Загнана свобода слова

21.09.2012
автор: Володимир В’ятрович, історик
джерело: www.pravda.com.ua

Введення кримінальної відповідальності за наклеп можна порівняти із сумнозвісним "Законом про 5 колосків". Це ганебна практика, коли людину ставлять в неможливі умови і карають за спробу вирватися.

Верховна Рада проголосувала у першому читанні за зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. Якщо їх приймуть остаточно, журналістів, а також інших громадян, котрі поширять інформацію, яку хтось розцінить як посягання на його честь і гідність, чекає покарання аж до обмеженням волі від двох до п’яти років.

Для свободи слова запровадження кримінальних санкцій в умовах вибіркового правосуддя буде мати руйнівну силу. "До 5 років тюрми" є тим інструментом, який може остаточно вбити вільне слово в країні.

Санкції зачеплять не лише журналістів. Повістки а-ля "чекістська дійсність" чекатимуть істориків, видавців, блогерів – всіх, хто працює з інформацією.

В 30-х роках сумнозвісний "Закон про 5 колосків", а саме Постанова ЦВК і РНК СРСР "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності", під приводом охорони державного майна дала репресивному режиму "легітимну" підставу репресувати людей, котрі намагалися вижити в умовах штучного голоду-геноциду.

Сьогодні влада використовує подібний інструмент – ставить працю журналістів в неможливі умови (цензура, тиск на медіавласників, відключення з ефіру, джинса та закриття інтернет-сайтів), а за спробу вирватися – запроваджує кримінальну відповідальність.

Відтак буде дуже складно говорити про інформування громадськості та можливості відстоювання прав людини.

П.C.

Те, що на початку каденції Януковича багато інформації про минуле викреслили з підручників історії, засвідчило: уряду не потрібно, щоб громадяни знали, до чого призводить зловживання владою.

Так простіше знову використовувати старі репресивні практики…

коментарі


щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном

C