Проект «Без Кордонів» заявляє про свою підтримку Маршу Рівності, запланованого на 25 травня у Києві

22.05.2013
джерело: noborders.org.ua

Марш Рівності оголошено як публічну правозахисну акцію з вимогами забезпечити рівні права та можливості для громадян України, які належать до ЛГБТ-спільноти. На сьогоднішній день, організатори Маршу стикаються з погрозами з боку радикально налаштованих опонентів, а також з проблемами при узгодженні місця і часу проведення маршу з КМДА.

Свобода мирних зібрань має бути гарантована кожній групі. Ані КМДА, ані опоненти ЛГБТ-спільноти не можуть наполягати на забороні Маршу лише через те, що їм не подобаються погляди чи сексуальна орієнтація організаторів. Правом на свободу мирних зібрань, так само,, як і правом на свободу вираження поглядів, мають користуватися як представники релігійних громад, охоронці «моралі та традиційних цінностей», так і ЛГБТ. Закон «Про засади протидії та запобігання дискримінації в Україні» забороняє всі види дискримінації стосовно всіх груп – і це його мета і призначення.

В умовах, коли дискримінація вразливих груп є повсякденною нормою в українському суспільстві, а зусилля держави із попередження та захисту від дискримінації є неефективними та недостатніми, саме проведення правозахисних акцій на підтримку рівності та принципу недискримінації є вкрай важливим та повинно підтримуватися.

Проведення Маршу Рівності безпечно та прозоро – є частиною діалогу про права людини для кожного з нас, незважаючи на ознаки та особливості, такі як вік, соціальний статус, колір шкіри, релігійні переконання, гендер чи сексуальна орієнтація.

Безпека проведення Маршу в першу чергу залежить від організованих та прозорих дій держави, передовсім – міліції. Однак на сьогодні склалася ситуація, коли інформація про Марш, яка повинна була би бути відомою лише КМДА (куди направлена заявка про його проведення) та міліції – вже є доступною в відкритих джерелах. Численні противники заходу організовують групи спротиву та відкрито заявлять про свої бажання протистояти проведенню Маршу та застосовувати силу проти його учасників. На сьогодні немає жодної інформації від органів влади про їх дії та готовність забезпечити безпеку учасників, щоб не допустити насильства. Натомість є заяви від КМДА із пропозицією змінити дату Маршу – начебто через те, що на ці дні є інші заходи. Все це свідчить про нерозуміння як опонентами ЛГБТ-спільноти, так і державними органами універсальності свободи мирних зібрань та ролі держави в її забезпеченні.

Натепер до Прокуратури подано заяву про те, що противники заходу відкрито та цинічно проводять підготовку до скоєння злочину, передбаченого статтею 340 Кримінального кодексу України, з метою перешкодити громадянам реалізувати свої конституційні права на проведення мирних зібрань.

З іншого боку, Проект «Без Кордонів» вважає, що Марш Рівності повинен бути відкритим заходом. Саме його відкритість та обізнаність людей, небайдужихдо відстоюванняправлюдини, поваги людськоїгідностіі різноманітності, про дату, час та місце проведення є запорукою його успішності та безпеки. Адже противникам заходу протистояти невеличкій кількості ЛГБТ-активістів та прибічників недискримінації, розмахуючи битами та плакатами проти уявної «гомодиктатури», набагато легше, аніж зірвати ходу великої кількості учасників та учасниць, що вийшли на захист прав людини. Саме тому, ми закликаємо створити всі умови для того, аби організатори могли відкрито опублікувати інформацію про Марш та запрошувати учасників не лише з-поміж ЛГБТ-спільноти та колег з числа громадських організацій та активістів. Утримання інформації про час і місце проведення Маршу у вузькому колі, яке продиктоване бажанням убезпечити учасників та учасниць, може призвести до того, що до Маршу не зможуть приєднатися усі, хто хотів би взяти у ньому участь, зробить його малолюдним та беззахисним перед тими опонентами, які готові застосувати насильство, аби перешкодити його проведенню.

Ми впевнені, що безпека учасників акції є відповідальністю держави та міліції. Водночас, ми розуміємо, що організатори теж мають високу відповідальність перед усіма людьми, які вірять в рівність і хочуть доєднатися до маршу. Ми закликаємо організаційний комітет відкрито оголосити маршрут та час проведення маршу, щоб кожна небайдужа людина мала можливість стати учасником акції. Інші сценарії призведуть до утворення роздрібнених груп активістів у різних місцях, які не будуть охоронятися. що може становити для них небезпеку.

Проект «Без Кордонів» закликає КМДА та МВС забезпечити підтримку громадського порядку під час проведення Маршу та вжити всі необхідні дії задля безпеки учасників. Ми звертаємося до організацій та активістів громадянського суспільства та всіх небайдужих із запрошенням прийти на Марш та підтримати рівність і принцип недискримінації.


C