Поради правозахисників

Як захистити свої права та свободи - поради правозахисників і відповіді на найбільш часті запитання

Для вашої зручності поради розділені на наступні категорії:

ДЛЯ МЕШКАНЦІВ КРИМУ

Виконання рішень Європейського Суду

Процедура перегляду рішень вітчизняних судів після рішення Європейського Суду 

Права осіб мобілізованих на військову службу

В допомогу людям з інвалідністю

Як отримати житло в Україні?

Як звернутися в міліцію?

Як відстоювати права працівників (невиплата зарплати тощо)

Як захисти свої персональні дані

В допомогу батькам

Як захистити свободу мирних зібрань?

Ваші права при затриманні та арешті

Оскарження постанови про відмову у відкритті кримінальної справи

Справи приватного кримінального обвинувачення

Виконання рішення суду в цивільній справі

Насильство в сім’ї 

Наказне провадження та порядок скасування судового наказу в цивільній справі

Як отримати допомогу на поховання?

Мережа громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини здійснює свою діяльність за фінансової підтримки Уряду Швеції через Шведське агентство міжнародного розвитку (SIDA) та Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD), програма  «Права людини понад усе» (Human Rights First).

 

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Важливою новацією вказаного Закону є те, що наявність стажу прямо пов’язана зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, тобто до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, протягом яких сплачувалися страхові внески. Це, є принциповою відмінністю між поняттями „трудовий стаж” та „страховий стаж”.

Хто і де може проходити альтернативну (невійськову) службу

До Міністерства праці та соціальної політики України надходить чимало звернень від молодих громадян з проханням роз’яснити: хто і за яких умов має право на проходження альтернативної (невійськової) служби, куди для того слід звертатися і де саме потому служба проходитиме. Про це – коментар начальника відділу професійного розвитку трудового потенціалу та альтернативної служби управління політики зайнятості та трудової міграції Міністерства праці та соціальної політики України Ніни Синенко.

Варто знати: якою бути допомозі при народжені дитини у 2009 році?

У багатьох випадках турбота держави про підтримку сімей, які вирішили мати дитину, виглядає досить дивною. Слова і дії одних й тих же людей у різні роки відрізняються кардинально. Уряд Тимошенко планує регулювати соціальні допомоги в "ручному" режимі за допомогою Постанов Кабінету Міністрів України. Проте зменшити обсяг допомог не дозволяє Конституція України.

Варто знати: Що робити, щоб захистити себе від свавілля банків?

Фінансова криза стала серйозним випробуванням для багатьох людей. Як грім серед ясного неба – сумнозвісна заборона Національного банку України достроково розривати депозитні договори. Зрозуміло, що державі необхідно було прийняти ряд дуже конкретних заходів, щоб не допустити відтоку капіталів з банків, оскільки якби усі клієнти водночас звернулися б за коштами, мало б хто їх отримав (насправді у банках не так багато вільних коштів) і постраждало б дуже багато людей. Проте здійснити такі заходи важливо було в межах законодавства, оскільки в іншому разі ставиться під сумнів їхня законність і можливість їхнього застосування.

Варто знати: Секрети прожиткового мінімуму

Багато з нас неодноразово чули це слово „прожитковий мінімум”. Водночас, майже невідомим є те, що це є базовий показник у всій системі соціального забезпечення. Цей показник лягає в основу загальної оцінки рівня життя в Україні, визначення критеріїв бідності, установлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат. Як бачимо, проведення всієї соціальної політики пов’язано із використанням прожиткового мінімуму.

Варто знати: Секрети прожиткового мінімуму - 2

Наступним етапом після того, як стало зрозумілим, що прожитковий мінімум є показником далеким від реальності, є визначення того як насправді його використовують і чи використовують взагалі в соціальній політиці держави. З логіки речей і виходячи з Конституції і законів України випливає, що прожитковий мінімум має використовуватись, як критерій малозабезпеченості, як базовий показник для визначення мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, різних видів допомоги на дітей тощо. А що є насправді?

Як запобігти порушенню прав землевласника з боку Управління з контролю за використанням та охороною земель

У Вас є неоформлена присадібна ділянка перед будинком? Ви садите там квіточки, петрушку, цибульку тощо. Ваші сусіди роблять так само. Ніхто не має нічого проти. Крім Управління з контролю за використанням та охороною земель. Посадовці з цього управління спокійно можуть вас оштрафувати, та ше й розрахувати суму збитків, які ви нанесли державі вашими земельними роботами. Десь 6 000 гривень. Що робити в такрому випадку розповідає експерт Комітету виборців України.

Судове рішення на захист вкладника банку

ОСОБА_1 звернулась в міськрайонний суд з позовом до Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку в особі філії «Відділення Промінвестбанку в м. Шостка Сумської області», третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про розірвання договору про банківський вклад.

Порядок укладання контракту при прийнятті (найманні) на роботу працівників

Прийняття (наймання) на роботу працівників шляхом укладання з ними контракту власником або уповноваженим ним органом, громадянином (надалі - роботодавець) може здійснюватись у випадках, прямо передбачених законами.

Щодо обов’язку повнолітніх дітей утримувати своїх батьків

Утримання батьків дітьми є відповідною компенсацією за утримання і турботу, надану батьками дитині. В нормальних умовах діти добровільно допомагають своїм непрацездатним батькам і турбуються про них.

Право працівника на оплату праці

Конституція України гарантує кожному громадянину право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Як одержати доступ до судових рішень?

У брошурі мовою, доступною для широкого загалу читачів, описано способи, за допомогою яких кожен має можливість ознайомитися із судовими рішеннями. Особливу увагу приділено механізмам, що запроваджено Законом України «Про доступ до судових рішень», зокрема Єдиному державному реєстру судових рішень. Реєстр – найповніша на сьогодні база рішень українських судів загальної юрисдикції, яка розміщена в Інтернеті і відкрита для безкоштовного користування. Sudove Rishennya.pdf

Деякі аспекти законодавчого забезпечення прав безпритульних дітей

Основним нормативним актом у роботі з безпритульними дітьми на сьогоднішній день є Закон України "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей", який набрав чинності з 1 січня 2006 року.

Правові аспекти приватизації жилих приміщень у гуртожитках

Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" набрав чинності з 1 січня.

Пенсійне забезпечення священнослужителів

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Державна підтримка сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування

З 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної підтримки сімей, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування”, який було прийнято Верховною Радою України 23 вересня 2008 року (№ 573-VI).

Роз‘яснення щодо прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт

15 жовтня 2009 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року № 1035, якою затверджено Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт

Щодо права на пенсію за віком на пільгових умовах для шахтарів

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження трудового стажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637.

Правове регулювання обов’язків батьків щодо утримання дитини та способи їх виконання

Одним із найголовніших та найважливіших обов’язків батьків, що випливає не тільки з усталених моральних принципів нашого суспільства, а й чинного законодавства, є моральне виховання та матеріальне утримання дитини. Це, зокрема, виявляється в забезпеченні неповнолітньої дитини мінімально необхідними благами, що потрібні для її життя та виховання.

Забезпечення інвалідів путівками на санаторно-курортне лікування

Санаторно-курортне лікування один із видів лікувально-профілактичної допомоги, пов’язаної з використанням природних лікувальних факторів (мінеральні води, лікувальні грязі, сприятливий клімат тощо). Основні типи лікувально-профілактичних закладів - санаторії та санаторії-профілакторії. Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.

Ти і міліція. Текст, адресований молоді, про те, як поводитися в різних ситуаціях, коли зустрінешся з міліцією

Ми будемо говорити про міліцію, а точніше про те, як тобі уникнути випадків приниження та жорстокості з боку правоохоронців. Сам розумієш – тема актуальна. Якщо тобі 20 років, і патрульні ще не нишпорили по твоїх кишенях у пошуках викраденого десь мобільника, жодного разу не зігнали ввечері з лавки у сквері або просто не нагрубили при друзях або дівчині, мушу констатувати – тобі пощастило. У наш час такі випадки – рідкість.

Порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг

Порядок надання населенню субсидій регулюється відповідно до Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

ТИ НА АКЦІЇ ПРОТЕСТУ

Наведені нижче поради допоможуть тобі зменшити ризик постраждати від дій міліціонерів під час участі у мітингу, демонстрації або пікеті.

Корисні поради для мешканців Криму

“Ресурсний центр допомоги вимушеним переселенцям”: місце, де допомагають разом

Крымчане, вид на жительство и право на уважение личной и семейной жизни

Ограничения в правовом статусе граждан Российской Федерации с двойным гражданством

Правовой статус у временно пребывающих в РФ

Памятка по реализации жителями Крыма своих избирательных прав на выборах Президента 25.05.2014 года

Как гражданам Украины трудоустроиться на территории РФ

Получение вида на жительство для граждан, пожелавших сохранить украинское гражданство и проживающих постоянно на территории Крыма

Какой правовой режим действует на окупированной территории

Как крымским студентам-выпускникам поменять российский диплом, полученный в Крыму в этом году, на диплом украинского образца?

Как перерегистрировать крымскую общественную организацию на материковой Украине?

В ЦИК пояснили, как будет голосовать Крым

Как вклеить фотографию в паспорт гражданам Украины, которые проживают в Крыму?

Корисні посилання:

Дорожня карта для людей, внутрішньо переміщених в межах країни

1) Call-центр та корисна Інформація Державної міграційної служби України для громадян, які проживають (зареєстровані) на території Кримського півострова.
 
 
2) Гарячі телефонні лінії Мін’юсту для надання допомоги жителям АР Крим
 
 
3) Минсоцполитики
 
 
 
4) Закон Украині "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1207-18 
 
5) Пошук роботи, житла, соціальний захист http://www.vpo.gov.ua/
 

C��������� �������