26.10.2010

Комуністичний режим проти культури

Спільною рисою усіх тоталітарних режимів є бажання цілковито контролювати суспільні процеси. Воно поширюється на політичну сферу, виливаючись в однопартійну систему та існування політичної поліції. На соціально-побутову, проявляючись у різних приписах та інструкціях, які грубо втручалися у приватне життя громадян, регламентуючи його. Звичайно, контроль повинен був поширюватися і на культуру, чи не найбільш небезпечну для режиму сферу, бо вона за визначенням передбачає свободу самовираження і не підлягає жорсткому контролю.

21.10.2010

Засекречування справи Забілого порушує права людини - правозахисники

Присвоєння справі Руслана Забілого грифу «цілком таємно» є спробою обмежить право на захист історика і уникнути громадського контролю. Таку заяву зробив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський. «Така практика засекречування відсутня в демократичних країнах, у такий спосіб працювало тільки КДБ. У демократичній державі кримінальний процес має бути відкритим», - сказав Яворський.

20.10.2010

Журналісти звернулися до нардепів з вимогою прийняти закон про доступ до публічної інформації

Учасники громадського руху «Стоп цензурі!» 20 жовтня 2010 року вдруге звернулися з листом до Голови Верховної Ради України Володимира Литвина та голів депутатських фракцій із закликом ухвалити законопроект «Про доступ до публічної інформації» (№2763) на поточній сесії парламенту.

18.10.2010

Абсурд і реальність

Вже минув місяць після затримання Руслана Забілого, директора музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», 14-годинного допита, виїмки у нього носіїв інформації, обшуку та виїмки низки документів із самого музею з метою перевірки, чи містять вони державні таємниці, порушення кримінальної справи «за фактом готування до розголошення співробітником СБУ відомостей, що становлять державну таємницю, тобто за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 15, ст. 328 Кримінального кодексу України».

20.09.2010

Колізія між правом доступу до архівних документів та правом на приватність

Право доступу до архівних документів є одним із способів вираження права людини на інформацію як однієї з основних гарантій забезпечення демократії у державі. З огляду на те, що свобода формування суспільної думки має дуже велике значення, вона вимагає умов для майже безперешкодного доступу до інформації, поширення думок та суджень, для реалізації базового принципу – права людей знати. Відтак основною метою національного законодавства, яке закріплює право людини на інформацію, полягає у впровадженні принципу максимального оприлюднення інформації у практику.

10.09.2010

Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група вимагають припинити полювання Служби безпеки України на істориків

10 вересня УГСПЛ та ХПГ звернулися до Президента України, Генерального прокурора та Голови СБУ щодо незаконних дій працівників СБУ при затриманні Руслана Забілого, історика, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» (Львів). Нагадаємо, що його було затримано 8 вересня зранку та відпущено після допиту, що тривав понад 14 годин. Його звинувачують у розголошенні державної таємниці, а саме архівних документів СБУ щодо УПА та політичних репресій, котрі сама СБУ розсекретила в 2009 році.

09.09.2010

СБУ затримала історика за роботу із розсекреченими документами про Голодомор, УПА та політичні репресії

8 вересня було незаконно затримано директора Національного меморіалу «Тюрма на Лонцького». 9 вересня припинено доступ співробітників до службових приміщень і робочих місць Меморіалу. 9 вересня порушено також кримінальну справу проти Забілого.

09.07.2010

Рада провалила закон про доступ до інформації

Верховна Рада відмовилася підтримати закон про доступ до публічної інформації. За цей законопроект проголосували 143 депутати з 226 необхідних. Водночас депутати 311 голосами відправили цей документ на повторне друге читання.

08.07.2010

З порядку денного Верховної Ради вилучили законопроекти щодо доступу до інформації та свободи слова

Як розповів "Українській правді" перший заступник глави комітети з питань свободи слова Андрій Шевченко, проекти мали бути розглянуті в четвер. "Проект закону про доступ до публічної інформації знову вилучили з розкладу засідань Верховної Ради. У порядку денному також немає двох альтернативних законопроектів щодо посилення гарантій свободи слова в Україні, за авторством Арсенія Яценюка та Олени Кондратюк", - повідомив Шевченко.

30.06.2010

Володимир Яворський: Без інформації немає демократії

Демократія - це не тільки чесні вибори. Це також верховенство права та відкритість інформації. Саме на цих трьох цінностях вона існує. Тому розчарованим у демократії варто зрозуміти, що двох останніх цінностей в нашій країні ще не досягнуто. Вільний обіг та обмін інформацією у різних сферах життя виконує багато функцій у демократичному суспільстві.

07.06.2010

Виступ Володимира Яворського, виконавчого директора УГСПЛ, на прес-конференції, присвяченій проблемам доступу до інформації

В Україні недосконале законодавство щодо доступу до інформації. Наприклад, на тому тижні ВР прийняла закон «Про захист персональних даних». Він був проігнорований ЗМІ. Але, якщо ви його прочитаєте, то зрозумієте, що він створює для громадськості серйозні проблеми. Наприклад він пропонує: «Використання персональних даних в історичних, статистичних, наукових цілях здійснюється лише у знеособленому вигляді». Це ж що виходить? У підручнику історії буде написано: «Громадянин Г. розпочав Другу Світову війну». Більше про цього громадянина Г. інформації давати не можна.

12.04.2010

Хто обмежує доступ до екологічної інформації?

В м. Кіровоград пройшла міжрегіональна екологічна конференція «Доступ до екологічної інформації в Кіровоградській та Дніпропетровських областях», організаторами якої стала ГО «Територія Успіху». Результати проведення заходу перевищили всі очікування організаторів.

15.03.2010

Пане Хорошковський, які закони і секрети Ви збираєтеся охороняти?

Як повідомив УНІАН 11 березня, щойно призначений головою СБУ Валерій Хорошковський після свого представлення сказав журналістам, що «спецслужбі слід скоротити роботу з архівами, і зосередитися на своїх основних завданнях», що «дуже багато матеріалів розсекречено… та правду, яку потрібно було донести українському народу, та правда донесена» і що «турбота спецслужби, перш за все, в тому, щоб охороняти свої секрети, охороняти закони, які ці секрети створювали». В той же день був звільнений, серед інших, начальник департаменту архівного забезпечення СБУ Володимир В’ятрович.

07.12.2009

Цей день ми наближали, як могли

Президент України Віктор Ющенко своїм Указом зняв незаконні позначки "опублікуванню не підлягає" з численних президентських (в абсолютній більшости - його попередників) указів та розпоряджень. Указ Президента України №963/2009 з'явився на сайті Верховної Ради України (zakon1.rada.gov.ua) та в інших пошукових системах.

23.11.2009

Помилка 404

Загроза обмеження віртуальної свободи українських інтернет-юзерів виникла внаслідок педофільського скандалу в вищих ешелонах влади. Число 404 швидко перетворилося з традиційного коду відсутності доступу до веб-сайту на гасло кампанії проти цензури в інтернеті. Саме 404 депутати проголосувало за внесення змін до закону «Про телекомунікації», що зобов'язує інтернет-провайдерів зберігати інформацію про всі ресурси, відвідувані користувачами, й у разі порушення законодавства інформувати відповідні органи.

C