22.04.2010

Торік прослуховували 20 тисяч українців

У парламенті зареєстровано законопроект, який зобов'язує операторів зв'язку та провайдерів купувати спеціальне обладнання, яке правоохронці використову ють для прослуховування. Ініціатори документу таким чином збираються запобігати тероризму та боротися з корупцією. Але правозахисники розповіли Бі-Бі-Сі, що в Україні з прослуховуванням зловживають, про що свідчить статистика виданих судами дозволів на прослуховування.

16.02.2010

“‏Медичну таємницю‭” ‬в поліклініках Тернополя видають без проблем

Медична таємниця‭” ‬охороняється законом.‭ ‬Тому те,‭ ‬чим хворіє людина,‭ ‬-‭ ‬таємниця,‭ ‬яка має бути відома лише пацієнту та медикам.‭ ‬Але дізнатися про усі захворювання тернополян,‭ ‬як виявилося,‭ ‬-‭ ‬справа кількох хвилин.‭ ‬Достатньо лише знати адресу людини та її прізвище. Всі хвороби‭ ‬-‭ ‬від застуди до раку чи СНІДу‭ ‬-‭ ‬фіксують у медичних картках.‭ ‬Тому людина,‭ ‬в якої записані справді серйозні хвороби,‭ ‬зацікавлена в тому,‭ ‬аби про них не дізналися сторонні. Лише прізвище та адреса. Журналісти‭ "‬20‭ ‬хвилин‭" ‬дізнавалися,‭ ‬чи легко отримати чужі медичні картки тернополян у міських поліклініках.‭

20.11.2009

За киянами слідкують: записують розмови в ресторанах і інтим в саунах

У дуже відомому розважальному комплексі Броварів - гучний скандал: там займалися таємницею прослуховуванням розмов і відеоспостереженням за відвідувачами. Незаконні дії персоналу днями припинили оперативники Главку СБУ в Києві та Київській області. Заклад розташований неподалік від броварський прокуратури, чиї співробітники заходять туди пообідати-повечеряти і за столом ведуть бесіди, не призначені для чужих вух. Припускають, що в основному для цього і обладнали приміщення хитромудрої технікою.

11.06.2009

Правозахисники домоглися свого - в іноземців не братимуть відбитки пальців

16 квітня Українська Гельсінська спілка направила відкрите звернення до Президенту України з вимогою накласти вето на зміни до Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», що передбачають збір усіма консульськими установами та дипломатичними представництвами України біометричних даних іноземців при видачі віз, а також прикордонниками при перетині державного кордону. Президент вето наклав. Сьогодні Верховна Рада не змогла його подолати. Відтак закон вважається скасованим.

26.04.2009

Відповідність оперативно-розшукової діяльності, що здійснюється СБ України стандартам прав людини

Очевидним є вклад правоохоронних органів і, зокрема, СБУ в боротьбі зі злочинністю. Проте при цьому важливо відстежити завдяки чому відбувається досягнення цих цілей. А точніше, наскільки дотриманий необхідний у демократичному суспільстві баланс між втручанням в права людини та свободи й досягненням цих важливих для суспільства цілей.

16.04.2009

Відкрите звернення Української Гельсінської спілки з прав людини до Президента України

Верховна Рада України 14 квітня 2009 року прийняла зміни до Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», що передбачають збір усіма консульськими установами та дипломатичними представництвами України біометричних даних іноземців при видачі віз, а також прикордонниками при перетині державного кордону. Ця процедура повинна бути запроваджена з 1 січня 2010 року.

18.03.2009

Права людини в роботі фотографа

У сучасному світі більшість засобів масової інформації використовують фотографії більш чи менш знаменитих людей. Все більше розвивається жанр таблоїдних видань, де фотографії відіграють ключову роль.

15.03.2009

Захист підслуховуваних — справа самих підслуховуваних

Як відомо, депутати від БЮТ направили в усі апеляційні суди країни, а також голові Верховного суду, генеральному та обласним прокурорам списки високопосадовців, телефони яких можуть прослуховувати спецслужби під виглядом оперативно-розшукової діяльності. В депутатських запитах значаться номери мобільних телефонів прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, першого віце-прем’єра Олександра Турчинова, заступників голови фракції БЮТ Андрія Кожем’якіна і Андрія Портнова та ін. Насправді ж запобігання незаконному прослуховуванню нині цілком і повністю в руках Юлії Тимошенко.

29.01.2009

За українцями стежать та підслуховують завдяки Кабміну. А треба згідно Закону

Конституція України гарантує кожному таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом, у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові, чи з’ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами отримати інформацію не можливо. Тобто Конституція передбачає, що вказані вище винятки мають бути передбачені виключно на рівні Закону України. Проте, на сьогодні замість закону діє Постанова КМУ.

18.07.2008

Про тимчасове обмеження конституційних прав

Верховний суд України оприлюднив постанову пленуму ВС «Про деякі питання застосування судами України законодавства при дачі дозволів на тимчасове обмеження окремих конституційних прав і свобод людини і громадянина під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, дізнання і досудового слідства». Наводимо окремі роз’яснення Верховного суду України.

16.03.2007

Ксенія Ляпіна: «В Україні немає політики поводження зі збиранням та використанням інформації про громадян»

Нещодавно засоби масової інформації оприлюднили повідомлення про те, що упродовж місяця приватному консорціуму «ЄДАПС» буде надано право виготовляти документи МВС за «захмарними цінами». Зокрема бланки на право власності на транспортні засоби, на виробництво, ремонт та носіння зброї, на виробництво та реалізацію підакцизних товарів. Цьому ж підприємству, за заявою нардепа Василя Грицака, буде надано право виготовляти паспорт нового зразка.

03.09.2006

Чи може засуджений розірвати шлюб і одружитись заново, перебуваючи в місці ув"язнення

Багато років вже йдуть пересуди стосовно, чи є правильним те, що підпис під актом про розлучення особа має поставити власноруч для того, щоб отримати свідоцтво про розлучення і вважатись офіційно розлученою. При нинішньому положенні справ стає очевидним, що якщо розірвати шлюб бажає людина, яка не може вільно пересуватись (прикута до ліжка, є інвалідом), або знаходиться в містах ув"язнення - то вона не може реалізувати своє Сімейне право, в цьому випадку бути розлученою, і відповідно після повторно одружитись.

31.07.2006

Лікар з вінниці Світлана Побережець відстояла в суді право кожного громадянина на приватність!

В адміністративному позові Світлана Побережець ставила питання про визнання незаконною вимоги подавати в листкові непрацездатності інформацію про діагноз особи та код захворювання за Міжнародною Класифікацією Хвороб, оскільки це порушує конституційні права громадян України на приватність (конфіденційність інформації про стан здоров’я особи).

10.07.2006

Європейський суд визнав два порушення права на приватне життя та презумпції невинуватості

Європейський суд з прав людини визнав подвійне порушення Україною права на приватне життя та презумпції невинуватості особи в справі Пантелеєнко проти України (заява № 11901/02).

14.04.2006

Чи внесуть паспортні дані до залізничних квитків?

Міністерство внутрішніх справ ініціює внесення паспортних даних у залізничні квитки. Про це повідомив у середу на брифінгу в Києві міністр транспорту і зв'язку Віктор Бондар. Але здається, так бажання становить порушення права на приватність.

C