Звернення УГСПЛ щодо спроб усунення з посади діючого омбудсмена

24.02.2014

У зв’язку зі спробами усунення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з посади за сумнівними підставами ми, різні громадські правозахисні організації, які були активними учасниками подій листопада 2013 – лютого 2014 року заявляємо про неприпустимість застосування принципу політичної доцільності у сфері захисту прав людини. Ця сфера за будь-яких обставин має залишатись поза політикою та бути вільною від політичних впливів.

До роботи Уповноваженого можна висувати претензії, не погоджуватися з її позицією в окремих питання правозахисту. Це нормально. Наприклад, ми по-різному тлумачимо поняття деполітизації офісу Уповноваженого. Але водночас не можна не бачити, що за короткий термін нею була створена ефективна систему відвідин місць несвободи разом з правозахисними організаціями, яка вже суттєво вплинула на умови утримання в цих місцях і сприяла відкритості цих установ.

Зокрема, ефективність цієї системи проявилася під час подій на Євромайдані. Уповноважений та її Секретаріат цілодобово професійно взаємодіяли з громадськими організаціями, ініціативами, активістами, які захищали права протестувальників. Особисто Валерія Лутковська та працівники Секретаріату оперативно реагували на всі повідомлення про незаконні затримання, побиття затриманих, незаконні судові переслідування, ненадання медичної допомоги, зникнення людей, інші порушення прав активістів. Ефективною була й допомога в підтвердженні або спростуванні тривожної інформації, яка стосувалась тих чи інших подій під час протестних акцій як у Києві, так і в регіонах країни.

Ключовою була роль Уповноваженого в пошуку зниклих без вісті. Загалом оцінюючи діяльність Уповноваженого протягом останніх трьох місяців, ми вважаємо, що вона великою мірою сприяла зниженню напруги, захисту прав переслідуваних владою. І її конкретна допомога людям з лихвою компенсує недостатність висловлення своїх оцінок подій чи окремі невдалі оцінки. На нашу думку, реальна конкретна допомога постраждалим важливіша за коментарі. Враховуючи це, ми закликаємо всі політичні сили утриматись від намагань чинити тиск на Уповноваженого. На нашу думку, Валерія Лутковська після перемоги революції зможе працювати значно ефективніше, ніж раніше, коли вона була змушена маневрувати в умовах диктаторського режиму. 

Микола Козирєв, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини

Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

 


C