Гельсінська спілка: українська Феміда - безголоса. Навіщо її утримувати? - http://ipress.ua/

13.05.2013
джерело: ipress.ua

Українська судова система залишається надзвичайно репресивною. Судді виносять виправдальні вироки вкрай рідко. За сталінських часів суди виправдовували вдесятеро більше підсудних, аніж зараз, стверджують в Українській Гельсінській спілці.

Українська судова система є надто неповороткою і заскорузлою, тож очікувати якихось різких змін щодо підсудних з приходом нового КПК не варто, пише DW.de з посиланням на думки правозахисників.
"У судовій системі існує традиція, за якою виправдальний вирок – це надзвичайна подія, на яку звертають увагу всі, і суддя за це може отримати неприємності. Судді самі зізнаються, що їм легше винести обвинувальний вирок, аніж виправдальний, оскільки вважатиметься, що вони виконали свої обов’язки", - каже виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко.

Правозахисник каже, що майже усі країни колишнього соцтабору мають таку ж жорстку судову систему.
"Водночас у 1937-му році, коли розгул репресій був у Радянському Союзі, то виправдальні вироки становили 10%, а нині в Україні - менше відсотка", - зауважив Бущенко.

При цьому у країнах Євросоюзу судді виправдовують від 5 до 10%, а у США, зокрема у штаті Техас, до 50% підсудних, наголошує правозахисник.

Він вважає, якщо українська судова система нікого не виправдовує, то "постає питання про доцільність утримання такої досить дорогої системи, оскільки її коефіціент корисної дії є дуже малим".

"Не тільки треба покладатися на КПК. Суспільство, адвокати мають тиснути на суди, аби вони навчилися писати слово "виправданий", - переконаний виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини.

Видання зазначає, що українські правозахисники покладають великі надії на новий Кримінально-процесуальний кодекс, який почав діяти у листопаді минулого року та має хоч якось змінити чинну судову систему. Адже наразі українські судді виправдовують лише 0,2% підсудних, що проходять за кримінальними справами.

Минулого року було звільнено з-під варти лише 707 обвинувачених, при цьому 185 тисяч людей було засуджено. Такою є невтішна статистика Державної судової адміністрації.


C