В Україні черговий раз побили біженця

07.08.2012
джерело: unhcr.org.ua

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців залишається глибоко занепокоєним долею двох біженців, визнаних у відповідності з мандатом УВКБ ООН. Обидві особи були затримані з метою екстрадиції і перебувають в Київському і Харківському СІЗО.

Один з них очікує на термінове переселення до країни-учасниці Конвенції ООН 1951 року «Про статус біженців» (країни ЄС) після того, як ця держава визнала його потребу в міжнародному захисті. Протягом тижня після його таємного перевезення з Києва до Харкова біженець залишається ізольованим і не має доступу до адвоката. Генеральна прокуратура України надала дозвіл Регіональному представнику УВКБ ООН та його колегам на відвідання біженця в Києві, однак, коли його було перевезено до Харкова, цей дозвіл втратив свою чинність і не був визнаний керівництвом Харківського СІЗО. Це порушує положення Угоди між УВКБ ООН [1] та Урядом України від 1996 року, а також низки інших міжнародних стандартів у сфері захисту біженців.

Другого підмандатного біженця УВКБ ООН, який також перебуває під захистом Європейського суду з прав людини, що, згідно з Правилом 39, заборонив Україні повертати його до країни походження, було жорстоко побито, коли він перебував під вартою у Київському СІЗО № 13. Наразі він перебуває в лікарні під вартою прикутий наручниками до ліжка з серйозними травмами, що спричинили тривалу втрату свідомості. УВКБ ООН сподівається, що з біженцем будуть поводитися гуманно і не відправлять назад до в’язниці до ретельного медичного обстеження на предмет внутрішніх ушкоджень. УВКБ ООН закликає пенітенціарну службу та правоохоронні органи негайно розпочати прозоре розслідування цього жахливого злочину і притягти до відповідальності осіб, які не забезпечили безпеку особи, яка перебувала в затримані в державній установі.

УВКБ ООН неодноразово наголошувало у своїх зверненнях до державних органів України, зокрема до Державної міграційної та Пенітенціарної служб, а також до Генеральної прокуратури, що екстрадицію біженця чи шукача статусу біженця до країни походження буде розцінено як вислання і серйозне порушення національного законодавства та міжнародних зобов’язань України. УВКБ ООН продовжує закликати утриматися від екстрадиції, звільнити першого біженця з ув’язнення та дозволити йому виїзд до країни переселення.

Пан Антоніу Гутерріш, Верховний Комісар ООН у справах біженців звернувся з листом до Президента України, щоби привернути його особисту увагу до даної справи та заручитися його допомогою у її вирішеннї. Верховний Комісар висловив свою глибоку стурбованість, оскільки екстрадиція буде розцінена як порушення основоположних принципів міжнародного права у сфері захисту біженців.

Попри багаторазові спроби як УВКБ ООН, так і посольства приймаючої країни у випадку з першим біженцем, вирішити обидві справи з Генеральною прокуратурою і Міністерством закордонних справ України, жодної відповіді не було отримано. Регіональний представник також зустрівся з Головою Державної міграційної служби, вимагаючи швидкого та ефективного вирішення проблеми, оскільки обидва біженці досі перебувають під вартою.

Регіональний представник УВКБ ООН і його колеги очікують на отримання вільного доступу до осіб під опікою організації, оскільки за даних обставин неможливо переконатися, чи перший з них досі перебуває на території України і чи другий отримує належний догляд.

«Важко уявити, що через 10 років після того, як Україна приєдналася до Конвенції ООН 1951 року «Про статус біженців», термін утримання біженців під вартою може перевищувати рік, що їх продовжують тримати в ізоляції без доступу до адвоката чи УВКБ ООН і вони переживають величезні страждання перед загрозливою перспективою бути висланими на Батьківщину», - сказав Олдріх Андрисек, Регіональний представник УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні, додаючи: «Побиття біженця під вартою до втрати свідомості і подальше прикуття його наручниками до лікарняного ліжка є безпрецедентним випадком для України, і я сподіваюся, що особи, відповідальні за вчинення цього жахливого злочину будуть притягнуті до відповідальності».

УВКБ ООН продовжує закликати українську владу поважати свої міжнародні зобов’язання в галузі притулку і переглянути практику утримання біженців під вартою впродовж тривалого часу, коли їхні життя і свобода під загрозою.

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C