Правозахисники засуджують ЗМІ, що своїми програмами захищають звинувачених у катуванні і тиснуть на суд - Звернення

24.06.2005

Українська незалежна ТВ –Корпорація
Телеканал „ІНТЕР”
01601м. Київ, вул. Дмітрієвська, 30

Копія: Національна Рада України
з питань телебачення і радіомовлення
01025, м. Київ, вул. Десятина, 14

Міністерство внутрішніх справ України
м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10
Луценко Юрію Віталійовичу

Головне управління МВС у місті Києві
м. Київ, вул. Володимирська, 15
Яремі Віталію Григоровичу

У переддень Міжнародного дня боротьби з катуваннями ми звертаємося до Вас з вимогою поважати незалежність суду, права людини та надати жертвам міліцейських катувань з Хмельницького ефір в програмі „Кримінал” (телеканал ІНТЕР) для спростування неправдивої інформації.

15 червня 2005 року о 22 год. 50 хв. на телеканалі „ІНТЕР” відбулася трансляція програми власного виробництва – „Кримінал” (автор та ведучій К. Стогній, журналіст – О. Білоножко)- , що була присвячена обставинам кримінальної справи, яка розглядалася в суді міста Хмельницького.

Звинувачені у ненавмисному вбивстві під час спроби пограбування особи були виправдані судом, оскільки обвинувачення, в-основному, ґрунтувалися на зізнанні підозрюваних, які були отримані за допомогою катувань. При цьому, суд застосував загальновизнані міжнародні стандарти з прав людини, коли свідчення, отримані в результаті катувань за жодних обставин не можуть братися до уваги судом.

Українська Гельсінська спілка з прав людини ні в якій мірі не оцінює перебіг судового процесу та не робить ніяких коментарів щодо апеляційного слухання, що відбудеться 5 липня. Проте ми виступаємо категорично проти самого факту появи такої передачі в ефірі загальнонаціонального мовника. На нашу думку, ця передача, в якій були перекручені факти та наведена неправдива й неточна інформація, використаний тенденційний монтаж, односторонні коментарі, негативна оцінка суду та звинувачення його в необ’єктивності, покликана вплинути на розгляд справи в апеляційному суді.

У програмі однозначно вказується на необґрунтованість та необ’єктивність виправдовувального вироку суду першої інстанції по конкретній кримінальній справі, який не вступив у силу. Відбулося поширення недостовірної інформації про неврахування судом певних доказів, знищення судом доказів, перевищення судом своїх повноважень. Усе це є нічим іншим як незаконним тиском на суд з метою винесення необхідного для міліції рішення суду.

Поширення таких програм напередодні судового слухання є очевидним порушення права на справедливий процес підсудних, зокрема, презумпції невинуватості особи, та зловживанням права на свободу слова журналістами й суперечить відповідно статтям 6 та 10 Європейської Конвенції про захист прав людини та основних свобод, статей 34 та 126 Конституції України, статтям 5, 9, 44 та 47 Закону України „Про інформацію”, статтям 37, 42 та 46 Закону України „Про телебачення та радіомовлення”.

Слід зазначити про те, що журналісти зробили та поширили дану програму навмисне. Журналісту О. Білоножко, який збирав інформацію для передачі, підсудними (І.Нечипоруком й О.Моцним) та їхніми адвокатами Вагіною Н.А. і Маргулян К.Г., була надана достовірна інформація щодо обставин справи та запропоновані відповідні документи, але вони абсолютно не були враховані при підготовці програми. Їхня позиція та позиція суду першої інстанції були проігноровані журналістами, що свідчить про злий умисел журналістів.

Не секрет, що програма „Кримінал” виробляється каналом „ІНТЕР” спільно з Головним управлінням МВС у місті Києві. Чи є позиція висвітлена в передачі позицією Головного управління МВС у місті Києві та відтак всієї міліції?

Ми вимагаємо припинення практики покриття та захисту працівників міліції, які очевидно вчинили катування. Ми наголошуємо на неприпустимості використання ЗМІ з метою незаконного впливу на суд та покриття звинувачених у катуваннях працівників міліції. Ми також вимагаємо надання ефіру особам щодо яких була поширена недостовірна інформація для її спростування у наступній програмі „Кримінал” на телеканалі „ІНТЕР”.

Володимир Яворський,
Виконавчий директор

Євген Захаров,
Голова Правління


C