Помер Марек Новіцкі – один з найвідоміших правозахисників світу

13.10.2003

У Варшаві 10 жовтня в віці 56 років помер Марек Новіцкі – Голова правління Хельсинського Фонду з прав людини, один з найвідоміших правозахисників та викладачів прав людини світу.

Марек Новіцкі – атомний фізик за освітою, в 1972-1981 роках працював на факультеті математики та фізики Варшавського Університету. В шестидесятих роках був одним із засновників студентського альпіністського руху в Польщі, а надалі був Головою Федерації академічних альпіністських клубів і членом Правління Союзу альпіністів.

У 1980-1981 роках діяв в регіоні Мазовше Незалежного самоуправлінського  профсоюзу „Солідарність” – був керівником комісії Медиації, а пізніше Шефом команди технічної організації акцій протесту в цьому регіоні. Він організовував та керував вуличними демонстраціями, займався підготовкою планів страйків. Під час воєнного положення був інтернований до Белоленке, Заленжу та до Кієлцах-Пясках.

У 80-х роках, після звільнення, заснував підпільну видавничу типографію „Нейтрино”, виконував також функції головного редактора підпільного щоквартальника „Правопорядок. Листи про право та безправ’я.”, де публікувався під псевдонімом „Ман”.

В грудні 1982 року був одним із засновників підпільного Хельсинського комітету в Польщі. Був співавтором перших рапортів Хельсинського комітету на тему порушення прав і свобод людини в ПНР, які надалі передавалися в ОБСЄ. Після падіння комунізму в Польщі, члени Хельсинського комітету заснували Хельсинський фонд з прав людини в Польщі. Марек Новіцкі очолював фонд з 1990 року. На сьогодні, Фонд є одною з найбільш досвідченіших та професійно діючих неурядових організацій в Європі.

Марек Новіцкі неодноразово запрошувався в якості експерта з прав людини міжнародними організаціми, такими як ОБСЄ та ООН, а також комісіями обох палат польського парламенту. Він був співавтором „Хартії прав і свобод”, що значною мірою вплинула на текст польської конституції. Він також був автором багатьох публікацій і сценарієв фільмів на теми історії та філософії прав людини, був одним із розробників освітніх програм. Марек Новіцкі був ініціатором широкої освітньої діяльності з прав людини та був створювачем Школи Прав Людини Хельсинського Фонду.

Майже до кінця свого життя Марек Новіцкі їздив з лекціями по Росії, Середній Азії та Кавказу. И, особливо там, завдяки своїй силі та харизмі, став символом мирної боротьби за права людини.

Докладніше дивіться тут: http://www.hfhrpol.waw.pl/ru/index_pliki/nekrolog.html

За інформацією Хельсинського фонду з прав людини

коментарі

14.10.2003 | Nobody
Докладніше можна також знайти зайшовши на цю адресу: http://www.hro.org/editions/nowicki/index.htm


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C