Загнана свобода слова
Введення кримінальної відповідальності за наклеп можна порівняти із сумнозвісним "Законом про 5 колосків". Це ганебна практика, коли людину ставлять в неможливі умови і карають за спробу вирватися.
Верховна Рада проголосувала у першому читанні за зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. Якщо їх приймуть остаточно, журналістів, а також інших громадян, котрі поширять інформацію, яку хтось розцінить як посягання на його честь і гідність, чекає покарання аж до обмеженням волі від двох до п’яти років.
Для свободи слова запровадження кримінальних санкцій в умовах вибіркового правосуддя буде мати руйнівну силу. "До 5 років тюрми" є тим інструментом, який може остаточно вбити вільне слово в країні.
Санкції зачеплять не лише журналістів. Повістки а-ля "чекістська дійсність" чекатимуть істориків, видавців, блогерів – всіх, хто працює з інформацією.
В 30-х роках сумнозвісний "Закон про 5 колосків", а саме Постанова ЦВК і РНК СРСР "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності", під приводом охорони державного майна дала репресивному режиму "легітимну" підставу репресувати людей, котрі намагалися вижити в умовах штучного голоду-геноциду.
Сьогодні влада використовує подібний інструмент – ставить працю журналістів в неможливі умови (цензура, тиск на медіавласників, відключення з ефіру, джинса та закриття інтернет-сайтів), а за спробу вирватися – запроваджує кримінальну відповідальність.
Відтак буде дуже складно говорити про інформування громадськості та можливості відстоювання прав людини.
П.C.
Те, що на початку каденції Януковича багато інформації про минуле викреслили з підручників історії, засвідчило: уряду не потрібно, щоб громадяни знали, до чого призводить зловживання владою.
Так простіше знову використовувати старі репресивні практики…
коментарі