Українські журналісти заявляють «Репортерам без кордонів» про цензуру

20.07.2010
автор: Оленсандр Акименко
джерело: imi.org.ua

Одним із найважливіших моментів, на який звернули увагу  українські журналісти під час вчорашньої зустрічі з «Репортерами без кордонів» є те, що система встановлення цензури відбувається в законодавчому полі. А також прийняття закону про нерозповсюдження особистих даних, провал законопроекту про зменшення строку відповіді на інформаційні запити та  розробка фіктивного законопроекту про «громадське мовлення». Окрім того, тривогу українських журналістів викликає і новий законопроект прем’єр-міністра про реєстрацію усіх Інтернет-ЗМІ як інформаційних агенцій.

 Попри те, що зустріч владної верхівки з «Репортерами без кордонів» не відбулася, українські журналісти змогли приділити час колегам. Під час більш ніж годинної зустрічі запрошені журналісти розповідали представникам міжнародної організації про стан справ зі свободою слова в Україні.

Генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Жан-Франсуа Жуяр та керівник європейського бюро Ельза Відаль, вислухали оцінки журналістів та використають їх у підготовці свого звіту, який буде оприлюднено у середу, під час прес-конференції у інформаційній агенції «УНІАН».

Всі свідчення українських журналістів, що прийшли на зустріч з представниками міжнародної організації свідчать про одне – в Україні швидкими темпами встановлюють жорсткий контроль над усіма типами медіа.

Про це свідчить робота нової влади як в законодавчому полі, так і у звичайному щоденному спілкуванні з представниками преси та телебачення.

«Важливо розуміти, що за часів попередньої влади був час плюралізму. Після приходу до влади команди Януковича ситуація змінилася і ми стикнулися з спробами влади встановити систематичний інформаційний контроль. Президент уповноважив одну людину займатись усією політикою в медіа-середовищі. Це – Валерій Хорошковський. Окрім того, що він є головою СБУ, йому належать 9 телеканалів, один з яких найпопулярніший в Україні, телеканал «Інтер». Ми маємо свідчення журналістів, які заявляють про узгодження новин, коли одні і ті самі новини, одні і ті самі синхрони йдуть на телеканалах», - сказала під час свого звернення до «Репортерів без кордонів» керівник Інституту масової інформації, кореспондент «Голосу Америки» Вікторія Сюмар.

Окрім того, за її словами, Валерій Хорошковський має вплив на державний комітет телебачення і радіомовлення, орган, який видає та відбирає ліцензії. Більшість з теперішніх членів комітету – минулі його співробітники.

Одним із найважливіших моментів, на який звернули увагу іноземних колег українські журналісти є те, що система встановлення цензури відбувається і в законодавчому полі. Прийнято закон про нерозповсюдження особистих даних, провалено законопроект про зменшення строку відповіді на інформаційні запити, розроблено фіктивний законопроект про «громадське мовлення». Окрім того, тривогу українських журналістів викликає і новий законопроект прем’єр-міністра про реєстрацію усіх інтернет-ЗМІ як інформаційних агенцій.

Вікторія Сюмар назвала проблему з новими законами і законопроектами дуже недооціненою журналістами, адже дата вступу в дію закону про нерозповсюдження особистої інформації вже не за горами, і колег просто почнуть притягати до відповідальності за їх професійний обов’язок розповсюджувати інформацію.

На думку журналістів інтернет-видання «Українська правда» Сергія Лещенка та Мустафи Найема, Адміністрація Президента України дуже прискіпливо ставиться до вибору журналістів, які працюють в пулі глави держави під час міжнародних зустрічей. До пулу не потрапляють журналісти, що критично оцінюють дії нової влади, натомість лояльні їх колеги отримують можливість висвітлювати такі події. Сергій Лещенко нагадав, що всі візити Президента і пулу журналістів відбуваються за гроші платників податків, тож розподілення для журналістів має бути прозорим.

Окрім того, в день журналіста Президент нагородив деяких «лояльних» журналістів державними нагородами.

Представник руху «Стоп цензурі!» Владислав Синяговський наголосив на спробах СБУ відібрати можливість виходу в ефір каналів TVI та 5 канал.

Згадали колеги і про два інциденти спроб застосування фізичної сили на журналістів. Перший – випадок із охороною Президента України та кореспондентом СТБ Сергієм Андрушко (http://www.pravda.com.ua/photo-video/2010/06/15/5142795/ ), і другий – перешкоджання професійній діяльності журналісту Нового каналу Сергію Кутракову в Українському домі під час заворушень на відкритті фотовиставки «Волинська різанина: польські та єврейські жертви ОУН - УПА» (http://www.telekritika.ua/news/2010-04-09/52211 ).

За словами Сергія Лещенка, представники нової влади значно частіше, ніж, до прикладу, попередньої, відмовляють у доступі до інформації. Інформаційні запити щодо затримання керівника фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланге досі залишаються без відповіді.

За даними Світлани Остапи з «Телекритики», є інформація, що на обласних державних телеканалах існує директива звітувати перед владою про всі сюжети які неї стосуються а також не показувати критичних матеріалів.

За свідченнями українських журналістів, на деяких телеканалах навіть представники топ-менеджменту беруть участь у монтажі та редагуванні особливо важливих сюжетів, що стосуються Президента та представників нової влади.

Також українські журналісти заявляють про зменшення прямих ефірів суспільно-політичних ток-шоу, яких за словами Мустафи Найема залишилось лише три. Окрім того, журналіст наголошує про те, що інформація про резонансні розслідування і важливі новини з Інтернету припинила потрапляти до телеефіру, що свідчить про спроби маніпуляції інформаційним потоком.

 «Якщо раніше важливі теми з Інтернету підхоплювало телебачення, то зараз же Інтернет окремо, телебачення окремо», - наголосив Найем.
Жан-Франсуа Жуяр та Ельза Відаль матимуть ще два робочих дні в Україні, в останній з яких оприлюднять свої попередні висновки про стан свободи слова в Україні. Зі свого боку, вони обіцяють виступити з заявою не лише всередині країни, а і за її межами.

Картинка з сайту: ttp://www.mikelawton.com

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C