Десять кроків, спрямованих на покращення стану із правами людини в Україні

27.12.2007

Відкрите звернення

Шановна пані Прем’єр-міністр! Шановні члени Кабінету Міністрів України!

Українська Гельсінкська спілка з прав людини вітає Вас із вступом на посади і пропонує здійснити низку конкретних кроків, спрямованих на захист, повагу і забезпечення прав людини і основоположних свобод в Україні:

1. Вжити заходи для зменшення рівня бідності.

Для цього насамперед необхідно ефективно використовувати результати економічного росту та реформувати систему соціального захисту за рахунок чіткого визначення цільового спрямування пільг, зменшення їх кількості, чіткого розмежування соціального захисту і соціального страхування, усунення дискримінації при нарахуванні пенсій та інших заходів.

2. Оприлюднити незаконно утаємничені Постанови і Розпорядження Кабінету Міністрів із грифом «не для друку», прийняті в минулі роки.

Саме в цих документах містяться дані про корупційні дії, незаконні пільги, привілеї та інші преференції для вищих посадових осіб держави. Зокрема, йдеться про такі акти Уряду:

- Постанова № 1210 від 06.08.03 "Про обслуговування будинками відпочинку "Конча-Заспа" та "Пуща-Водиця" окремих категорій осіб та пенсіонерів".
- Постанова №838 від 05.07.04 "Про затвердження переліку підприємств, що звільняються від сплати земельного податку у 2004 році, і розмірів їх земельних ділянок" (з усіма подальшими змінами і доповненнями).
- Розпорядження №688-р від 12.12.02 "Про безоплатну передачу цілісного майнового комплексу колишнього аеродрому військової авіації у с.Гавриші".
- Розпорядження №131-р від 12.03.03 "Про передачу цілісних майнових комплексів військових санаторіїв".
- Розпорядження № 196-р від 04.04.03 "Про виділення коштів на добудову рефрижераторних суден".
- Розпорядження №372-р від 20.06.03 "Про реалізацію нерухомого військового майна СБУ".
- Розпорядження №480-р від 06.08.03 "Про митне оформлення та реєстрацію тракторів, що надійшли на адресу санаторію-профілакторію ЗАТ "Золоті Піски".
- Розпорядження №543-р від 27.08.03 "Про дозвіл на вивезення за межі України автомобіля.
- Розпорядження №22-р від 20.01.04 "Деякі питання оплати праці суддів".
- Розпорядження №23-р від 20.01.04 "Деякі питання оплати праці прокурорів і слідчих органів прокуратури".
- Розпорядження №196-р від 11.03.04 "Про передачу Державному управлінню справами повноважень з управління пакетом акцій ВАТ "Готель "Дніпро".
- Розпорядження №397-р від 18.06.04 "Про передачу конфіскованих за рішенням суду транспортних засобів".
- Розпорядження №694-р від 08.10.04 "Про передачу об'єктів оздоровчого призначення".
- Розпорядження №931-р від 22.12.04 "Про передачу державних резиденцій №6 і 8".

Повний список назв 295 таких актів уряду за 2001-2005 рр. можна знайти за адресою:http://www.khpg.org/index.php?id=1145621740

3. Внести до комп’ютерних правових систем назви актів Уряду, що мають гриф ДСК, та проаналізувати обґрунтованість їхнього засекречування.

4. Створити реєстри нормативних актів, ухвалених Кабінетом Міністрів України та органами центральної виконавчої влади, доступні для громадськості.

5. Внести на розгляд Верховної Ради України законопроект про зміни та доповнення до Закону України «Про інформацію», який гарантував би доступ до інформації відповідно до міжнародних стандартів свободи інформації.

Такий законопроект був розроблений правозахисними організаціями спільно з Міністерством юстиції ще у 2004-2006 рр., але замість його внесення Уряд у 2007 створив концепцію нового Закону «Про інформацію», яка не витримує критики.

6. Внести на розгляд Верховної Ради України законопроект про проведення мирних зібрань, розроблений правозахисними організаціями, у якому враховується практика Європейського суду з прав людини.

За відсутністю закону органи державно влади та місцевого самоврядування і суди досі використовують нормативні акти колишнього СРСР, які суперечать статті 39 Конституції України.

7. Скасувати Постанову Кабінету міністрів №858 від 26 червня 2007 р. «Про затвердження технічного опису та зразка бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», яка передбачає оформлення закордонних паспортів тільки нового зразку.

Ці паспорти містять чіпи, на яких зберігається біометрична інформація громадян та інші їхні персональні дані: фактично держава вирішила "поділитися" всією приватною інформацією про громадян з іншими країнами, котрі отримають всю інформацію про особу при перетині кордону. Новий порядок видачі закордонних паспортів, запроваджений МВС, мав наслідком монополізацію виробництва і видачі паспортів приватною корпорацією «ЄДАПС», яка тепер контролює реєстр громадян України з усіма персональними даними, що порушує право на приватність та є неприпустимим у демократичному суспільстві. Усі перелічені функції повинні виконувати виключно органи державної влади. Самі ж паспорти не відповідають вимогам Європейського Союзу щодо машинозчитувальних документів, і їх все одне необхідно буде замінити до 2010 року.

8. Скасувати Постанову Кабінету міністрів №11698 від 26 вересня 2007 р. «Про затвердження Порядку отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та використання добутої інформації».

Сьогодні дії оперативних підрозділів щодо контролю комунікацій (прослуховування телефонів, мобільних телефонів, відстеження електронних повідомлень, контроль за трафіком в мережі Інтернет) є значною мірою незаконними, оскільки в жодному законі не існує чіткої процедури надання і перегляду санкції на здійснення таких оперативно-розшукових заходів, терміну таких дій, правил використання отриманої інформації. Крім того, наявні гарантії законності при здійсненні таких заходів явно недостатні. Внаслідок цього вказана постанова є незаконною. Необхідно підготувати необхідні зміни до законодавства, які передбачають незалежний контроль за діяльністю органів, що здійснюють зняття інформації з каналів зв’язку.

9. Реформувати Державний департамент з питань виконання покарань в цивільну службу, яка має бути структурним підрозділом Міністерства юстиції України, із збереженням усіх пільг для персоналу Департаменту.

10. Негайно скасувати Наказ Державного департаменту з питань виконання покарань № 167 від 10 жовтня 2005 года.

Згідно з цим Наказом у складі Департаменту функціонує спецпідрозділ для боротьби з тероризмом, який використовується для проведення обшуків засуджених і приміщень установ виконання покарань та слідчих ізоляторів, а фактично – для залякування позбавлених волі. Наказ є незаконним.

Українська Гельсінкська спілка з прав людини висловлює свою готовність до ефективної взаємодії з новим урядом для виконання вказаних вище завдань.

Водночас ми будемо й надалі допомагати жертвам порушень прав людини і критикувати уряд, якщо в Україні триватиме нехтування правами людини й основоположними свободами та принципами верховенства права.

Євген Захаров,

Голова правління УГСПЛ

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C