Генпрокуратура хоче покарати суддів за дотримання Конституції та Європейської конвенції з захисту прав людини

28.07.2011

УГСПЛ отримала докази втручання Генпрокуратури у діяльність суду. В зв’язку з цим організація направила відкрите звернення до Вищої ради юстиції та суб’єктів законодавчої ініціативи. Представники спілки стверджують – суддів хочуть покарати за те, що вони витлумачили кримінально-процесуальний закон у світлі Конституції України та Конвенції і запобігли новому порушенню державою своїх міжнародних зобов’язань.

З документів, що потрапили до Української Гельсінської спілки з прав людини, стало відомо, що 7 червня 2011 року заступник Генерального прокурора України Михайло Іванович Гаврилюк, що є одночасно членом Вищої ради юстиції, звернувся до Вищої ради юстиції з пропозицією про звільнення з посади трьох суддів апеляційного суду міста Києва Мороза Ігоря Миколайовича, Лашевича Валерія Миколайовича та Бартащук Людмили Вікторівни.

Автори звернення стверджують, що представник Генеральної прокуратури хоче покарати суддів за дотримання ними Конституції України та Європейської конвенції про захист прав людини. Так, зазначені судді прийняли рішення звільнити обвинуваченого з-під варти в зв’язку з відсутністю конкретних фактів, що обґрунтовували б підстави подальшого тримання людини за гратами. Таке рішення повністю узгоджується зі статтею 29 Конституції України та статтею 5 Європейської Конвенції, які передбачають право на свободу як невід’ємне людське право, з чого випливає, що ніхто не повинен доводити, що в нього є підстави перебувати на свободі. Це підтверджує і практика Європейського суду, який багато разів повторював, що «існує презумпція на користь звільнення», що «до вироку особа має вважатися невинуватою», і що «вона має бути звільнена до вироку, як тільки її тримання під вартою стає необґрунтованим».

Фактично заступник генпрокурора звинувачує суддів в тому, що обвинувачення не змогло аргументовано довести необхідність утримання людини під вартою. Прокурор в суді не навів жодного конкретного факту на користь такого рішення.

УГСПЛ вважає неприйнятним намагання прокуратури здійснювати тиск на суддів лише через те, що ті не дослухаються до позиції прокуратури.

Правозахисники вважають, що прокуратура, якій виділені шалені кошти на «захист прав людини», має спрямувати свою енергію на те, щоб викорінити ті порушення, у тому числі і у діяльності судів, які вже встановлені Європейським судом з прав людини, а не намагатися карати суддів за намагання зламати порочну практику потурання прокуратурі та за вимогливість до органів державної влади, що представляють обвинувачення.

Представники спілки вимагають від Вищої ради юстиції – відхилити пропозицію прокуратури про звільнення суддів. А також звертаються до ВР та суб’єктів законодавчої ініціативи внести зміни до законодавства з метою заборонити вносити представникам прокуратури використовувати своє членство у Вищій раді юстиції для внесення пропозицій щодо звільнення суддів і приведення складу Вищої ради юстиції у відповідність до європейських стандартів забезпечення незалежності суддів.

Текст звернення УГСПЛ: УГСПЛ стурбована зухвалим втручанням Генеральної прокуратури України у діяльність суду

Документи, що підтверджують викладене в зверненні:

Ухвала суддів, що викликала обурення Генпрокуратури:

 

Подання представника Генпрокуратури

 

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C