Плани Кемерона щодо обмеження соціальних мереж обурили інтернет-спільноту

15.08.2011
автор: Фрідель Таубе, Наталя Неділько
джерело: www.dw-world.de
Учасники заворушень у Великобританії координували свої дії за допомогою інтернетів та смартфонів. Слова Кемерона про наміри обмежити доступ до соціальних мереж для зловмисників обурили не лише британців.

«Якщо люди використовують соціальні мережі, щоб провокувати насильство, то ми повинні їх зупинити», - позиція британського прем'єра пролунала чітко та однозначно. Він планує обговорити з власниками мереж, у який спосіб можна блокувати схильних до агресивних дій користувачів. Згідно з планами Кемерона, поліція та служби безпеки повинні долучитися до відстеження потенційних злочинців в інтернеті. Вже у п'ятницю, на другий день після заяви Кемерона, на лаві підсудних на півдні Англії опинився 27-річний чоловік за звинуваченням у закликах до скоєння злочинів за допомогою мережі Facebook, насамперед ідеться про грабіжництво та пошкодження майна. Так само і  в інших регіонах Великобританії поліція проводить слідчі дії стосовно користувачів Facebook. У Плімуті, наприклад, одинадцятирічну дівчинку відвідали чиновники, щоб провести інструктаж щодо використання соціальних мереж. Підозрюють, що вона закликала до участі у вуличних протестах, використовуючи свою сторінку в цій соціальній мережі. Іншу 18-річну дівчину звинуватили в тому, що вона за допомогою смартфона Blackberry підбурювала своїх знайомих.

Загроза наступу на свободу поглядів?

Критики вбачають в урядових планах, а також у діях поліції у Великобританії загрозу для демократії. Медіа-юрист Стів Кунцевич зазначає, що урізання прав користувачів було б «найфундаментальнішим втручанням у мережі  з боку уряду за останні 15 років». Він побоюється, що розвиток ситуації за таким сценарієм міг би призвести до «ерозії права на свободу висловлення думки». Рік Фергюсон з впливової групи Trend Micro заявив, що технічно блокувати доступ подібним чином практично неможливо. «Ми ж бачили це на прикладі брутальних диктатур. Навіть у Єгипті, Ірані чи Лівії, на відміну від демократичної Великобританії, спроби обрубувати доступ до інтернету виявилися марними. Люди завжди знаходять обхідні шляхи», - сказав Фергюсон.

У мережі обурюються

Самі інтернет-коритстувачі не приховують свого обурення словами Камерона. Усього лишень якихось півроку тому британський прем'єр з огляду на революційний рух в арабському світі вимагав свободи висловлення поглядів в інтернеті, а самі соціальні платформи називав «впливовим інструментом у руках громадян». На думку єгипетського блогера Махмуда Салема, Великобританія, а з нею і всі уряди «країн першого світу», якщо вдадуться до обмежень соціальних мереж, то самі з себе «видовищно зірвуть маски». Журналіст Джефф Джервіс у своєму блозі (www.buzzmachine.com) прямо звернувся до Девіда Камерона, запитавши, що в такому разі відрізняє його від урядовців Саудівської Аравії.

Так само і в німецькому інтернет-просторі з обуренням реагують на британські плани. Блогер Томас Кнювер назвав пропозицію Девіда Кемерона «справжнім ідіотизмом» www.indiskretionehrensache.de.  Користувач під ніком Gerry 10 написав читацький коментар під статтею на сайті www.zeit.de: «Якщо він це зробить, то тоді жоден політик у ЄС не зможе скаржитися на ситуацію з дотриманням прав людини у Китаї».

Речник Facebook уже заявив у п'ятницю, що компанія з радістю готується до  зустрічі з британським урядом, аби повідомити про вжиті заходи, щоб ця мережа навіть у час таких викликів залишалася «безпечною та позитивною платформою».

Упродовж останніх трьох ночей на вулицях британських міст панував спокій. Постає питання, хто має прибирати те, що залишили після себе учасники заворушень. Відповідь на нього теж можна знайти в інтернеті. На порталі www.riotcleanup.co.uk британці домовляються про спільне прибирання розгромлених міських вулиць.

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C