Для чого Міноборони потрібні гроші дітей-інвалідів?

15.11.2010
автор: Дмитро Менделєєв
джерело: www.dt.ua

Ще не встигло висохнути чорнило звітів іноземних аудиторів, які видали на-гора «сенсаційні відомості» про численні порушення бюджетного законодавства колишнім урядом Ю.Тимошенко та її міністрами, як Микола Азаров повів урядових чиновників уторованим попередниками «злочинним» шляхом ручного керування бюджетом.

Заплативши з кишень українських платників податків «авторитетним» іноземним аудиторам багатомільйонні суми за виявлені ними матеріали про буцімто нецільове використання бюджетних коштів, Микола Янович, мабуть, вирішив, що до наступного аудиту в нього часу предосить, і підмахнув парочку урядових актів, які в досить «грубій формі порушують» усе те ж таки бюджетне законодавство.

Як найбільш яскравий приклад наведу постанову уряду під номером 969 від 18 жовтня цього року, яка встановлює порядок використання в поточному році коштів держбюджету, призначених Міноборони.

Відразу зроблю застереження, що обвинувачення Ю.Тимошенко у використанні на виплату пенсій коштів, отриманих від продажу нами повітря за Кіотським протоколом, видається дитячим лепетом, порівняно з винахідливістю нинішнього уряду. Кабінет міністрів не знайшов нічого кращого, як передати військовим чиновникам бюджетні кошти, призначені... на виплату допомоги сім’ям із дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам дитинства, дітям-інвалідам і тимчасової державної допомоги дітям.

Низка положень згаданої вище постанови прямо суперечать Бюджетному кодексу України й частині першій статті 27 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», відповідно до якої поточні трансферти місцевим бюджетам належать до захищених статей витрат держбюджету.

До речі, задля справедливості скажу, що Мін’юст невідповідність проекту акта уряду законодавству у своїх зауваженнях відзначив, але, можливо, якось мляво.

Не думаю, що 350 млн. грн. були б зайвими для дітей-інвалідів і малозабезпечених сімей із Дніпропетровської, Луганської, Харківської областей та столиці України. Звісно, підкинути напередодні виборів у місцеві ради грошей на утримання потенційним виборцям — людям у погонах — святе діло! Діти-інваліди поки що не голосують за Партію регіонів, а можливо, з таким ставленням до них уряду вже ніколи не зможуть у своєму житті проголосувати.

Ще більш по-блюзнірськи було спрямувати понад 71 млн. грн., відібраних в інвалідів дитинства, на санаторне забезпечення, лікування та реабілітацію військових.

Не знаю, чи можна кваліфікувати як цинізм те, що 70 млн. грн. «дитячих» грошей буде витрачено на закупівлю і модернізацію озброєнь і військової техніки?

Перерозподіляючи гроші Стабілізаційного фонду, уряд зовсім «забув» і Бюджетний кодекс, і статтю 26 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік», яка забороняє без внесення відповідних змін у законодавчому порядку збільшувати бюджетне фінансування за загальним і спеціальним фондами держбюджету на оплату праці працівникам бюджетних установ за рахунок зменшення інших статей витрат. Напевно, тепер роль Верховної Ради, якій і так урізали повноваження, відіграватиме Кабінет міністрів!

Усе б гаразд, підтримувати армію і підвищувати оклади військовим у скрутний час треба — це незаперечно. Але було б ще непогано подивитися, як витрачає Міноборони і так малі гроші платників податків.

Може, й не знадобилося б виділяти з державного бюджету додатково 107 млн. грн. на забезпечення харчування військових, якби чиновники Міноборони не винаходили корупційні схеми проведення процедур державних закупівель?

Як можна тоді пояснити, що Міноборони у жовтні поточного року влаштовує процедуру закупівлі послуг із харчування військових в одного виконавця, та ще й зі збільшенням майже на дві гривні їх вартості на одного солдата, порівняно з нині чинними договорами? Та й нова компанія, котра з’явилася на цьому ринку, зовсім не нова, її власники вже годують солдатів в інших регіонах. І дарма що ні персоналу, ні устаткування, ні відповідних запасів продуктів харчування у цієї компанії немає. Головне, щоб інтереси чиновників при проведенні процедур закупівель було враховано. Не мало не багато, а навар комерсантів у рік від такої процедури коштуватиме державі понад 40 млн. грн. бюджетних коштів. Більше того, комерсантів, котрі відмовляються платити за лояльне ставлення до них із боку міноборонівських чиновників, під різними приводами видаляють із цього ринку. Багато підприємців відкрито заявляють, що з кожного солдатського пайка шість-вісім гривень на день треба виділити на задоволення апетитів керівництва Міноборони.

Про те, як із допомогою рішень судів українське чиновництво оминає чинне законодавство і домагається своєї мети, «Дзеркало тижня» докладно описувало в №30 (810) від 21 серпня 2010 р. у статті «Від перестановки осіб — сума відкотів не змінюється?» І схеми є, і способи описано, а ось реакції тих, хто повинен не допускати розкрадання бюджету, на жаль, досі немає.

Цікаво, чи проситиме В.Янукович, коли знову зміниться влада, за аналогією з одним із відомих лідерів партії «Батьківщина», політичного притулку в Чехії для своїх міністрів В.Цушка і М.Єжеля?

Богдана Данилишина затримано в Чехії, а справу його подовжують міністри уряду М.Азарова. Може, почнемо притягувати до відповідальності тих, хто порушує закон тепер?

Клопотання М.Єжеля про підвищення заробітної плати військовим і чиновникам, звісно ж, виправдані. Не хочеш годувати свою армію, годуватимеш чужу. Та й президент обіцяв підвищити зарплату військовим, правда, заради цього він не свій рядок у бюджеті урізував і не ДУСин...

Почасти зрозуміле і прагнення міністра оборони поліпшити матеріальне становище державним службовцям. Не хочеш платити чиновникам — братимуть щенятами хортів. Хоч і в них, порівняно з іншими категоріями бюджетників, зарплати не дуже маленькі. Але пояснити мотиви М.Єжеля, який клопочеться перед урядом про поліпшення добробуту своїх заступників, доволі складно. Та й як пояснити платникам податків необхідність виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань героєві попередніх публікацій «Дзеркала тижня» заступникові міністра — директору Держдепартаменту надлишкового майна Олександру Черпицькому, котрий хвацько заїхав у Міноборони на «Мерседесі» останньої моделі і мешкає в особняку на Петропавлівській Борщагівці? Припускаю, що міністр оборони досі не ознайомився ані з матеріалами особистої справи О.Черпицького, ані з декларацією про доходи свого заступника, а то б не інформував прем’єр-міністра М.Азарова у своєму листі, що в Олександра Зіновійовича і судимості немає, та й під слідством він не був (текст листа — на сайті «ДТ»).

Повертаючись до теми організації проведення закупівель послуг із харчування солдатів, хотілося б висвітлити ще один аспект, який практично постійно супроводжує процес перерозподілу ринку постачання армії продовольством, — періодичні отруєння солдатів у військових частинах по всій території України. Більшість цих отруєнь стається, звичайно, напередодні прийняття керівництвом Міноборони рішення про заміну однієї компанії на іншу або підготовку процедури закупівлі в одного учасника. Характерна властивість таких отруєнь — те, що, практично, в жодному випадку не буває виявленою справжня причина отруєння — сальмонела, кишкова паличка чи неякісні продукти. Ці ознаки, та й нетривалий період перебування солдатів у лікувальних установах, уже давно послужили б приводом пошукати іншу причину нездужання військових, зокрема й ознаки отруєння хімічними речовинами.

Нагадаю, що така інформація надходила у правоохоронні органи, зокрема і як заявницькі матеріали. Зважаючи на все, ці дані також канули в Лету… Але ж ідеться про здоров’я наших із вами дітей, які все ще відчувають на собі досліди чиновників, котрі винаходять свої способи розкрадання бюджетних коштів.

То, може, не треба витрачати бюджетні гроші на іноземних аудиторів, які копатимуться у брудній білизні нового уряду України, виявляючи, як високопоставлені чиновники нецільовим чином витрачають бюджет? Може, простіше все-таки залишити дітям-інвалідам належні їм кошти, а покарати вже сьогодні тих, хто ці бюджетні кошти
краде?

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C