Українська Гельсінська спілка: на виборах порушують права людини - proUA

12.11.2004

Всеукраїнська асоціація громадських організацій „Українська Гельсінська спілка з прав людини” заявляє, що президентська виборча кампанія в Україні відбувається з грубими порушеннями фундаментальних прав та основних свобод людини. Про це йдеться у заяві спілки, оприлюдненій у четвер під час круглого столу „Вибори-2004: громадянські права та обов’язки держави”, повідомляє «ПроЄвропа».

Члени спілки зазначають, що серед зафіксованих ними порушень є випадки, коли правоохоронні органи, всупереч вимогам законодавства та Конституції України, виступають активними фігурантами передвиборчого процесу та процедури голосування. Таке втручання відбувалося як у формі залякування опозиційно налаштованих громадян і фальсифікації кримінальних справ проти активістів опозиційних рухів, так і в формі показового перебування працівників МВС поруч з кабінами для голосування та скриньками в момент голосування виборців на значній частині виборчих дільниць.

“Протягом передвиборчого процесу відбувалося системне переслідування та залякування представників окремих організацій зокрема громадянської кампанії „Пора” та громадських організацій „Студентська хвиля”, „Студентське братство Львівщини”, а також студентів Національного університету „Києво-Могилянська академія”, що свідчить про недотримання Україною статті 11 Європейської конвенції з прав людини”, - зазначають у спілці.

Як зазначено у заяві спілки, значна частина ЗМІ в Україні політичні події у державі пов’язані з виборами висвітлює незбалансовано та необ’єктивно, керуючись у підготовці матеріалів прес-релізами, які поширюються органами виконавчої влади (так званими „темниками”), що свідчить про недотримання Україною статті 10 Європейської конвенції з прав людини. У спілці наголошують, що останнім часом в країні стало практикою правоохоронних органів масове затримання громадських активістів під час візитів у різні регіони України кандидата у Президенти і прем’єр-міністра Віктора Януковича. Це відбувається як правило без висування їм звинувачень чи висування повністю абсурдних або неправдивих звинувачень, що свідчить про недотримання Україною статті 5 Європейської конвенції з прав людини.

У спілці вважають, що масові помилки у списках виборців, показово затягнутий та непрозорий підрахунок голосів призвів до того, що виборці втрачають довіру до виборчої системи України та вважають свої виборчі права порушеними. Окремі події, пов’язані з підрахунком голосів, можуть свідчити про порушення права на вільні вибори, закріплене статтею 3 Протоколу до Європейської конвенції з прав людини. У спілці наголошують також на суттєвих обмеженнях свободи зібрань в Україні, що свідчить про недотримання стандартів, закріплених як в Конституції України, так і статтею 11 Європейської конвенції з прав людини.

Крім того представники спілки вважають, що значне перешкоджання вільному пересуванню людей в країні у день виборів та у дні проведення масових акцій опозицією значно обмежили конституційні права громадян та призвели до порушення Україною статті 2 Протоколу 4 до Європейської конвенції з прав людини.

„Наявна на сьогоднішній день інформація дає нам право говорити про системність та санкціонованість державою наведених вище порушень громадянських та політичних прав людини. При цьому з кожним днем перелік таких порушень більшає. Все це свідчить про ігнорування високими посадовцями країни європейських цінностей та міжнародних стандартів прав людини, на дотриманні яких вони не так давно наголошували”, - ідеться у заяві спілки.


C