2011-й: цензури побільшало, журналістів били частіше

23.12.2011
автор: Дмитро Шурхало
джерело: www.radiosvoboda.org
2011-й став роком погіршення ситуації зі свободою слова в Україні. Про це йдеться у спільному звіті Української медіа-асоціації, Незалежної медіа-профспілки та руху «Стоп Цензурі!» за підтримки міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів». Разом з цим, медіа експерти зазначають, що консолідація журналістської спільноти, започаткування діалогу зі владою, і прийняття нових законів дає основу для того, щоб змінити ситуацію на краще.

2011 рік характеризувався збільшенням цензури і кількості випадків перешкоджань професійній діяльності журналістів. У 2011 році зафіксовані 24 напади на журналістів під час виконання ними професійних обов'язків, тоді як минулого року  21 такий випадок. Крім того, у липні 2011 року відбулося масове побиття у Печерському суді Києва, під час якого постраждало близько 30 журналістів. У жовтні-грудні більше 10 працівників медіа постраждали під час висвітлення акцій протесту у Києві.
 
«Журналістів били найперше люди, які утримуються на кошти платників податків. Тобто, міліціонери – співробітники спецпідрозділів, які б мали захищати права людей і в тому числі право суспільства на отримання інформації», – каже директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.
 
Телебачення не дає об’єктивної «картинки»
 
Також в українських мас-медіа зросла кількість різноманітних видів цензури, особливо це стосується телебачення. Медіа-експерти помітили, порівняно з минулим роком, посилення ангажованості новин на абсолютній більшості телеканалів. За словами шеф-редактора видання «Телекритика» Наталі Лігачової, помітнішою також стала участь ведучих популярних політичних ток-шоу в маніпуляціях.
 
«Насамперед, йдеться про Євгена Кисельова, який бере дуже активну участь в дискредитації Юлії Тимошенко у своїй «Великій політиці» на «Інтері», – зауважила вона.
 
Все це призводить до того, що значна частина громадян, які не мають можливості читати газети, журнали або інтернет-видання, «просто позбавлена об’єктивної інформації про те, що ж відбувається в країні», наголошує Наталя Лігачова.
 
Утім, були цього року в українському інформаційному просторі й позитивні зміни. Насамперед, експерти відзначили вступ у дію закону «Про доступ до публічної інформації». Ще одним позитивомє консолідація журналістської спільноти, зазначив керівник Незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов. 
 
Також у 2011 році українська влада пішла на діалог з журналістською спільнотою. Зокрема, новий міністр МВС Віталій Захарченко навіть закликав сприяти професійній діяльності журналістів, такою була його реакція на критику журналістів, які зіткнулися із протидією з боку міліції під час висвітлення суду на Юлією Тимошенко та масових акцій протесту. Проте, як зауважила з цього приводу президент Асоціації медіа-юристів Тетяна Котюжинська, подібні заклики краще оформляти у вигляді прямих інструкцій, за порушення яких була б передбачена службова відповідальність.

коментарі

23.12.2011 | Iwan
Телевидение Украины продолжает традиции прошлого , вспомнилось будучи в армии , где полагалось по уставу ,смотреть программу Время , но тогда в 1979-1980 её никто практически не смотрел , подозреваю что и сейчас , такой способ не потерял актуальности ,


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C