Відкрите звернення до Парламентської Асамблеї Ради Європи Про гендерну рівність в Європейському суді з прав людини

19.04.2010

Парламентська Асамблея Ради Європи

 

Про гендерну рівність в Європейському суді з прав людини

Шановні депутати Парламентської Асамблеї Ради Європи - члени Комітету Рівних Можливостей для Чоловіків та Жінок,

Українська громадськість надзвичайно стурбована надмірною політизацією життя суспільства. Особливо нас хвилює безперервна політизація судової гілки влади. Ця тенденція суттєво підриває довіру до судових рішень, віру в незалежність і справедливість суду.

Цю стурбованість, як ми бачимо, поділяють і депутати Парламентської Асамблеї.

У той же час ми хочемо привернути Вашу увагу до іншого важливого аспекту - забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. Повна відсутність жінок в нинішньому складі українського уряду є неприпустимим фактом гендерної дискримінації і недвозначно свідчить про недооцінку кадрового потенціалу жінок-фахівців високого рівня і обмеження їх прав у процесі прийняття політичних рішень загальнодержавного значення.

Нас хвилює факт зменшення числа жінок - народних депутатів - і жінок - голів комітетів Верховної Ради. Немає також жодної жінки, яка керувала б обласною державною адміністрацією. Перспективи гендерних змін у цій області мізерні.

Подібна практика неможлива в демократичній державі, що заявила про свою прихильність принципу гендерної рівності, приєднавшись до міжнародних договорів щодо усунення дискримінації жінок на всіх рівнях.

Найближчим часом ви будете обирати суддю від України до Європейського суду з прав людини. Хочемо зазначити, що при проведенні українського конкурсу з відбору кандидатів було подано 14 заяв, 5 з них були від жінок. Як підсумок національного конкурсу, в трійку переможців увійшла юрист Ганна Юдківська. Блискуче підтвердивши свої знання законодавчої основи та практики Європейського Суду, вона набрала 9 балів з 10. Це свідчить про високий ступінь відповідності кандидата вимогам конкурсу, який проводився відповідно до Конвенції та Рекомендаціями ПАРЄ.

Ганна Юдківська є відомим в Україні адвокатом з великим досвідом практичної діяльності у сфері захисту прав людини. Кілька років вона працювала юристом Європейського суду з прав людини. Досвід роботи в цьому органі набуває винятково важливе значення та великий практичний сенс для збереження наступності та подолання зайвої ротації кадрів.

Крім того, ми переконані, що гендерна рівність є безсумнівною демократичною цінністю і для Парламентської Асамблеї, яка не може не враховувати відсутність гендерного балансу в сьогоднішньому складі Суду. Для гендерних організацій і активістів усього світу надзвичайно важливими були слова Генерального секретаря Ради Європи Террі Девіса, які він сказав на 6-й Європейській конференції (на рівні міністрів) з питань рівноправності жінок і чоловіків (Стокгольм, 8-9 червня 2006 р.): «Дуже важливим завданням є відібрати найкращу кандидатуру на вакантну посаду будь-якого рівня. Я завжди перевіряю надані документи з тією метою, щоб, за умови, коли обидва кандидати мають рівні можливості, була призначена саме жінка ».

Ми сподіваємося, що під час голосування на заміщення вакансії в Європейському Суді ви врахуєте як Рекомендації ПАРЄ, так і нашу думку - голос громадськості України і наших колег по регіону.

З щирою повагою:

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Адаптаційний чоловічий центр (Тернопіль)

Міжнародна коаліція гендерних журналістів «Кавказ»

Харківська правозахисна група

Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна»

"Центр правових та політичних досліцджень "ДУМА", Харків

ВМГО "Молодіжний правозахисний центр"

Жіночий консорціум України

Громадська організація "Інсайт"

Інформаційний і правозахисний Центр для геїв та лесбійок "Наш світ"

Херсонська обласна громадська організація "ПРАВО на ЖИТТЯ"

Центр громадської адвокатури

Фундація місцевих ініціатив, м.Тернопіль

Хмельницька обласна громадська органіізація Подільський центр "Гендерна рада"

ГО ІОЦ "Жіноча Мережа", м. Київ

Музей історії жіноцтва, історії жіночого та гендерного руху

ГО клуб "Трендафіл", м. Тернопіль

Всеукраїнська Асоціація Жінок-Адвокатів

Центр соціальних і ґендерних досліджень "Нове життя", м. Київ

 Звернення було направлено до адресатів 20 квітня 2010 року


C