Закони гостинності

06.04.2011
автор: Артем Скоропадський
джерело: www.kommersant.ua

Верховна рада вчора посилила міграційне законодавство, затвердивши зміни до законів, що регулюють статус іноземців, які знаходяться на території Україні. Зокрема, збільшилася кількість підстав, які дозволяють вислати іноземця з країни, а також підвищені штрафи за порушення термінів реєстрації. На думку експертів, зміни не відповідають міжнародним стандартам.

Верховна рада внесла зміни до закону "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", Кримінальний кодекс і Кодекс про адміністративні правопорушення. Деякі поправки були запропоновані президентом Віктором Януковичем і враховані парламентом. Більшість змін посилюють правила в'їзду і перебування іноземців на території України. Тепер в країну не зможуть в'їхати особи, що дискредитували її, а також не здатні фінансово забезпечити своє перебування в ній. За цих же міркувань можуть бути вислані іноземці, які вже проживають в Україні.

Розширився перелік причин, з яких громадянин іншої країни може бути депортований. Це відбудеться, наприклад, якщо іноземець, який прибув для навчання або роботи, в призначений термін не з'явився в університет або до місця роботи. Скорочено і термін, протягом якого він зобов'язаний покинути Україну після прийняття рішення про депортацію. Якщо раніше він становив 30 днів, то тепер - 5. Разом з тим іноземець не може бути висланий в країну, де його можуть піддати тортурам або його життю може загрожувати небезпека.

Санкції за незаконне переправлення іноземців через державний кордон України також посилені. Якщо раніше за подібні діяння передбачалося покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 2 до 5 років, то тепер - від 3 до 8 років. За порушення правил і термінів реєстрації тепер передбачено штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів (від 3400 до 8500 грн), раніше він становив 20-40 неоподатковуваних мінімумів (340-680 грн).

У Всеукраїнському об'єднанні (ВО) "Свобода", у політичній програмі якого є пункт про позбавлення громадянства натуралізованих українців у разі вчинення ними злочину, вважають прийняті заходи недостатніми. "Про яке посилення може йти мова, якщо у нас до цих пір відкриті кордони з Росією і Білорусією, звідки і йде основний потік мігрантів?" - Заявив заступник голови ВО "Свобода" Андрій Мохник. На його думку, головною проблемою в сфері міграційного законодавства є "хабара в системі МВС і закритість системи надання українського громадянства".

Прес-секретар Управління верховного комісара ООН (УВКБ) у справах біженців в Україні Максим Буткевич висловив жаль, що українська сторона не врахувала рекомендації УВКБ щодо зазначеного документа. "Закон в нинішньому його вигляді не наближає Україну ні до європейських, ні до міжнародних стандартів у галузі захисту прав людини, а, швидше, створює загрозу порушення прав людей, які прибули в Україну в пошуках притулку", - заявив він.

Ірина Федорович, координатор проекту "Без кордонів" організації "Центр 'Соціальна дія'", дотримується схожої думки. За її словами, закон можна використовувати для "залякування і утиску прав іноземців". "Влада повинна не стрясати повітря, показуючи, як добре вона вирішує проблему мігрантів, а вивчати міжнародний досвід у цьому питанні", - вважає пані Федорович.

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C