Ні тотальному стеженню! - прес-реліз

31.10.2005
У відповідь на ініціативу Юрія Луценко по запровадженню нового паспорта, Українська Гельсінська Спілка з прав людини розпочала інформаційну кампанію спрямовану на вимогу щодо забезпечення приватності громадян при здійсненні цієї ініціативи. Правозахисники вважають, що при задекларованому підході недалеко до втілення страшних пророцтв Оруелла щодо тотального стеження. Наразі, оскільки ця ініціатива лише проект, правозахисники просто закликають підписати відкритий лист до Міністра внутрішніх справ та Прем'єра з вимогами забезпечити приватність (index.php?id=1128526519)

Право на приватність гарантоване Конституцією та законодавством України, також воно передабачене ратифікованими Україною міжнародно-правовими інструментами. Проте в Україні існують декілька поважних проблем у цій сфері: прослуховування, незаконний моніторинг інтернет-трафіку зі сторони СБУ, відсутність закону про захист персональних даних.??
Нещодавно ЗМІ повідомили про ініціативу Міністра внутрішніх справ запровадити картку громадянина України з єдиним для використанням номером:??"Ми подали пакет документів до Кабінету Міністрів... Ми пропонуємо зробити картку громадянина України у вигляді пластикової картки зі вшитим електронним чіпом, який буде серйозно захищено, і чіп матиме номер картки, який буде єдиним для використання як у Податковій, так і в Пенсійному фонді. Єдиний...”??
Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає, що запровадження цієї ініціативи можливе лише при виконанні наступних умов:
Щодо пластикової картки:
• прийняти Закон про захист персональних данних;
• виробництвом має опікуватися лише ДЕРЖАВНА структура;
• особа має мати можливість знати, які данні містить код картки та мати можливість їх змінити.
Щодо коду особи:
• різні коди повинні використовуватися окремо, не допускається створення ЄДИНОГО коду для накопичення всієї інформації про особу;
• коди повинні використовуватися ЛИШЕ для тих цілей, для яких вони були створені;
• їх використання повинне бути обумовлене в Законі про захист персональних даних.

Правозахисники вимагають провести відкрите обговорення з громадськістю умов введення пластикової картки та виконати необхідні вимоги по забезпеченню захисту персональних даних перед тим, як запроваджувати пластикову картку.

C