Правозахисники: Голова вищого суду з цивільних та кримінальних справ повинен бути звільнений за порушення присяги

24.01.2011

Представники низки правничих та правозахисних організацій вимагають звільнити Голову Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ Л. Фесенка з посад судді та члена Вищої ради юстиції у зв’язку з порушенням присяги. Відповідні заяви направлено Президенту України та до Вищої ради юстиції.

 

Відповідно до Конституції професійні судді не можуть брати участь у будь-якій політичній діяльності. Показовим є той факт, що народний депутат Л. Фесенко 7 жовтня проголосував за обрання себе суддею вищого суду з цивільних і кримінальних справ. Після набуття статусу судді Л. Фесенко не припинив здійснювати повноваження народного депутата і продовжив брати участь у пленарних засіданнях Верховної Ради та засіданнях парламентського комітету з питань правосуддя. У багатьох випадках голос Л. Фесенка як народного депутата ставав вирішальним – 226-им, а присутність на засіданні комітету забезпечувала кворум. Такі дії ставлять під сумнів легітимність ухвалених рішень.

 

Ігнорування вимог щодо несумісності у вигляді активної політичної діяльності є прикладом свідомого й умисного порушення закону та утверджує у свідомості громадян думку про залежність всієї системи судів, які розглядають цивільні та кримінальні справи, від Партії регіонів, яку представляє у Верховній Раді суддя – народний депутат Л. Фесенко. Також це завдає непоправної шкоди Вищій раді юстиції, як органу, який відповідає за ухвалення рішень щодо дотримання суддями вимог щодо несумісності, і членом якого є Л. Фесенко.

 

За даними ЗМІ, Л. Фесенко, виступаючи на останній минулорічній сесії Луганської обласної ради, заявив депутатам: «Я хочу дать вам обязательство, пока я работаю председателем Высшего суда Украины, никто из вас не будет иметь неприятности». Узявши публічні зобов’язання впродовж перебування на посаді голови вищого спеціалізованого суду оберігати депутатів обласної ради від «неприємностей», суддя Л. Фесенко продемонстрував готовність використовувати посаду голови вищого суду в інтересах посадовців, що нівелює авторитет судової влади, віру в її справедливість, неупередженість, чесність та непідкупність в очах будь-якої розсудливої, законослухняної та поінформованої людини. Такі зобов’язання не передбачені жодним законом і є несумісними з високим статусом судді.

 

Відповідні звернення підписали представники Української Гельсінської спілки з прав людини, Харківської правозахисної групи, Центру політико-правових реформ, Асоціації правників України, Міжнародного жіночого правозахисного Центру “Ла Страда–Україна”, Асоціації українських моніторів з дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

З текстами заяв можна ознайомитися тут:

Заява щодо Фесенка до Вищої Ради юстиції 
Заява щодо Фесенка до Президента України

C