01.11.2011

В Україні набув чинності закон про судовий збір: розлучення стане в десять разів дорожчим

Сьогодні, 1 листопада, в Україні набув чинності закон про судовий збір. Закон істотно підвищить витрати тих, хто звертається до суду.

24.10.2011

Гримаси українського кривосуддя: ігри з Верховним судом

Верховна Рада зробила ще один крок щодо реформування судової системи. Ідеться про прийняття закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розгляду справ ВСУ", ініційований депутаткою від Партії регіонів Іриною Бережною. Незважаючи на потуги чинної влади представити цей закон як реверанс Венеціанській комісії, де-факто він є спробою прибрати до рук саме Верховний суд.

28.09.2011

Administrative Pressure on Judges continues

The Ukrainian Helsinki Human Rights Union recently issued a statement stressing the inadmissibility of interference by the executive branch of power on the work of judges. The Deputy Prosecutor General Mykhailo Havrylyuk, being displeased with a ruling from a panel of judges of the Kyiv Court of Appeal, had decided that this was sufficient grounds for dismissing the judges for infringement of their oath. He would seem to have forgotten that judges did not swear loyalty to the Prosecutor’s Office.

23.09.2011

Законопроект «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» - назва змінилась, проблеми залишились

В січні 2011 року Кабмін спробував внести на розгляд Верховної Ради законопроект «Про гарантії держави щодо виконання рішення суду». Під тиском громадськості закон не був прийнятий, оскільки не відповідав Конституції та міжнародним стандартам захисту прав людини. Чиновники, не довго думаючи, поміняли в законопроекті місцями декілька речень і знов виносять його на розгляд ВР.

23.09.2011

Посол США Джон Теффт про роль Верховного Суду у захисті прав людини на національному рівні

Справедлива, незалежна і підзвітна судова система є наріжним каменем демократичного суспільства і найбільш важливим гарантом прав людини. Коли Україна ратифікувала Європейську Конвенції з Прав Людини у 1997 році, вона взяла зобов’язання проводити судові слухання справедливо, відкрито і у прийнятних часових рамках.

11.09.2011

Судові «хакери», або Реформа по-донецьки

Розумні люди правильно радять: бійтеся маленьких начальників. Чимало добрих починів, спроб провести рішучі реформи розбилися об стіну глухого саботажу «в низах». Набивши руку, керівник здатен спустити на гальмах будь-яке не зручне йому розпорядження, спотворити зміст спущених директив до повного невпізнання і обминути будь-яку перешкоду-заваду. Автори судової реформи, запропонувавши автоматизовану систему документообігу в судах, вважали: комп’ютер не обдуриш і колишні хитрощі виявляться безсилими перед новими технологіями.

15.08.2011

Habeas Corpus* і українська Феміда

Сумно жити в країні, де попри декларування дії верховенства права суди ігнорують норми національних законів, а радянський позитивізм досі домінує у свідомості представників професійної правничої спільноти. Незатишно жити в країні, де адвокати підсудної обурюються свавільними діями судді, пишуть апеляційні скарги, але не наводять базових правових аргументів, щоб переконати та - якщо хочете - вчити суддів апеляційного суду.

15.08.2011

Україну лякають присяжними

Доба Януковича може вписати у свій реєстр типову для багатьох епох спробу. Хто тільки із Президентів не намагався реформувати Кримінально-процесуальний кодекс! От і команда Януковича взялася за цю апріорі гучну справу.

01.08.2011

Сімферопольський суддя вважає мотиваційну чатину рішення пережитком минулого? (ФОТОДОКАЗ)

Суддя Залізничного районного суду Сімферополя В. Гоцкалюк відмовив у задоволенні позову про відміну рішення міськвиконкому про порядок проведення мирних зібрань, яке суперечить Конституції України та Європейській конвенції з прав людини. Мотиваційна частина рішення в засідання оголошена не була.

16.07.2011

Українське безпрецедентне право

Європейський суд із прав людини зобов’язав Україну до грудня розробити стратегію вдосконалення процедури взяття під варту громадян, підозрюваних у скоєнні злочинів. Про це на прес-конференції повідомила уповноважений Кабінету міністрів у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська.

05.07.2011

Україна пасе задніх за виконанням рішень Європейського суду

95 відсотків рішень Європейського суду не виконуються Україною у повному обсязі. Таку цифру оприлюднила український омбудсмен Ніна Карпачова. Українці й надалі залишаються в п’ятірці лідерів за скаргами проти держави.

07.06.2011

Суд є. Судді немає

На початку березня 2010 р. історія починалася цілком буденно. Пересічний чорнобилець, котрий втомився від системно без­совісного невиконання перед ним, як, утім, і перед іншими громадянами, які постраждали від Чорно­бильської катастрофи, приписів чинного законодавства, звернувся до одного з донецьких судів із позовом зобов’язати управління Пенсійного фонду перерахувати розмір пенсії.

02.06.2011

Верховний суд все ще висить у повітрі

Остання політична інтрига у суддівських верхах закручується ще більше - майбутнє Верховного суду (ВСУ) продовжує залишатися в густому тумані. І вся ця історія, пов'язана з обрізанням повноважень у вищої судової інстанції країни і необхідністю повернення цих повноважень, вже чітко демонструє, що нинішня влада у своїх діях буде вважатися тільки з серйозною силою.

10.05.2011

Перший добір суддів за новим законом: сито дає тріщину?

За дев’ять місяців дії нового Закону «Про судоустрій і статус суддів» держава так і не змогла «розродитися» суддями, які були б дібрані і призначені за новою процедурою, визначеною законом. Лише в місцевих загальних судах бракує майже 700 суддів, десятки, а може й сотні суддівських посад пустують і в місцевих спеціалізованих судах.

29.04.2011

УГСПЛ дослідила Закон «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду». Висновки невтішні

Шлях, обраний Кабінетом міністрів України щодо подолання проблеми відсутності в держави необхідних коштів для виконання рішень судів, спрямований у більшій мірі на обмеження соціально-економічних прав, ніж на реальне вирішення проблеми.

C