25.10.2010

Судова реформа: крок вперед і два назад

Українська влада отримала оцінку відповідності проведеної судової реформи європейським стандартам. На своєму засіданні, яке відбулося 15— 16 жовтня 2010 р., Венеціанська комісія ухвалила висновки щодо законів України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо недопущення зловживань правом на оскарження». Перший висновок, який необхідно зробити за результатами засідання Венеціанської комісії, — це визнати помилковим остаточне ухвалення Закону «Про судоустрій і статус суддів» без проведення його попередньої експертизи у Венеціанській комісії.

22.10.2010

Харківська правозахисна група виграла в України ще 2 справи в Європейському суді

Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити 800 євро компенсації морального збитку 26-річному жителю Харкова Денису Корнєву за порушення в ході судового розгляду справи проти нього, інформує Харківська правіозахисна група.

20.09.2010

Десятий позачерговий: усі як один, і недалекий той час...

X позачерговий з’їзд суддів України за організацією підготовки, проведення і за результатами роботи був показовим: він наочно й демонстративно вказав, де тепер місце суду в нашій державі, хто реально керує судами і яким буде вітчизняне правосуддя.

17.09.2010

Новий закон змусив суддів масово звільнятися

Новий закон про судоустрій розлякав служителів закону - вони масово подають у відставку. Учора під час позачергового з'їзду суддів голова Вищої Ради юстиції України Володимир Колесніченко оголосив про велику кількість заяв колег про відставку за власним бажанням. Глава ВРЮ закликав голів судів як-то відмовляти «пропрацювали по 20 років» підлеглих від подібних кроків і назвав їх «золотим фондом».

09.08.2010

Кар’єра одного судді

4 червня цього року президент України своїм указом №666/2010 звільнив суддю Іршавського районного суду Закарпатської області Івана Кавку з посади у зв’язку з порушенням присяги судді. Після оприлюднення указу в Іршавському районному та Закарпатському апеляційному судах зітхнули з полегшенням. За свою недовгу суддівську кар’єру І.Кавка так «дістав» колег, прокуратуру і простих людей, чиї справи розглядав за посадовим обов’язком, що всі чекали його звільнення як манни небесної.

23.07.2010

Ні Політизації Правосуддя!

22 липня 2010 Президенту України було направлено звернення щодо ветування Закону «Про судоустрій та статус суддів». Відомо, що судова реформа давно назріла, й в згаданому законі є чимало позитивних нововведень. Водночас є й положення, що не відповідають ані Конституції, ані європейським стандартам. Вони ставлять під загрозу незалежність суддів та доступ до справедливого судочинства всіх громадян.

22.07.2010

Чи вдасться громадянам зупинити політизацію судів? Тепер справа за Президентом

Завершився збір підписів проти підписання Президентом Закону України «Про судоустрій та статус суддів». Його ініціатором стала низка правозахисних організацій України. Організатори стверджують, що незважаючи на деякі позитивні новели, ряд положень нового Закону, не відповідає Конституції, європейським стандартам та інтересам громадян і зведуть нанівець майбутні досягнення реформи.

19.07.2010

Політичне правосуддя

7 липня 2010 р. Верховна Рада ухвалила в цілому Закон "Про судоустрій і статус суддів”, у версії, близькій до тої, що Президент Янукович в травні вніс до парламенту. Деякі запропоновані нововведення викликали серйозну стурбованість, утім влада поспішила всіх заспокоювати, обіцяючи звернутися до Венеціанської комісії Ради Європи, та врахувати її зауваження. На тлі довгої дороги судової реформи в Україні в нікуди, зокрема й за тих самих нардепів, відверто вражає поспішність, з якою прийнято законопроект у другому читанні та в цілому, нібито після отримання напередодні якихось – не оприлюднених – зауважень окремих членів Венеціанської комісії щодо тексту, підготовленого до другого читання.

14.07.2010

Новий Закон про судоустрій: швидке і неякісне правосуддя від розумних, але залежних суддів

7 липня Верховна Рада виконала обіцянку Президента швидко провести судову реформу і, не очікуючи висновку Венеціанської комісії, прийняла у другому читанні та в цілому Закон „Про судоустрій і статус суддів”. Закон, за винятком низки положень, має набрати чинність уже 15 липня. Попри велику кількість позитивних новел, мусимо звернути увагу на непримітні на перший погляд проблеми, які у кінцевому підсумку на шальці терез можуть переважити усі здобутки нової судової реформи.

13.07.2010

Аркадій Бущенко: судді випрошували цього згвалтування 20 років

Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко розповів в інтерв'ю ІА "МОСТ-Харків" чим поганий новий Закон про суди і судоустрій, прийнятий Верховною Радою, як з цим боротися і що робити, щоб суди працювали для людей, а не для чиновників .

13.07.2010

Судний день Феміди

У нашій державі ніколи не було політичної волі для побудови незалежної і професійної судової системи. Вона й не стала такою тому, що не мала для цього жодного шансу. Усі без винятку політичні сили та їхні лідери, приходячи до влади, переформатовували судову систему під себе, не гребуючи жодними методами. Однак, усвідомлюючи, що являє собою сучасна судова система України, не можна не визнати, що вона давно потребувала радикальних, жорстких змін. Проте вони не повинні були стати поспішними, не просто небездоганними чи сумнівними в юридичному сенсі, а й такими, що суперечать Конституції України та визнаним нашою державою міжнародним стандартам. І головне — ці зміни не повинні були стати наслідком прагнення до абсолютної влади над судами.

07.07.2010

Всесильна Рада юстиції або Прощавай, незалежний суд?

Головною проблемою українського судочинства називають брак незалежності суддів. Однак судова реформа, яку днями має схвалити Верховна Рада, на жаль, саме цієї проблеми не усуне, констатують правники.

29.06.2010

Українці переконані, що у них забирають право на справедливий суд

8 червня до Дня Конституції України у Києві на Майдані Незалежності в рамках громадської кампанії «Новий Громадянин» відбулася акція "Червона книга конституційних прав і свобод українця". Протягом акції було проведено народне голосування, яке мало визначити ті конституційні права і свободи, які сьогодні перебувають в Україні “на межі зникнення”. За підрахунками організаторів загалом у голосуванні взяли участь 390 осіб, мешканці з 44 міст України. “Найбільш знівельованим” конституційним правом громадян за результатами голосування було визнане ПРАВО НА СПРАВЕДЛИВИЙ СУД. Його порушення констатував 351 українець (90 % учасників голосування).

18.06.2010

Захисники парку Горького і Феміда. Складалося враження, що рішення суду вже винесено заздалегідь, і міліціонери про це знали

Все почалося з брутального порушення процедури: присутні в залі – спочатку як слухачі – міліціянти, в ході слухань були допитані як свідки один за одним, тобто кожен із свідків чув, про що саме свідчив попередній, і підтримували показання один одного. А свідків з боку захисту суддя наполегливо видаляв із зали, хоча вони теж хотіли залишитися.

07.06.2010

Історія про те, як людина була засуджена за неіснуючою нормою закону

Ілюстрацією того, як державні органи мало того, що не завжди виконують закони, а ще й не знають законодавства, може слугувати історія, що почалася в Тростянці Сумської області 2009 року, а завершилася наприкінці лютого року поточного ухвалою Верховного Суду України.

C