Українська Гельсінська спілка з прав людини: Звернення до Комітету ООН проти катувань

22.10.2004

Робоча група ООН щодо свавільних затримань
Комітет ООН проти катувань (КПК)
Міжнародні правозахисні організації

З В Е Р Н Е Н Н Я

Президентська виборча кампанія, що проходить в Україні, відбувається з грубими порушеннями фундаментальних прав людини та основних свобод.

Події, що розгортаються останніми днями, свідчать про відновлення в Україні практики переслідування інакомислячих, використання правоохоронних органів у якості інструмента політичної боротьби.

Значні сили правоохоронних органів спрямовуються на залякування опозиційно налаштованих громадян, фальсифікацію кримінальних справ проти активістів опозиційних рухів.

16, 17 та 18 жовтня 2004 року працівниками міліції було проведено несанкціоновані обшуки в приміщеннях, що знаходяться у користуванні молодіжних громадських організацій “Пора”, “Студентська хвиля”, “Студентське Братство Львівщини”, а також Національного Університету Києво-Могилянська Академія. Раніше обшуки проводилися у регіональних виборчих штабах опозиційних кандидатів у Президенти. Обшуки проводяться під надуманими підставами, наприклад, пошуку вибухових пристроїв чи анонімних повідомлень про те, що ці організації займаються терористичною діяльністю. Також відбулися затримання активістів цих організацій в різних регіонах України.

Більшість затриманих було звільнено за кілька годин. Як вони повідомляють, на допитах їм ставилися запитання щодо змісту поширюваної друкованої продукції, яка містить критику діючої влади.

Під час обшуку у приміщенні київського офісу всеукраїнської організації інформаційної кампанії “Пора” начебто було знайдено вибуховий пристрій. Це стало приводом для арешту орендатора приміщення і члена опозиційної політичної партії “Українська народна партія” Ярослава Годунка. Наявність та належність організації начебто знайденого міліцією вибухового пристрою викликає великі сумніви, беручи до уваги, що його не вдалося знайти під час ретельного обшуку за допомогою службової собаки у присутності народних депутатів. Вибуховий пристрій був знайдений лише коли у кімнаті, де обшук щойно нічого не виявив, залишилися самі працівники міліції. Це свідчить про високу вірогідність свідомої фальсифікації з боку правоохоронних органів. У приміщенні також знаходилося 3 тони літератури опозиційного змісту, що залишилася опломбованою після проведення обшуку. Не зважаючи лише на наявність цього сумнівного факту, загальноукраїнську організацію публічно оголошено воєнізованим формуванням, що звинувачується в тероризмі. На підставі цього здійснюється переслідування значної кількості представників опозиції.

Наступного дня була проведена прес-конференція у Генеральній прокуратурі, де були оприлюднені висновки щодо можливої причетності політичної опозиції до терористичних актів. Така поведінка Генеральної прокуратури не лише порушує презумпцію невинуватості тих, на кого зводяться обвинувачення. Безоглядне розголошення “таємниці слідства”, розголошення якої є предметом кримінального злочину, свідчить про те, що діяльність правоохоронців у даному випадку спрямована не на підтримання правопорядку, а на постачання компрометуючої інформації, з якої мають зиск певні політичні сили.

Більшість телевізійних каналів в Україні виробляють телевізійні новини за прес-релізами, що поширюються органами державної влади (так звані “темники”). Оприлюднені “темники” свідчать, що влада намагається створити у суспільстві уявлення про терористичний характер діяльності молодіжних опозиційних організацій “Пора” та “Чиста Україна”.

З усіх регіонів України поступає інформація про виклики на допити до Служби Безпеки України активістів цих організацій, якими є переважно молоді люди, що ніколи раніше не були помічені у протизаконній діяльності.

Буденною практикою правоохоронних органів стали масові затримання громадських активістів під час візитів у різні регіони України кандидата у Президенти України та Прем’єр-міністра Віктора Януковича. Як нам стало відомо, лише за останні два дні, 18 та 19 жовтня, під час відвідання В.Януковичем Чернігова та Полтави, було затримано 17 осіб, які брали участь у поширенні друкованих матеріалів критичного змісту по відношенню до Прем’єр-міністра України.

У більшості випадків під час затримання протоколи про затримання не складаються. Затриманим активістам радять триматися осторонь політики. У деяких випадках погрожують знайти підстави для притягнення до кримінальної відповідальності. Так, у Чернігові затриманому активісту “Пори” Олександрові Коваленку висунуто обвинувачення у збуті фальшивих грошей. Іншим погрожували звинуваченнями у крадіжці мобільних телефонів, зґвалтуваннях.

19 жовтня відбулися чергові затримання активістів інформаційної кампанії „Пора” в Чернігові. Під час здійснення обшуку в приміщенні одного активістів знову був вилучений вибуховий пристрій та фальшиві гроші. При цьому, за свідченням адвоката, неодноразово грубо порушувалися вимоги Кримінально-процесуального кодексу України при проведенні таких слідчих дій.
При цьому у всіх випадках не виявлено жодних інших доказів належності вибухівки затриманим особам.

Вважаємо, що такі одночасні, систематичні та масові дії правоохоронних органів України були би неможливими, якщо би не були санкціонованими вищим керівництвом Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури та Служби Безпеки України.
Вважаємо, що практика масових і одночасних короткотермінових арештів представників опозиції, що тривають до 72 годин (до моменту пред’явлення обвинувачення), немає нічого спільного з проведенням вільних виборів, є несумісною з принципами демократії і має бути негайно припинена.

Вищенаведені факти, на наш погляд, переконливо свідчать про те, що діяльність правоохоронних органів України носить виразний характер політичних переслідувань громадських активістів, не ґрунтується на законі, суперечить положенням Міжнародного пакту про громадянські та політичні права та Європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Звертаємося до міжнародних організацій із проханням офіційно попередити уряд України про неприпустимість порушення прав людини задля досягнення політичних цілей.

Звертаємося до міжнародних та закордонних неурядових організацій підтримати спільні заходи українських правозахисних організацій з захисту прав осіб, що стали жертвами свавільних затримань, арештів та інших форм політичних переслідувань з боку правоохоронних органів.

Українська Гельсінська спілка з прав людини


C