Навчально-практичний курс «Моніторинг дотримання прав людини в місцях несвободи»

16.05.2013

 

Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини» оголошує конкурс на участь у навчальному курсі «Моніторинг дотримання прав людини у місцях несвободи».

До участі у конкурсі запрошуються активісти, які

-                     вмотивовані активно діяти у сфері захисту та підтримки прав людини;

-                     співпрацюють або зацікавлені у співпраці з правозахисними громадськими організаціями;

-                     готові працювати у складі груп моніторингу дотримання прав людини в місцях несвободи та брати участь у плануванні цих моніторингів.

В останні роки місця несвободи (колонії, СІЗО, ІТТ, психіатричні заклади, дитячі будинки-інтернати, пансіонати для людей похилого віку та людей з інвалідністю, пункти тимчасового розміщення біженців, соціально-реабілітаційні центри, військові частини та інші) стали предметом особливої уваги з боку громадянського суспільства. Громадські діячі поступово добиваються доступу до закладів різного типу, які вважаються місцями несвободи. Починає працювати національний превентивний механізм з протидії жорстокому та принижуючому гідність поводження і покарання, що здійснюється Уповноваженим Верховної ради з прав людини у партнерстві з громадськими організаціями. Проте для охоплення моніторингом великої кількості місць несвободи (в Україні їх нараховується близько 5500[1]) окрім матеріальних ресурсів потрібні підготовлені до проведення моніторингу візитери – активісти, які розуміються на стандартах прав людини в місцях несвободи і здатні планувати моніторинг в системі дій, спрямованих на покращення ситуації з правами людини.

Навчальний курс триватиме близько 4-х місяців та складатиметься із таких етапів:

Перша сесія: дистанційна.

Дати: з 3 по 15 червня 2013 р.

Передбачає самостійне ознайомлення з рекомендованою літературою та написання стислого огляду ситуації з дотриманням прав людини в одному із типів місць несвободи, користуючись відкритими джерелами інформації. За її результатами буде відібрано 17-20 учасників, які зможуть продовжити навчання в рамках навчального курсу.

 

Друга сесія: 5-денний тренінг.

Дати: з 27 червня по 1 липня 2013 р. Місце проведення: м. Чернігів.

Тренінг охоплюватиме такі теми:

-              стандарти прав людини в місцях несвободи;

-              моніторинг прав людини у системі дій на захист суспільних інтересів;

-              планування моніторингу;

-              участь у групі моніторингу в якості візитерів - спостерігачів;

-              підготовка звітів та рекомендацій за результатами моніторингу;

-              планування власних дій за результатами моніторингу;

-              використання результатів моніторингу для покращення ситуації з дотриманням прав людини.

Третя сесія: дистанційна.

Дати: 2 липня –  2 вересня 2013 р.

Передбачає виконання теоретичних та практичних завдань. Зокрема під час цієї сесії учасники проведуть моніторингові візити до 4-5 місць несвободи і підготують звіти за результатами візитів.

Після проходження 3-ї сесії учасники, які успішно пройдуть навчання, отримають сертифікат і будуть рекомендовані до участі у спеціалізованому тренінгу для візитерів в рамках Національного превентивного механізму  з протидії жорстокому та принижуючому гідність поводження і покарання.

Претенденти на участь у семінарі повинні бути готові:

·                     активно діяти у сфері підтримки та захисту прав людини;

·                     працювати в інтересах людей, які знаходяться в місцях несвободи;

·                     співпрацювати з недержавними організаціями;

·                     відвідувати усі заняття освітнього заходу;

·                     співпрацювати в команді з іншими учасниками семінару;

·                     працювати у складі моніторингових груп, які здійснюватимуть контроль за дотриманням прав людини у місцях несвободи в Україні.

Організатори забезпечують проживання та харчування учасників семінару, витрати на проїзд до місця проведення й у зворотному напрямку (за умови наявності проїзних документів й у межах вартості проїзду рейсовим автобусом або плацкартним вагоном поїзда). 

Організатори забезпечують проживання та харчування учасників під час другої сесії (5-денний тренінг) курсу, витрати на проїзд до місця проведення сесії й у зворотному напрямку.

Формування групи учасників відбуватиметься за результатами конкурсного відбору.

Для участі у конкурсі необхідно зареєструвати свою кандидатуру, заповнивши реєстраційну анкету он-лайн за адресою:  http://edu.helsinki.org.ua/zajavka (зверніть увагу: отримати доступ до форми заявки можуть лише зареєстровані користувачі сайту).

Просимо уважно поставитись до заповнення усіх пунктів анкети. Це впливатиме на результати конкурсного відбору. Зокрема, дуже важливим є опис мотивації.

Ваша кандидатура вважається зареєстрованою, якщо ви отримали про це повідомлення від організаторів.

Контакти організаторів для отримання додаткової інформації: 

E-mail:

Контактні особи:

Костянтин Рєуцький: +380952955440; Олена Трубенок: +380681203690; Сергій Буров: +380509219967

Просимо звернути увагу, що анкету для участі у конкурсі потрібно заповнити не пізніше 18.00, 31 травня 2013 року. Заявки, отримані пізніше зазначеного терміну розглянуті не будуть. Учасники конкурсу будуть повідомлені про його результати до 3 червня 2013 року.

Навчальний курс «Моніторинг дотримання прав людини у місцях несвободи» здійснюється відповідно до плану дій Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» в рамках проекту громадської організації «М’АРТ» за фінансової підтримки Посольства Швейцарії в Україні.

Партнери в проекті, які здійснюють експертну та інформаційну підтримку: Гельсінський фонд з прав людини (Польща), Харківський інститут соціальних досліджень, Центр інформації про права людини, Правозахисний центр «Поступ», Асоціація незалежних моніторів місць несвободи, Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, Центр громадянських свобод.

 


C