Спільнота споживачів в Україні: шлях до Європи

12.12.2006

Кожна людина незалежно від посади, становища, роботи якої вона займається є споживачем товарів та послуг, тому стає надзвичайно важливим завданням для держави і громадянського суспільства захистити права споживачів.

І це стосується не тільки активного реагування на порушення, але й здійснення профілактики порушень, проведення роботи щодо ознайомлення споживачів зі своїми правами. І особливо важливу роль у цьому процесі мають відігравати громадські організації, і насамперед ті, які безпосередньо займаються захистом прав споживачів.

Саме меті об’єднання зусиль громадських організацій щодо захисту прав споживачів, обговоренню актуальних проблем підвищення споживчої свідомості українських громадян, визначенню пріоритетів громадського руху споживачів було присвячено проведення всеукраїнського форуму „Спільнота споживачів в Україні: шлях до Європи”. У форумі брали участь активісти споживчого руху, представники громадських та правозахисних організацій, державні органи, до компетенції яких входить захист прав споживачів, бізнес асоціації, об’єднання громадян за інтересами в споживанні тих чи інших товарів та послуг.

Головними темами обговорення всеукраїнського форуму стали:

-  необхідність активізації споживчого руху України;

-  важливість розуміння того, що саме споживач є центральною фігурою ринкової економіки;

-  проблеми правового регулювання захисту прав споживачів, нечіткість і розгалуженість законодавства в цій сфері, неможливість споживачу самому розібратись в ньому;

-  відсутність достовірної інформації щодо багатьох товарів та послуг, що не дозволяє споживачу робити правильний вибір, а також роль ЗМІ в поширенні споживчої інформації;

-  соціальний захист громадян України;

-  практика медіації у вирішенні споживчих конфліктів;

-  підвищення громадської активності споживачів.

У ході форму відбулася презентація проекту „Споживча спільнота та громадські об’єднання” спільної ініціативи Європейської Комісії та Програми Розвитку ООН, який ставить своєю ціллю вирішення багатьох проблемних моментів розвитку спільноти споживачів в Україні.

Важливим також було проведення спеціальних секційних засідань, на яких обговорювалися проблеми підвищення рівня правової обізнаності споживачів, розвиток інформаційного простору щодо прав споживачів та механізмів їхнього захисту; важливості незалежної споживчої експертизи; розвитку споживчої освіти.

Потрібно визнати, що в Україні залишаються в багатьох аспектах нереалізованими загальновизнані світовою спільнотою права споживачів, а це й право на задоволення базових потреб, і на безпеку товарів та послуг, і на достовірну споживчу інформацію, і на вибір, а також на компенсацію, на споживчу освіту, і на кінець на чисте довкілля. А без реалізації цих прав важко навіть і мріяти про те, що споживачі відіграватимуть провідну роль у розвитку економіки й ефективно відстоювати свої права.

Щербатюк М.В.

УГСПЛ

коментарі

20.12.2006 | svitoch

Усвідомлюючи важливість цієї проблеми В 1995 році офіційно зареєстрував безприбуткову громадську організацію Київську міську спілку споживачів "Світоч".
В подальшому активно реалізовував ті завдання, на які Ви звернули увагу.
В свою чергу влада мене за цю діяльність жорстоко, протизаконно покарала.
Пробував захистить порушені права в наших "радянських)судах... Це окрема тема.
Чим насьогодняшній день уже 3-й рік безуспішно займаюсь.
З повагою Микола Дмитренко


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C