08.09.2015 р. я звільнилась з роботи "ДП Івано-Франківська філія Центр

23.11.2015
08.09.2015 р. я звільнилась з роботи "ДП Івано-Франківська філія Центру ДЗК", яка тепер знаходиться в стадії ліквідації. На даний момент мені не виплачена а ні заробітна плата (з березня 2015р. до вересня 2015р.), а також не виплачені і розрахункові. На мої звернення відповідають що заплатять з дня на день (так триває вже 2 місяці). Будь ласка надайте пораду, що слід робити в цій ситуації.

Відповідь
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Основними нормативно-правовими актами, що регулюють дане питання є Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/322-08 та Закон України «Про оплату праці» (далі – Закон) http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/108/95-%D0%B2%D1%80
своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їхньої черговості. Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Заробітна плата повинна виплачуватися працівникові регулярно, не рідше ніж двічі на місяць, не більш як через 16 календарних днів (ст. 97 і 115 КЗпП, ст. 15 і 24 Закону).
У разі звільнення працівника з ним повинні провести повний розрахунок не пізніше наступного дня після пред’явлення працівником вимоги про це. Якщо роботодавець несвоєчасно провів повний розрахунок, то відповідно до ст. 117 КЗпП, підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Перебування підприємства в процесі ліквідації не є підставою для звільнення його від обов’язку погашення заборгованості з виплати заробітної плати перед працюючими та звільненими працівниками. Вимоги щодо погашення такої заборгованості задовольняються у першу чергу.
Втрата особою частини доходів у зв’язку із затримкою їх виплати на один і більше календарних місяців компенсується роботодавцем відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги. Відмова від виплати компенсації може бути оскаржена у судовому порядку. Детальніше дивіться у Законі України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати" (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2050-14). Ознайомитися з індексами споживчих цін можна на сайті Держкомстату - www.ukrstat.gov.ua.
За порушення законодавства про оплату праці винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.
Зокрема за порушення термінів виплати заробітної плати, виплати її не в повному обсязі передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10). А згідно статті 175 Кримінального кодексу України (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14) умисна безпідставна невиплата заробітної плати більш як за один місяць карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Тож якщо роботодавець затримує виплату заробітної плати та прирівняних до неї платежів, працівнику слід звернутись до нього в письмовій формі з вимогою виплатити належні йому суми та надати офіційну інформацію (довідку) про розмір заборгованості із заробітної плати. у письмовій вимозі варто зазначити про намір звернутися до правоохоронних органів та суду в разі зволікання чи відмови. Також можна вказати, що дане порушення є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Обов’язково необхідно отримати докази отримання роботодавцем цього звернення: проставлення на 2-му примірнику штампу підприємства та підпису відповідального за приймання кореспонденції; поштове повідомлення з зазначенням дати отримання листа.
При відмові виплатити заробітну плату, працівнику слід звернутися до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності. Також, за наявності довідки про розмір нарахованої але не виплаченої заробітної плати, можна звернутися до суду в порядку наказного провадження. Судовий наказ видається протягом трьох днів з моменту відкриття провадження без судового засідання і виклику стягувача та боржника. Судовий наказ виконується в порядку виконання судового рішення (ст. 95-106 Цивільного процесуального кодексу України http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15). У випадку відмови роботодавця у видачі такої довідки, працівник має право подати до суду позовну заяву про стягнення заборгованості із заробітної плати та відшкодування завданої моральної шкоди. Позивачі у справах про стягнення заробітної плати звільняються від сплати судового збору (ст. 5 Закону України "Про судовий збір" http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3674-17).

C