Зміни до Кримінального кодексу: кожен шукає вигоду для себе?

21.09.2011
автор: Лілія Гришко
джерело: www.dw-world.de
Депутати від опозиції хочуть декриміналізувати окремі статті Кримінального кодексу. Президент Янукович теж виступає за декриміналізацію, але не посадових злочинів, а економічних.

Декриміналізація – останнім часом стало одним з найуживаніших слів серед українських експертів і політиків. Про це говорять у Верховній Раді, в адміністрації президента та під час політичних ток-шоу. У парламенті зареєстровано кілька законопроектів, підготовлених депутатами від опозиції, які передбачають скасування кримінальної відповідальності за перевищення службових повноважень. 

Окремі законопроекти зареєстрували депутати Арсеній Яценюк, лідер партії «Фронт змін», та В’ячеслав Кириленко, голова партії «За Україну!». Їхні законодавчі ініціативи сконцентровані виключно на декриміналізації норми про «перевищення службових повноважень», що власне інкримінують Юлії Тимошенко.

Тільки для своїх

У пояснювальній записці до свого законопроекту Яценюк зазначив, що норма, яка існує нині, дублюється  з кримінального законодавства Української РСР від 1927 та 1960 років. «Така практика є пережитком радянського репресивного правозастосовного механізму», - зазначає Арсеній Яценюк. 

Кириленко, в свою чергу, просить парламент скасувати кримінальну відповідальність посадових осіб за політичні рішення. «У всьому цивілізованому світі за політичні рішення політики несуть політичну відповідальність», - сказав Кириленко. За його словами, внесення таких змін виключить у подальшому політичні репресії. 

За внесення змін до Кримінального кодексу виступив і депутат від НУ-НС Геннадій Москаль. Раніше він пропонував амністувати ще не засуджених Юлію Тимошенко і Юрія Луценка. «Одними палатками під судом нічого не вирішиш. Тому треба зроби щось через законодавство. Наприклад декриміналізацію», - прокоментував Москаль.

Замість тюрми штраф

Разом з тим депутати з провладних фракцій не розуміють, чому опозиція так хоче терміново провести декриміналізацію окремих статей Кримінального кодексу під окремих політиків, а не розглянути проблему в цілому. «Потрібно декриміналізувати певні статті кодексу. Закон не приймається виключно щодо однієї чи іншої персони», - прокоментував українським ЗМІ заступник голови Комітету з питань правосуддя, народний депутат від Партії регіонів Валерій Бондик. 

В адміністрації президента теж виступають за декриміналізацію Кримінального кодексу. Втім, там прагнуть таких змін лише в розділі економічних злочинів. Президент пропонує вже на найближчих засіданнях Верховної Ради скасувати покарання у вигляді позбавлення волі за економічні злочини, замінивши їх фінансовими санкціями. 

Як повідомив керівник управління з питань судоустрою президентської адміністрації Андрій Портнов, 18 статей кодексу взагалі пропонується вилучити, бо вони використовуються правоохоронними органами для тиску на бізнес-середовище і на підприємців. Президент і його адміністрація так само, як і опозиціонери, мотивують своє бажанням «привести українське законодавство в сфері захисту прав громадян у відповідність до європейського».

Прогнозована реакція

Схоже на те, що і Євросоюз підтримує українську владу в питаннях декриміналізації. В інтерв’ю «Комерсант-Україна»  Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле сказав, що українське керівництво ще рік тому запропонувало провести низку реформ, у тому числі Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. 

«Декриміналізація економічних злочинів - тільки частина цього процесу, цим справа не обмежиться. Так що ми бачимо, як Київ докладає зусиль для створення системи, яка стане набагато ближче до європейських цінностей», - наголосив Фюле. Водночас єврокомісар наголосив, що Україна матиме складнощі, якщо колишнього прем'єр-міністра та її колег посадять, ґрунтуючись на законодавстві, коріння якого сягає в радянську судову систему. «Якщо ви вивчите закони країн-членів ЄС, то навряд чи знайдете там статті, подібні до тих, за якими проходить Тимошенко», - сказав Фюле.

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C