Ні! можливості тотального стеження та порушенню права на приватність!

05.10.2005


Право на приватність (privacy) гарантоване Конституцією та законодавством України, також воно передабачене ратифікованими Україною міжнародно-правовими інструментами. В Україні існують декілька поважних проблем у цій сфері: прослуховування, незаконний моніторинг інтернет-трафіку зі сторони СБУ, відсутність закону про захист персональних даних.

Нещодавно Юрій Луценко, міністр внутрішніх справ України заявив про створення картки громадянина з єдиним номером. Зокрема в його словах йшлося про те, що:

"Ми подали пакет документів до Кабінету Міністрів... Ми пропонуємо зробити картку громадянина України у вигляді пластикової картки зі вшитим електронним чіпом, який буде серйозно захищено, і чіп матиме номер картки, який буде єдиним для використання як у Податковій, так і в Пенсійному фонді. Єдиний... Але не номер громадянина..., а картки... щоб віруючі не турбувалися"
“Чіп міститиме всю необхідну інформацію про людину, і крім того, у цей чіп можна буде внести інформацію про наявність водійського посвідчення.”

Така ініціатива виконавчої влади не є новою, Президент Кучма в свій час, незважаючи на відсутність законних підстав, своїм Указом від 30 квітня 2004 року № 500 «Про створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб» санкціонував створення та ведення Єдиного реєстру. Президент України Віктор Ющенко своїм Указом від 10 березня ц.р. за № 457/2005 року анулював попередні рішення Президента Кучми щодо створення «Єдиного державного реєстру фізичних осіб» (Указ Президента від 30 квітня 2004 року), а відтак – наміри запровадження паспорта нового зразка у вигляді пластикової картки.

Незважаючи на те, що впровадження цього паспорту за словами Міністра відкладається до виборів, ми вважаємо необхідним провести превентивну інформаційну кампанію та висловити наші зауваження до цієї ініціативи:

1. Пластикові посвідчення особи дійсно діють в певних країнах, але для до їх запровадження необхідно виконати наступні умови:

  • прийняти Закон про захист персональних данних;
  • виробництвом має опікуватися лише ДЕРЖАВНА структура;
  • особа має мати можливість знати, які данні містить код картки та мати можливість їх змінити.

2. Щодо коду особи:

  • різні коди повинні використовуватися окремо, не допускається створення ЄДИНОГО коду для накопичення всієї інформації про особу;
  • коди повинні використовуватися ЛИШЕ для тих цілей, для яких вони були створені;
  • їх використання повинне бути обумовлене в Законі про захист персональних даних.

Пан Міністр та Кабінет Міністрів в особі Прем'єра повинні почути голос громадськості! Ця ініціатива повинна запроваджуватися лише після обговорення А Кабінет-Міністрів повинен впроваджувати запропоновану систему лише після відкритого обговорення з громадськістю та виконання вищевказаних вимог!

Закликаємо Вас підписатися під відкритим листом Міністру внутрішніх справ та Прем'єр-Міністру України тут, лист буде надіслано за два тижні після початку кампанії. Ми будемо відслідковувати розвиток цього питання і будемо активніше протестувати по мірі спроб впровадження цієї загрози для приватності громадян України в реальність.

Прес-реліз про кампанію:
"Ні тотальному стеженню!" - прес-реліз
index.php?id=1130755821

ЗМІ по темі:
Я достаю из широких штанин… - Ура-інформ
http://ura-inform.com/archive/?/2005/09/02/~/31327

Чи буде кінець паспортній афері? - Обоз
http://www.oboz.com.ua/news/2005/11/1/57279.htm

Обговорити проблему та запропонувати шляхи вирішення можна нижче:


C