Суд над Pussy Riot як дзеркало російської Феміди

08.08.2012
джерело: www.dw.de

На процесі в справі проти гурту Pussy Riot прокурор заявив, що дівчата можуть змінитися лише у неволі, і вимагає засудити їх до трьох років ув’язнення в колонії загального режиму.

Суд над дівчатами із панк-гурту Pussy Riot лишається найгучнішим і найскандальнішим процесом в Росії після повернення Володимира Путіна в президентське крісло. Якщо суспільний інтерес до цієї справи дещо згас, то увага з боку російських та зарубіжних ЗМІ не послаблюється. А вирок, яким би він не був, без сумніву, поверне суперечки про справедливість російського правосуддя на попередній рівень.

В центрі уваги – Pussy Riot

За час, який пройшов з моменту початку процесу, в суді відбулося немало знакових подій. По-перше, за наполяганням сторони звинувачення, слухання із відкритих перетворилися на закриті. При цьому відеозйомка в залі Хамовницького суду не припинилася і після запровадження заборони. Це вкрай здивувало адвокатів, але їхнє питання про те, кому дозволено порушувати приписи судді, залишилися без відповіді. Крім того, суддя Сирова також на прохання прокурорів ввела обмеження на використання прямої мови свідків у журналістських публікаціях.

По-друге, змінилася поведінка судових приставів, на яких поскаржилися журналісти. В понеділок, 6 серпня, в Хамовницькому суді з’явилася спеціальна комісія Федеральної служби судових приставів. І рядові співробітники служби, які забезпечують порядок у ході слухань, відразу стали ввічливими, усміхненими та уважними. Утым, свої обов’язки пристави виконували справно, і частина людей, включаючи журналістів, в зал потрапити так і не змогла.

Пристрасті вщухли

Пристрасті біля входу в будівлю Хамовницького суду з часом поступово слабшали. Якщо в перший день слухань в 7-ому Ростовському провулку, де знаходиться суд, зібралося до 50 прибічників та противників Pussy Riot, то через тиждень масові акції перетворилися на поодинокі пікети. Так, наприклад, в наступний після початку процесу понеділок лише дві людини стояли біля будівлі суду з плакатами, на яких було написано «Суддя Сирова: честь сьогодні або сором на все життя?» і «Проти Путіна? В Хамсуд і на нари».

На іншому боці вулиці стояв молодий чоловік, який з плакатом в руках вимагав покарання для дівчат із Pussy Riot. Кореспондентові DW він пояснив, що його почуття, як людини віруючої, були ображені «бісівським танцем», виконаним біля вівтаря. При цьому він уточнив, що не вважає ув’язнення єдино можливою формою покарання для Pussy Riot і буде задоволений, якщо їх ізолюють від суспільства в божевільні або позбавлять російського громадянства.

«Досить адекватна публіка»

Політики і просто відомі люди, які привертали увагу журналістів в перші дні після початку процесу, з часом перестали приїздити до суду. Як тільки спонтанні мітинги припинилися, змінилося і ставлення поліції до людей, які приходять на знак протесту. Проте інколи можна було спостерігати доволі цікаву картину: співробітник правоохоронних органів повідомляє телефоном стан справ, зачитуючи надписи на плакатах пікетників і звітуючи при цьому, що сьогодні нібито зібралася «досить адекватна публіка».

Pussy Riot: суд вершить сам Путін

Але так було не завжди. В п’ятницю, 3 серпня, поліція затримала п’ятьох прибічників Pussy Riot. Троє з них вилізли на дах бібліотеки, яка знаходиться навпроти будівлі Хамовницького суду, запалили файєри і почали вигукувати гасла на підтримку підсудних. В подальшому гасла були визнані антиурядовими, за що всіх трьох ув’язнили на 5 діб. Двоє інших, схоже, обійшлися штрафами.

На Путіна вся надія?

Однак поки що суттєво практично нічого не змінилося. Суддя день у день задовольняла клопотання лише сторони звинувачення, тоді як адвокатам часниць гурту не вдалося досягти жодної позитивної відповіді на свої прохання. Так, не було отримано додаткового часу на ознайомлення з матеріалами справи, не була надана можливість викликати до суду додаткових свідків. Нарешті, суддя сім разів відмовилася взяти самовідвід, на якому наполягав захист. В цілому передбачувана визначеність відчувається в усьому, що відбувається в Хамовницькому суді. Якщо виникає складне питання, яке йде від захисту, суддя зазвичай оголошує перерву. Журналісти, які були присутні на всіх засіданнях суду, припускають, що, можливо, суддя бере такий собі тайм-аут для проведення консультацій з прокурорами, оскільки нерідко після таких перерв звучить відповідь, яка повторює аргументи сторони звинувачення. Так вже бувало на процесі у справі Ходорковського, хоче це ні в тому, ні в іншому випадку не можна довести.

У приміщенні суду

Раніше судовий процес прокоментував президент Росії Володимир Путін, і це, як вважають спостерігачі, - єдине, що може вплинути на хід судового розгляду, хоча «телевізійне правосуддя», так само як і телефонне, в Росії ніби недопустиме. Перебуваючи у Лондоні, президент заявив, що не вбачає у вчинку дівчат із панк-гурту нічого хорошого, однак вважає, що не варто їх судити «вже так суворо». За словами Путіна, він розраховує «на обґрунтоване рішення». Що малося на увазі незрозуміло, але стаття «хуліганство», за якою судять дівчат із Pussy Riot, передбачає до семи років позбавлення волі. Прокурор Олександр Нікіфоров під час судового процесу у справі гурту Pussy Riot 7 серпня висловив вимогу ув’язнити звинувачених до трьох років позбавлення волі в колонії загального режиму.

 

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C