АКЦІЯ ТЕРМІНОВОЇ ДОПОМОГИ! Відправте лист на захист молдовських адвокатів, які потерпають від переслідування влади за виконання своїх професійних обов"язків!

05.07.2006

Двадцять восьмого червня адвокатів Ганну Урсаки й Романа Задойнова повідомили про те, що їм грозить уголовне переслідування за поширення неправдивих відомостей про порушення прав людини в Молдові. Урсаки й Задойнов тісно співробітничали з «Міжнародною Амністією» у підготовці акцій термінової допомоги по справах про катування. У листі в Колегію адвокатів Республіки Молдова від 26-го червня Генеральна прокуратура заявила, що у відношенні двох адвокатів висунуто обвинувачення за статтею 335 Кримінального кодексу за «зловживання службовим становищем», що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін до п'яти років або виплату штрафу.

Ганна Урсаки є адвокатом Сергія Гургурова, що 25-го жовтня 2005 року, за наявними відомостями, піддався катуванням з боку співробітників Ришканського відділення поліції столиці країни міста Кишинева. Вісімнадцятого листопада 2005 року «Міжнародна Амністія» опублікувала акцію термінової допомоги по даній справі, а дев'ятого грудня Сергія Гургурова звільнили на поруки (див. АСП 292/05, EUR 59/006/2005 від 18-го листопада 2005 року). Широкий розголос даної справи викликав явне замішання Прокуратури, яка у листі до «Міжнародної Амністії» від 9-го березня заявила, що інтерпретація подій, представлена в терміновій акції, «не відображає реальні факти й завдає шкоди репутації країни». Друга акція була опублікована після другої затримки Сергія Гургурова 18-го квітня 2006 року. Його звільнили з-під варти 12-го травня 2006 року. Влада не почала ніяких дій відносно вищезгаданих співробітників поліції.

Наскільки відомо, Віталія Колибаба, адвокатом якого є Роман Задойнов, піддали катуванням у Буюканському відділенні поліції Кишинева 25-го квітня 2006 року. За наявними відомостями, Колибаба підвісили на ломі й побили. Далі затриманого відвели в камеру, де він намагався покінчити із собою, розкривши собі вени. Після опублікування акції термінової допомоги 15-го травня Віталія звільнили з-під варти на поруки. Наприкінці травня Генеральна прокуратура повідомила адвоката про відмову в порушенні кримінальної справи відносно протиправних дій співробітників поліції.

У листі в Колегію адвокатів Генеральна прокуратура посилається на дві акції термінової допомоги, опубліковані «Міжнародною Амністією», а також заявляє про відсутність доказів застосування катувань. Далі лист говорить: «У даних обставинах безвідповідальне й нічим необґрунтоване опозиційне поводження адвокатів Ганни Урсаки й Романа Задойнова викликає здивування й питання... Адвокати завдали шкоди міжнародної репутації країни, застосувавши для захисту інтересів своїх клієнтів неналежні методи». Прокуратура звернулася до Колегії адвокатів з вимогою прийняти всі необхідні міри до того, щоб запобігти подальшому збитку інтересам держави.

Коротка довідка:

В квітні 2006 року Європейський суд з прав людини в справі «Корсаків проти Молдови» ухвалив, що Молдова порушила положення статті 3 Європейської конвенції, оскільки позивач піддався жорстокому поводженню з боку поліції. Суд також у своєму рішенні відзначив, що Генеральна прокуратура не змогла провести ефективне розслідування й відмовилася порушити кримінальну справу у відношенні винних поліцейських, тим самим позбавивши позивача ефективного правового захисту від жорстокого поводження.

«Міжнародна Амністія» виражає заклопотаність у зв'язку зі змістом листа в Колегію адвокатів Республіки Молдова, вважаючи його явною спробою залякування Урсаки й Задойнова, а також спробою змусити інших адвокатів Молдови замовчувати факти порушень прав людини в країні. Подібні дії являють собою порушення права на свободу слова. У тому випадку якщо адвокатів позбавлять волі на підставі подібних обвинувачень «Міжнародна Амністія» буде вважати їх в'язнями совісті.

Чим ви можете допомогти

РЕКОМЕНДОВАНІ ДІЇ: якомога швидше направте звернення на румунській, молдовській, російській, англійській або своїй рідній мові, у якому:

- зажадайте від влади відмовитися від карного переслідування адвокатів Ганни Урсаки й Романа Задойнова за те, що вони скористалися своїм законним правом на свободу слова;

- зажадайте негайно покласти кінець залякуванню й переслідуванню адвокатів за виконання ними свого професійного обов”язку в рамках закону;

- нагадайте владі про те, що Молдова ратифікувала Міжнародний пакт про цивільні й політичні права, стаття 19 якого говорить, що право на вільне вираження своєї думки включає свободу «шукати, одержувати й поширювати всякого роду інформацію й ідеї, незалежно від державних кордонів»;

- нагадайте владі про Декларації ООН про право й обов'язок окремих осіб, груп й органів суспільства заохочувати й захищати загальновизнані права людини й основні свободи, стаття 5 якої говорить, що кожна людина має право підтримувати зв'язок з неурядовими або міжурядовими організаціями на національному й міжнародному рівнях.

Кому можна написати?

НАПРАВТЕ ЗВЕРНЕННЯ НАСТУПНИМ АДРЕСАТАМ:

Генеральний прокурор Республіки Молдова

Валеріу Балабан

вул. Митрополита Бэнулеску-Бодони 26

MD-2005 Кишинев

Республіка Молдова

Факс: +373 2221 2032

Звернення: Пан Генеральний прокурор!

 

КОПІЮ ЛИСТА ВІДПРАВТЕ СЮДИ:

Міністр закордонних справ Республіки Молдова

Андрій Стратан

вул. 31Августа, 80

MD - 2012 Кишинев

Республіка Молдова

Факс: +373 2223 2302

 

Голова Колегії адвокатів Республіки Молдова

Георгій Амихалакиоае

вул. Митрополита Бэнулеску-Бодони 53/A

MD-2012 Кишинев

Республіка Молдова

Будь ласка, відправляйте в Колегію адвокатів тільки листи (не факси)

 

Парламентський адвокат (омбудсман)

Раїса Апольская

Директор Центра з прав людини в Республіці Молдова

вул. Сфатул Цэрий 16

MD - 2012 Кишинев

Республіка Молдова

Факс: +373 2222 5442

 

ПОСОЛЬСТВО МОЛДОВИ В МОСКВІ

103031, Кузнецький Міст вул., 18

Факс: (495) 624-95-90

info@moldembassy.ru

БУДЬ ЛАСКА, ВІДПРАВТЕ ЗВЕРЕНННЯ НЕГАЙНО. Після 11 серпня 2006 року, перш ніж відправляти лист, зв'яжіться з Ресурсним центром МА, офісом МА у вашій країні або з Міжнародним секретаріатом МА.

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C