Відкритий лист-звернення до Міністра внутрішніх справ та Прем’єр-міністра України щодо необхідності забезпечити приватність при запровадженні нового паспорта громадянина України

05.10.2005

Шановний пане Луценко! Шановний пане Єхануров!

Право на приватність гарантоване Конституцією та законодавством України, також воно передабачене ратифікованими Україною міжнародно-правовими інструментами. Проте в Україні існують декілька поважних проблем у цій сфері: прослуховування, незаконний моніторинг інтернет-трафіку зі сторони СБУ, відсутність закону про захист персональних даних.

Нещодавно преса повідомила про ініціативу Міністра внутрішніх справ запровадити картку громадянина України з єдиним для використанням номером:

"Ми подали пакет документів до Кабінету Міністрів... Ми пропонуємо зробити картку громадянина України у вигляді пластикової картки зі вшитим електронним чіпом, який буде серйозно захищено, і чіп матиме номер картки, який буде єдиним для використання як у Податковій, так і в Пенсійному фонді. Єдиний...Чіп міститиме всю необхідну інформацію про людину, і крім того, у цей чіп можна буде внести інформацію про наявність водійського посвідчення.”

Така ініціатива виконавчої влади не є новою, Президент Кучма в свій час, незважаючи на відсутність законних підстав, своїм Указом від 30 квітня 2004 року № 500 «Про створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб» санкціонував створення та ведення Єдиного реєстру. Президент України Віктор Ющенко своїм Указом від 10 березня ц.р. за № 457/2005 року анулював попередні рішення Президента Кучми щодо створення «Єдиного державного реєстру фізичних осіб» (Указ Президента від 30 квітня 2004 року), а відтак – наміри запровадження паспорта нового зразка у вигляді пластикової картки. 

Ми вважаємо, що запровадження цієї ініціативи можливе лише при виконанні наступних умов: 

Щодо пластикової картки:

  • прийняти Закон про захист персональних данних;
  • виробництвом має опікуватися лише ДЕРЖАВНА структура;
  • особа має мати можливість знати, які данні містить код картки та мати можливість їх змінити.

Щодо коду особи:

  • різні коди повинні використовуватися окремо, не допускається створення ЄДИНОГО коду для накопичення всієї інформації про особу;
  • коди повинні використовуватися ЛИШЕ для тих цілей, для яких вони були створені;
  • їх використання повинне бути обумовлене в Законі про захист персональних даних.

Вимагаємо провести відкрите обговорення з громадськістю умов введення пластикової картки та виконати необхідні вимоги по забезпеченню захисту персональних даних перед тим, як запроваджувати пластикову картку. 

З повагою, громадяни України:

 

 

 


C