«Котел» для цивільних? Як організувати ефективну евакуацію

27.04.2015

Офіс Омбудсмана (вул. Інститутська, 21/8), 30 квітня, 10.00 – 12.30

Сьогодні кількість людей, які виїздять із тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей, є суттєво нижчою, аніж, скажімо, на початку лютого, під час ескалації збройного протистояння в районі Дебальцевого. Утім, на жаль, складно передбачити подальші дії та плани Російської Федерації і т.з. “ДНР-ЛНР”. Багато хто прогнозує черговий наступ у травні. І тоді проблема масової евакуації може постати для жителів інших населених пунктів, які перебувають наразі під контролем українського уряду. Найгірший сценарій – Маріуполь, де тільки дітей – близько 50 тисяч. Чи готова країна до чергової хвилі евакуації? Тим більше що попередні хвилі навряд чи можна назвати успішними. Не секрет, що при переміщенні вразливих соціальних груп із Дебальцевого ключову роль зіграли не державні органи, а волонтери. Окрім того, правозахисникам вдалося дослідити низку випадків, коли населення потрапляло під обстріли, саме намагаючись виїхати. І це тільки одна з форм перешкоджання  евакуації з боку незаконних збройних формувань. Що доводить, що безпечної формули евакуації так і не було винайдено.

 

·      Чи вивчені уроки попередніх хвиль евакуації?

·      Чи можливо убезпечити людей, які переміщуються?

·      Як зробити евакуацію максимально ефективною? Та що для цього потрібно?

·      Як волонтери мають взаємодіяти з державою в питанні евакуації?

 

Про це поговоримо під час круглого столу за участю волонтерів, правозахисників та представників державних органів влади.

 

За підсумками роботи круглого столу будуть озвучені рекомендації громадянського суспільства органам державної влади, а також запропоновано до підписання меморандум.

 

Попередня програма круглого столу.

 

09:45 – 10:00

Реєстрація учасників

 

10:00 – 10:15

Вступне слово від організаторів та представників Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини

Олександра Матвійчук - ГО «Центр Громадянських Свобод»

 

10:15 – 10:25

Коротке представлення звіту щодо випадків перешкоджання евакуації мирного населення (звіт підготовлений Центром Громадянських Свобод та Українською Гельсінською спілкою з прав людини під егідою Коаліції громадських організацій та ініціатив «Справедливість заради миру на Донбасі»).

Доповідач: Марія Томак – ГО «Центр Громадянських Свобод»

 

10:25 – 11:00

Основні поточні проблемні питання евакуації: система перепусток, перешкоджання переміщенню з боку незаконних збройних формувань.

Доповідач: Сергій Косяк – волонтер

Коментар від органів влади та обговорення.

 

11:00 – 11:35

Потенційні проблемні питання евакуації: масове переміщення цивільного населення у випадку чергової хвилі ескалації збройного протистояння, евакуація соціально незахищених верств, система сповіщення.

Доповідачі:Олексій Федченко – волонтер

Діана Макарова – волонтер

Коментар від органів влади та обговорення.

 

11:35 – 11.50

Кава

 

11:50 – 12:00

Рекомендації громадянського суспільства.

Доповідачі: Олексій Біда – Українська Гельсінська спілка з прав людини (TBC),

Олександра Романцова – ГО «Центр Громадянських Свобод»

 

12:00 – 12:20

Обговорення рекомендацій із представниками органів державної влади.

 

До участі запрошені:

1.      Державна служба України з надзвичайних ситуацій;

2.      Служба безпеки України;

3.      Антитерористичний центр при Службі безпеки України;

4.      Міністерство внутрішніх справ України;

5.      Міністерство оборони України;

6.      Державна прикордонна  служба України;

7.      Представники міжнародних організацій: Програма розвитку ООН в Україні, ОБСЄ, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, МФ "Відродження", USAID; 

8.      Представники інститутів громадянського суспільства та волонтерської спільноти.

9.      Журналісти.

З будь-якими питаннями прохання звертатись до Марії Іваник +380507058672, .

Даний захід проводиться в рамках проекту «Демократизація, права людини і розвиток громадянського суспільства», який виконується Програмою розвитку ООН Україні та фінансується міністерством закордонних справ Данії протягом 2013-2016 років. Думки, висновки та рекомендації належать авторам та упорядникам цього звіту та не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН.

Захід проводиться завдяки щедрій підтримці американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», якій імплементується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 50 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів. Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID http://ukraine.usaid.gov

та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine


C