З Кримінально-виконавчого кодексу хочуть вилучити норму що сприяє прозорості та відкритості?

23.06.2015

Відкритий лист-звернення до Міністра Юстиції Павла Петренка.

Шановний пане Міністре

Проаналізувавши проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених», який було розміщено Державною пенітенціарною службою України на своєму сайті для громадського обговорення, ми дійшли до висновку, що Проект, незважаючи на наявність у його змісті необхідних для функціонування пробації та забезпечення окремих прав засуджених норм, водночас містить велику кількість регресивних з точки зору прав людини норм.

Особливе занепокоєння викликає пропонована редакція частини 3 статті 24 КВК України. Потенціал норми, яка стала надбанням громадянського суспільства та вже почала сприяти максимальній відкритості та прозорості функціонування пенітенціарних установ, у відповідності до Проекту має бути суттєво знівельована.

 Вилучається норма, що представники громадськості, а також органів державної влади, які мають право без спеціального дозволу відвідувати кримінально-виконавчі установи мають право: відвідувати установи «без обмеження в часі», «ознайомлюватися з особовими справами засуджених, іншими документами тощо», «ознайомлюватися із звітністю, у тому числі  й  статистичною, проводити ревізії», «перевіряти додержання законодавства, оскаржувати протиправні дії (бездіяльність) посадових та службових осіб установ виконання покарань». Крім того пропонується виключити правило, що у разі вимоги притягнення до відповідальності винних у виявлених відвідувачами порушеннях, такі відвідувачі мають повідомлятись щодо вжитих (не вжитих) заходів відповідальності протягом 10 днів з дня отримання відповідної  вимоги. 

З огляду на задекларовані ДПтС України пріоритети співпраці із громадськістю у сфері захисту прав людини у підпорядкованих їх установах, вимагаємо залишити норму, яка закріплена у частині 3 статті 24, у чинній редакції. 

Харківська правозахисна група

Звернення відкрите до підписання


C