Зміна керівництва Державного департаменту виконання покарань має стати кроком у реформуванні системи - відкрите звернення УГСПЛ до Кабінету Міністрів України

18.08.2009
Сьогодні, 18 серпня, Українська Гельсінська спілка з прав людини звернулася до Прем'єр-міністра України та Кабінету міністрів України з відкритим листом щодо призначення Голови Державного департаменту з питань виконання покарань.

Нагадаємо, що 12 серпня 2009 року Кабінет Міністрів України видав розпорядження № 950-р «Про звільнення Кощинця В. В. з посади Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань». Виконуючим обов'язки Голови було призначено його заступника. За повідомленням ЗМІ основною кандидатурою на цю посаду став інший заступник Голови департаменту - Наталія Калашник.

Нижче наводимо весь текст звернення:

Прем'єр-міністру України
Кабінет Міністрів України

Зміна керівництва Державного департаменту виконання покарань має стати кроком у реформуванні системи

Українська Гельсінська спілка з прав людини не одноразово протягом 5 років звертала увагу на системні масові порушення прав людини в місцях позбавлення волі, що знаходяться у підпорядкуванні Державного департаменту з питань виконання покарань (далі - департамент).

Представляючи щорічні Доповіді „Права людини в Україні" з 2004 по 2008 роки, що готувалися спільно понад 30 правозахисними організаціями, УГСПЛ постійно, аналізуючи факти порушень прав людини, висвітлювала основні проблеми кримінально-виконавчої системи. Аргументи УГСПЛ також були відображені в альтернативних звітах від громадськості до різноманітних міжнародних організацій, що потім знаходили підтримку у заключних рекомендаціях Комітету ООН проти катувань, Європейського комітету проти катувань, Ради ООН з прав людини, Комітету ООН з соціальних, економічних та культурних прав та інших.

При цьому ми постійно вказували, що сам Департамент залишається рудиментом радянського зразка у порівнянні з іншими органами влади через абсолютне не бажання керівництва проводити реформування, дотримуватися прав людини та співпрацювати з громадськістю. Через відсутність перспективи УГСПЛ неодноразово зверталася до вищих органів влади з вимогою звільнити керівництво Департаменту. Двічі керівництво Департаменту отримували щорічну антипремію з прав людини „Будяк року" через найбрутальніші порушення прав людини.

Тому, на наше переконання, призначення нового керівництва Департаменту має стати можливістю для зміни ситуації й закладення підвалин для проведення системної реформи цього відомства на основі поваги до прав людини й сучасних підходів забезпечення громадської безпеки.

З огляду на це, ми вважаємо, що при призначенні керівника Департаменту виконання покарань має бути вислухана думка громадськості, котра щоденно здійснює моніторинг порушення прав людини в цій системі й сприяє покращенню ситуації. Тому необхідно провести більш широкі консультації з громадськістю для обрання кандидатури, що мала б підтримку серед громадськості.

На думку УГСПЛ, повинно бути призначено нове керівництво Департаменту. Призначення когось із заступників у такій ситуації принципово не змінить ситуацію, оскільки в катастрофічній теперішній ситуації винне усе керівництво включно з Головою, його заступниками та ключовими керівниками. З огляду на це ми були здивовані щодо кандидатури Н.Калашник на посаду Голови Департаменту, оскільки вона особисто в своєму листі прямо підкреслювала, що Департамент буде співпрацювати тільки з тими громадськими організаціями, які позитивно оцінюють його діяльність. Її робота щодо управління кадровою роботою, медичним забезпеченням, соціально-виховною роботою та співпраці з громадськістю практично одностайно оцінюється громадськими правозахисними організаціями як погана. Тому призначення Н. Калашник на посаду Голови Департаменту буде мати, на нашу, думку, негативні наслідки як для відомства так і для засуджених.

УГСПЛ закликає Кабінет Міністрів України звернути увагу на численні заяви правозахисних організацій щодо призначення Голови Державного департаменту виконання покарань й провести консультації з громадськістю щодо інших кандидатур на цю посаду. При цьому важливо забезпечити повне оновлення керівництва департаменту з урахуванням професійних якостей кандидатів, поваги до прав людини та розуміння необхідності реформування системи виконання покарань.

Володимир Яворський
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C