Порушення під час переголусування 26 грудня суттєво не вплинули на результати виборів - Міжнародна Гельсінська федерація - УНІАН

28.12.2004

Міжнародна Гельсінська Федерація з прав людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Білоруський Гельсінський комітет, Гельсінській комітет Молдови, Московська Гельсінська група, Гельсінський фонд з прав людини (Варшава) зустрілися 28 грудня в УНІАН з метою обговорення найважливіших проблем прав людини та основних свобод в Україні після завершення президентської виборчої кампанії 2004 року.

 

Спостерігачі констатували відсутність масових та системних фальсифікацій з боку органів влади на президентських виборах 26 грудня. Порушення виборчого законодавства, що відбулися під час третього етапу виборчої кампанії, процедури голосування та підрахунку голосів, суттєво не вплинули на результати виборів. Тому данні вибори можна назвати вільними, справедливими та такими, що відповідають міжнародним стандартам з прав людини.

 

Як заявив Євгеній Захаров, голова Української Гельсінської спілки, для новообраного Президента України одним з перших завдань має стати вжиття негайних заходів для відмови від аморальної системи державно-суспільних відносин, породженої режимом Кучми. Моральний занепад є однією з головних причин суспільної кризи в країні, що викликала помаранчеву революцію. Для України необхідний процес, аналогічний денацифікації в Німеччині після Другої світової війни та декомунізації в деяких посткомуністичних країнах Центральної Європи та країнах Балтії на початку 90-х років. Цей процес відкладеної декомунізації ми би назвали „декучмізацією”, оскільки Президент Кучма є уособленням системи влади, спрямованої на порушення принципів правової держави, принципу верховенства права, а також прав людини та основних свобод.

 

В межах „декучмізації” найважливішими є забезпечення незалежності судової влади, побудова прозорої та відкритої виконавчої влади, реформування правоохоронних органів та розвиток різних інститутів, незалежних від органів влади в центрі і на місцях.

 

Крім всього іншого, учасники прес-конференції зазначили, що судова влада є основним гарантом забезпечення правової держави й дотримання прав людини та основних свобод. Необхідно здійснити заходи для підвищення авторитету правосуддя та встановлення реальної незалежності судової влади.

 

Слід здійснити реальні кроки для побудови відкритої та прозорої державної влади, зокрема, через забезпечення права на доступ до інформації та свободу слова. Зокрема, розсекретити значну кількість незаконно втаємничених правових актів органів виконавчої влади, в яких приховані випадки корупції та незаконної діяльності посадових осіб.

 

Необхідно реформувати діяльність правоохоронних органів, встановивши громадський та незалежний контроль за їхньою діяльністю, в тому числі через систему парламентського контролю. Слід негайно вжити заходів для припинення застосування катування та інших незаконних форм ведення дізнання та слідства.

 

Важливо забезпечити подальший розвиток інститутів громадянського суспільства через забезпечення права на об’єднання в асоціації та свободи мирних зібрань.

 

Вкрай важливо спрямувати діяльність органів влади на подолання бідності в країні, що має стати головним пріоритетом економічної політики нової влади.


C