Брату дали І групу інвалідності, пенсію у зв’язку з цим оформляємо

14.09.2015
Брату дали І групу інвалідності, пенсію у зв’язку з цим оформляємо в УПСЗН, так як він не має стажу. Згідно ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" він має право на безкоштовний проїзд у міському транспорті. Водії вимагають посвідчення інваліда. Брату УПСЗН видало довідку, що він інвалід, з фото замість посвідчення з їхньою печаткою, мовляв бланків посвідчень нема у наявності. Водії категорично не дозволяють скористатись правом інваліда на безкоштовний проїзд без посвідчення. Окрім того, таке ж право має і людина, яка супроводжує інваліда І групи. Виникають наступні питання: 1. чи є дії водіїв правомірними? 2. яким чином, в рамках закону, добитись видачі посвідчення інваліда від УПСЗН? 3. Як має діяти інвалід І групи, який має на руках лише довідку, в даній ситуації, щоб скористатись своїм правом на безкоштовний проїзд по закону?

Відповідь
Відповідно до ч. 1 ст. 38-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі). Пільгове перевезення інвалідів здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно до Закону України "Про транспорт". Звуження змісту та обсягу права осіб з інвалідністю на пільговий проїзд транспортом не допускається.
Питання видачі довідки інваліда замість відповідного посвідчення не є законодавчо врегульованим. Однак, оскільки бланки посвідчень інваліда є документами суворої звітності, процедура їх отримання з центральних огранів виконавчої влади до місцевих управлінь вимагає певного часу. Подібна ситуації склалася у 2012 році у Львові, де місцеві органи влади вирішили питання шляхом звернення до водіїв автотранспорту з проханням провозити інвалідів безкоштовно на підставі довідки.

C