Публікація

Алгоритм дій щодо захисту права на безоплатну освіту та проживання для студентів – внутрішньо переміщених осіб

14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон № 425, яким внесені зміни до статті 44 Закону України ‟Про вищу освіту” та встановлено ряд пільг для дітей, що мають статус внутрішньо переміщеної особи.

Так, законом передбачена державна цільова підтримка для здобуття вищої освіти у вигляді:

1) повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

2) пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

3) соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками;

4) безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

5) безоплатного проживання в гуртожитку;

6) інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

kharkovskie-studenty-jpg_resized

Однак в порушення Закону № 425 Кабінет Міністрів України до сьогодні не розробив  порядок надання зазначеної державної цільової програми підтримки, що зробило неможливим виконання закону в цій частині

У зв’язку з відсутністю порядку реалізації норм права, передбачених статтею 44 Закону України ‟Про вищу освіту”, юристи Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (далі – УГСПЛ) з питань Криму пропонують до уваги студентів –пільговиків алгоритм дій, необхідний для захисту своїх прав в суді.

Кожному студенту необхідно розуміти, що даний судовий процес не може позначитись на ваших відносинах з ВНЗ, так як навчальний заклад не є відповідачем в цій категорії справ. Ви будете подавати позов до Уряду.

На наш погляд, подання такого позову матиме результатом не лише захист ваших прав, але й стане проявом вашої громадянської позиції щодо захисту прав людини в Україні. А судовий процес, безумовно, стимулюватиме Уряд надати широкому колу осіб, серед яких діти-переселенці, можливість отримати вкрай необхідні пільги для здобуття вищої освіти.

КРОК 1

ЗВЕРНУТИСЯ ДО ВНЗ З ВИМОГОЮ НАДАТИ

ДЕРЖАВНУ ЦІЛЬОВУ ПІДТРИМКУ

Заява (звернення) подається виключно у письмовій формі та повинна містити вимоги про надання безоплатного місця в гуртожитках університету, соціальної стипендії тощо. Така заява може бути колективною та подаватись від імені декількох осіб.

До заяви обов’язково додаються копії документів, що підтверджують ваш пільговий статус. Згідно частини 17 статті 44 Закону України ‟Про вищу освіту” право на отримання державної цільової підтримки мають:

1) діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи;

2) учасники бойових дій та їхні діти;

3) діти, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту.

Наприклад, для студентів – переселенців підтверджуючим документом є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яка видається органами соціального захисту населення.

bf416d10-5447-458e-81da-bd31e32c0d53_w610_r1_s
Акція протесту на підтримку ТНУ біля МОН

З метою ефективної досудової підготовки вашої справи зазначену заяву слід підготувати у 2-ох примірниках аби отримати від секретаріату ВНЗ відмітку про прийняття Вашої заяви або направити її поштою цінним листом з описом вкладення.

Пам’ятайте, що протягом 30 днів навчальний заклад зобов’язаний надати письмову відповідь на ваше звернення.

КРОК 2

ПОВІДОМИТИ КАБІНЕТ МІНІСТРІВ ПРО ЗБИТКИ

Як правило, не всі ВНЗ йдуть на зустріч студентам – пільговикам. Саме тому значна кількість студентів вимушена укладати платні договори (угоди, контракти) на проживання в гуртожитку, а також сплачувати значні суми коштів за навчання. При цьому вони позбавлені можливості отримувати соціальну стипендію, не говорячи вже про безоплатний інтернет та підручники.

Така позиція ВНЗ є зрозумілою, адже для застосування норм статті 44 Закону України ‟Про вищу освіту” щодо надання студентам пільг необхідний порядок, який так і не був розроблений Кабінетом Міністрів України.

Очевидно, що саме з вини КМУ студенти не отримують встановлені для них законодавством пільги. З цієї причини ми рекомендуємо повідомляти Уряд про неотримання пільг, а також про витрати (збитки), які студенти змушені нести через відсутність порядку надання державної цільової підтримки.

Для цього потрібно надати особисто або надіслати поштою скаргу/заяву на адресу Кабінету Міністрів України, повідомивши про відсутність повної або часткової оплати вашого навчання, неотримання вами безоплатного місця в гуртожитку та/або соціальної стипендії, разом з такими документами:

(1) що підтверджують ваш пільговий статус;

(2) що підтверджують факт здійснення вами витрат на проживання та/або навчання (договори, контракти про надання освітніх послуг, проживання в гуртожитку тощо).

Типовий зразок такої скарги ви також можете отримати в Громадській приймальні УГСПЛ з питань Криму.

КРОК 3

ЗВЕРНУТИСЯ ДО ПРИЙМАЛЬНІ УГСПЛ

З ПИТАНЬ КРИМУ ДЛЯ СКЛАДАННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини розробили типовий адміністративний позов до КМУ, що значно полегшує захист ваших прав, адже юристи допоможуть скласти позовну заяву безкоштовно та за короткий час.

Для цього студентам необхідно звернутися до Громадської  приймальні УГСПЛ з питань Криму та подати копії наступних документів:

1) паспорт громадянина України;

2) студентський квиток або довідка з місця навчання;

3) лист – відповідь ВНЗ на вашу заяву про надання пільг, передбачених Законом         № 425;

4) підтвердження подання скарги до КМУ про збитки (у разі наявності);

5) договір (угода, контракт) щодо надання освітніх послуг (для осіб, які навчаються на платній основі);

6) документ, що підтверджує пільговий статус (довідка, посвідчення тощо);

7) договір (угода, контракт) на проживання в гуртожитку;

8) квитанції про оплату освітніх послуг та проживання в гуртожитку.

КРОК 4

ПОДАЧА ПОЗОВУ ДО СУДУ

Адміністративний позов до Кабінету Міністрів України подається до Окружного адміністративного суду міста Києва, що знаходиться за адресою: 01601, мКиїв, вул. Болбочана Петра, 8.

Позов подається до суду разом з усіма матеріалами (див. Крок 3) в трьох примірниках [1]. До заяви також обов’язково додається оригінал квитанції про сплату судового збору, розмір якого допоможуть визначити юристи приймальні УГСПЛ. Пам’ятайте, що без сплати судового збору заява буде повернута позивачу для усунення недоліків.

Існує також можливість звільнення від сплати судового збору. Для цього в податковій інспекції за місцем вашого проживання потрібно отримати довідку про доходи (для засвідчення факту неможливості сплати судового збору з урахуванням ваших доходів) та звернутись з відповідним клопотанням до суду.

Позовну заяву можна подати безпосередньо до канцелярії суду або надіслати поштою.

За результатами розгляду заяви суд виносить ухвалу про відкриття провадження, яка має надійти на вашу адресу. В ухвалі зазначається час, дата і місце розгляду справи.

Представляти свої інтереси в суді ви можете як самостійно так і через представника, шляхом надання доручення (довіреності) відповідній особі, у тому числі юристам приймальні УГСПЛ з питань Криму. Також, важливо знати, що справа може бути розглянута судом без вашої участі.

Маємо надію, що зазначений алгоритм допоможе студентам – пільговикам відновити порушені права та законні інтереси, в тому числі шляхом стягнення з державного бюджету майнової та моральної шкоди, завданої їм бездіяльністю уряду.

Слід також зазначити, що виграна судова справа одразу не вирішить проблему відсутності порядку надання пільг, однак вона стане ще одним вагомим аргументом прийняття його урядом України. 

Типову заяву та скаргу ви можете отримати, звернувшись до громадських приймалень УГСПЛ. 

КОНТАКТИ ЮРИСТІВ

Громадської приймальні УГСПЛ з питань Криму:

телефон гарячої лінії – (050) 140 25 65 ( пн -пт з 09.00 по 18.00)

e-mail: [email protected]

Facebook: Громадська приймальня УГСПЛ з питань Криму

https://www.facebook.com/pravdop.donbas.krym/?fref=ts

[1] Для суду та двох відповідачів відповідно. Відповідачами по справі є Кабінет Міністрів України та Державна казначейська служба України.

Фото – sockraina.com, Крим. Реалії

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: