Загальний огляд ситуації з правами людини в Україні. Порушення, про які варто знати!

02.12.2009

3 грудня в інформаційному агентстві УНІАН відбулась прес-конференція, присвячена огляду ситуації з правами людини в Україні. Правозахисники назвали низку суттєвих порушень, що відчули на собі українці. Так, найбільш проблемними сферами були названі: право на справедливий суд, свобода вираження поглядів, свобода від катувань та право власності.

Право на справедливий суд

 Цього року орган, який би мав уособлювати справедливість та неупередженість - Верховний Суд України виявив неповагу до правосуддя! Саме це сталося в справі Олександра Яременка, коли судова палата в кримінальних справах проігнорувала рішення Європейського суду з прав людини.

Незмінною залишається проблема з виконанням судових рішень: щорічно понад 70 % судових рішень у цивільних справах не виконується. І держава за п’ять років не зробила нічого, щоб змінити ситуацію.

Інші системні порушення права на справедливий суд – відсутність професійної відповідальності суддів; порушення презумпції невинуватості та права на захист; недостатня обґрунтованість судових рішень; майже повна відсутність виправдувальних вироків;  відсутність незалежної недержавної експертизи.

Свобода від катувань

Наступні порушення прав людини, які викликають найбільшу занепокоєність, – системна практика застосування катувань та свавільні затримання та арешти правоохоронними органами. Широко розповсюджене незаконне насильство для отримання зізнання у скоєнні злочину. І викоренити цю практику вкрай важко, бо вона визнається нормою. Мовляв, із злочинцем можна робити все, що завгодно. За соціологічними дослідженнями, в 2008 році незаконного насильства від правоохоронних органів в Україні зазнали більше 600 тис. осіб.

Прокуратура не проводить ефективного розслідування випадків катувань. І це неодноразово констатував Європейський суд з прав людини.

Політична свобода

Поступово зменшувалася в країні політична свобода. Коли політичні партії включають до виборчих списків виключно своїх членів, то це є брутальним порушенням Конституції – порушенням права бути обраним. Це фактично означає введення імперативного мандату явочним порядком. Здається, радянський «демократичний централізм» залишається ідеалом для політичної еліти України. 

Право на приватність

Все частіше державні органи сприймають ідентифікаційний податковий номер людини як універсальний ідентифікаційний код особи. Його, всупереч закону, використовують в усіх фінансових операціях. Також правозахисники спостерігають постійні намагання ввести біометричні дані до нового закордонного й внутрішнього паспорту. Це є грубим порушенням права на приватність.

Свобода вираження поглядів

У 2008-2009 рр. розгорнула і посилила свою діяльність Національна комісія з питань суспільної моралі. На нашу думку, її рішення були необґрунтованим та непропорційним втручанням у здійснення свободи вираження поглядів, ці втручання не відповідали жодній невідкладній суспільній потребі. Узагалі, існування окремого спеціального органу по захисту суспільної моралі є сумнівним в демократичному суспільстві, і законодавство про захист суспільної моралі потребує істотних змін з метою забезпечення чіткості та передбачуваності регулювання.

Правозахисники констатують відсутність інформаційної відкритості, прозорості та підзвітності влади суспільству. Має місце необґрунтоване засекречування інформації й обмеження свободи інформаційного обміну. Щоб це змінити правозахисники радять парламентарям ухвалити законопроекти „Про доступ до публічної інформації” і „Про інформацію”, які давно внесені на розгляд парламенту.

Право власності

Продовжувалися брутальні порушення права власності, зокрема, незаконні захвати земель чи іншої власності всупереч закону, бажанню і рішенням місцевих територіальних громад чи власників. Там, де голови селищних рад опиралися незаконному захопленню землі, проти них фальсифікували кримінальні справи.

Економічна криза боляче вдарила насамперед по бідним верствам населення і середньому класу. Бідним стало ще важче виживати внаслідок росту цін та інфляції, збільшення тарифів на комунальні послуги і відсутності адекватного державного соціального захисту, вони стали ще більш залежними від своїх роботодавців, відносини з якими іноді нагадують феодальні. Значно виросло безробіття, зокрема, приховане, воно значною мірою торкнулося й кваліфікованих працівників і службовців. Падіння ВВП стало найбільшим в Європі. І так величезна різниця в рівні життя між багатими і бідними стала ще більше.

Так само нехтують Конституцією на місцевому рівні. Так, наприклад, у Харкові цього року під приводом відсутності фінансування в міському бюджеті був повністю ліквідований міський протитуберкульозний стаціонар на 675 ліжок, і це в умовах жорстокої епідемії!

Правозахисники змушені констатувати, що в країні, за певними винятками, відсутня цілісна системна політика щодо покращення становища із правами людини і основоположними свободами. Намагання правозахисних організацій, окремих підрозділів і окремих державних службовців з МВС і Міністерства юстиції, Національної комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права  покращити ситуацію мають наслідком певний прогрес. Проте, політичні сили ставляться до прав людини як до чогось другорядного і незначущого і це унеможливлює зміни на краще.

 

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C