Заява правозахисників про порушення права на мирні зібрання у Севастополі - Звернення

26.07.2005

18 липня 2005 року представники іноземної країни та проросійських організацій незаконно припинили мирне зібрання громадян України в місті Севастополі при бездіяльності місцевих органів правоохоронців.

18 липня 2005 року активістами Всеукраїнської молодіжної громадської організації “Студентське братство” у встановленому Конституцією України порядку було повідомлено голову Севастопольської міської державної адміністрації, що з 17.30 години 18 липня (понеділка) по 25 липня 2005 року, студенти будуть проводити мирні збори із установленням наметів та пікетуванням правоохоронних органів та установ і об’єктів, які утримуються Російською Федерацією та знаходяться на вулицях Вороніна, Леніна, Пушкіна, Сєрова.

Організація проводила мала намір провести мирне зібрання з вимогою захисту законних прав громадян України, студентів та належного виконання угод між Україною і Росією щодо Чорноморського Флоту.

У повідомлені вказувалась кількість учасників акції – близько 200 осіб і містилося прохання забезпечити правопорядок протягом зазначення акції.[1] Крім того, цього ж дня і на адресу тієї ж самої посадової особи було подано повідомлення про те, що 18 липня 2005 року відбудеться мирна вулична акція організації “Студентське братство” — вулична хода та пікетування зі встановленням наметів на вулицях Суворова та Вороніна з вимогою належного виконання угод між Україною і Росією щодо Чорноморського Флоту[2]. У повідомленні були вказані: початок акції 12.30 год. і закінчення акції 10.00 год., 19 липня, а також кількість учасників – близько 100 осіб.

У вказаний у повідомленні термін, біля 40 студентів із “Студентського братства” пройшли по вулицях міста з державними прапорами України, співаючи національний гімн України. Коли вони підійшли до будинку штабу Чорноморського флоту РФ, то там вже знаходилося біля 50 активістів проросійських організацій з прапорами Російської Федерації. Міліція, яка була біля штабу, заборонила студентам рухатися далі, до будинку штабу, і не підпустила студентів до нього. Останні підкорилися вимогам міліції.
Вечором того ж дня студентам удалося поставити декілька наметів. Але з ранку наступного дня агресивно налаштовані представники проросійських організацій з російськими “трикольорами” накинулися на студентів, зірвали українські прапори і з застосуванням насильства прогнали їх від штабу Чорноморського Флоту РФ. Подальші спроби встановити намети біля штабу флоту Чорноморського Флоту РФ залишились безрезультатними. Через деякий час російські військові взагалі зруйнували намети[3].

Севастопольська правозахисна група (СПГ) та Українська Гельсінська спілка з прав людини заявляють, що вищезгадані факти свідчать про відверто грубе порушення прав громадян України – студентів Всеукраїнської молодіжної громадської організації “Студентське братство” — не свободу мирних зібрань, яке гарантується Конституцією України[4], а також статтею 11 Європейської Конвенції про захист прав людини і основних свобод[5].

Студенти намагалися здійснити виключно мирну акцію абсолютно законним шляхом. Вони мали намір мирно зібратися з метою походу в місті Севастополі до штабу Чорноморського Флоту РФ і публічно висловити свій протест із приводу неналежного виконання міжнародних угод з боку РФ – актуальної для України теми. Вони заздалегідь повідомили про це відповідні державні органи. Штаб Чорноморського Флоту РФ знаходиться в історичній частині міста. Місце, де студенти планували розмістити намети, є громадським місцем міста Севастополя і вони не перешкоджали руху транспорту. Вони не порушували громадського порядку, вони не посягали на права і свободи інших людей, рішення суду щодо обмеження прав студентів не було й немає й зараз.
За таких обставин, місцева влада Севастополя повинна була забезпечити студентам реалізацію права на мирні зібрання й забезпечити їхню безпеку. Відповідно до прецедентної практики Європейського Суду, навіть якщо та чи інша демонстрація (чи якийсь інший захід) може викликати незадоволення (образу) з боку опонентів, які не підтримують ці погляди, то і в такому випадку демонстрація має відбутися, і при цьому учасники такої демонстрації повинні бути захищеними від можливого насильства. Небезпека насильства з боку таких “опонентів” не повинна перешкоджати відкритому висловлюванню щодо важливих суспільних проблем. В умовах демократії право на проведення контрдемонстрації не може забороняти проведення демонстрації. Тобто, забезпечення права на мирні зібрання покладає на державні органи прийняття позитивних дій для його реалізації. Але у випадку із “Студентським братством” місцевою владою Севастополя не було прийнято таких заходів, і, таким чином, право на мирні зібрання, гарантоване статтею 11 Європейської Конвенції, було відверто порушене.

Крім того, місцева влада Севастополя не тільки не прийняла необхідних заходів для реалізації студентами права на мирні збори, а й чинить перепони в цьому, демонструючи відверто дискримінаційний підхід. Факти свідчать про те, що саме представниками проросійськи налаштованих громадських організацій було допущене насильство щодо студентів, їхнє побиття та образа. Саме вони відверто порушують громадський порядок. Але вони й досі пікетують штаб Чорноморського штабу РФ. Вони з російськими прапорами ходять по місту і пікетують суд[6], де розглядається справа за заявою місцевої державної адміністрації Ленінського району міста Севастополя „про обмеження права на проведення мітингу” саме щодо студентів із “Студентського братства”.
Державною адміністрацією Ленінського району було подано до суду заяву про обмеження права на проведення мітингу саме щодо Всеукраїнської молодіжної громадської організації “Студентське братство”, яка не порушила жодного закону України й громадський порядок. Тобто, страждають невинні в порушенні законів України, тобто, ті, хто їх додержується! Прикро, що роблять це саме ті органи, які, за Конституцією України, відповідають за дотримання і реалізацію прав людини й основних свобод у місті. Влада Севастополя відверто демонструє перевагу проросійським громадським організаціям. Це виключає рівне здійснення права на мирні збори в місті Севастополі в залежності від поглядів, від національності, від кольору прапору.

Севастопольська правозахисна група та Українська Гельсінська спілка з прав людини заявляють різкий протест проти порушення прав активістів “Студентського братства” на мирні збори та проти дискримінації студентів з боку місцевої влади за ознаками їх поглядів і національності.

Ми весь час звертали увагу на прояви порушень прав громадян і організацій, і особливо на факти дискримінації, які є найсоромнішими проявами недемократичності влади в Севастополі.

Ми робимо це й зараз, тому що факти порушень прав і дискримінації продовжують мати місце і набули системного характеру.
Ми звертаємося до громадськості України, до міжнародної спільноти і заявляємо про те, що в місті Севастополі порушується право на мирні збори і просимо приєднуватися до нас.

Севастопольська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

[1] Повідомлення від 18.07.2005 року вих. № 194/05.
[2] Повідомлення від 18.07.2005 року вих.. № 192/05.
[3] Факти викладені на основі повідомлень ЗМІ та інформагентств (із “Севастопольської газети” №29 (650), 21-27 липня (тижневик), сайт ВВС, сайт “Української світлиці” і т.д.), а також зі слів студентів.
[4] Так, статтею 39 Конституції України передбачено, що громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.
[5] Стаття 11 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод визначає, що здійснення прав на мирні збори не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом і є необхідним в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров’я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.
[6] Ми не оспорюємо право “опонентів” на мирні збори, навіть якщо вони вітають порушення міжнародних угод з боку РФ на шкоду Україні, або підтримують таку політику, або закликають до невиконання цих угод. Це їх право та їх вибір. Але виникає питання до місцевої влади чому вона не застосовує частину 2 статті 39 Конституції саме до “опонентів” (особливо на тлі відкритої образи ними державних символів)?


C