Публікація

«Вам за пунктом шостим чи за восьмим?» Як бути з «обмеженою придатністю» до військової служби?

Корисні поради від Правозахисної групи «СІЧ»

Тема проходження військово-лікарської комісії взагалі достатньо складна від самого початку, але зараз ми зупинимося на такому аспекті, як обмежена придатність військовослужбовця до військової служби.

Спираючись на статистику звернень до правозахисної групи «СІЧ» з питання обмеженої придатності, ми виробили певний алгоритм для взаємодії військовослужбовців з ВЛК.

В першу чергу необхідно перевірити, чи зазначений у висновку перелік функцій, які може виконувати військовослужбовець. Якщо перелік є, і не має наміру звільнятися з військової служби – в подальшому буде відстоювання своїх прав безпосередньо у військовій частині. В разі, якщо перелік не зазначений, вимагати у ВЛК надати цю інформацію, залучивши за необхідності центральну ВЛК (м. Київ) або суд. Згідно чинного законодавства, категорія обмеженої придатності не може бути застосована до службовців аеромобільних військ через надмірні навантаження.

У разі бажання звільнитися зі служби за станом здоров’я, ситуація з великою вірогідністю ускладниться різним прочитанням Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», в пункті 6 статті 26 якого зазначено, що «Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби: … за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби…»

Підписатись на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»

Це мало би бути безперечною підставою для звільнення військовослужбовця зі служби за станом здоров’я, але командири, як правило, з більшою прихильністю керуються пунктом 8 вищезазначеної статті, в якому зазначено порядок звільнення військовослужбовців під час дії особливого періоду і пункт про стан здоров’я там відсутній.

Спираючись на дію «особливого періоду» військовослужбовцям з хворобами, які часто потребують стаціонарного лікування та постійного амбулаторного нагляду, відхиляють розгляд рапортів про звільнення.

Але практика національних судів уже має рішення, де судом доводиться неоднозначність тлумачення поняття «особливий період» і приймається рішення з урахуванням першочерговості Конституційних прав людини (рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року, справа № 804/6132/16).

Додаткові аргументи для звільнення за станом здоров’я при обмеженій придатності мають військовослужбовці високомобільних десантних військ, які перебувають у постійній бойовій готовності і є наймобільнішим родом військ. При вирішенні питання про звільнення/не звільнення військовослужбовця високомобільних військ, слід аргументувати не тільки нормами Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», а й спеціальним законодавством, яке саме регулює подібні правовідносини – Наказом МО від 14.08.2008  № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».

Підписатись на Телеграм-канал «Трибунал для путіна»

Наразі до юристів ГО «ПГ «СІЧ»» протягом останніх шести місяців надійшло 45 звернень щодо вирішення питань, пов’язаних з ВЛК. В судовому розгляді знаходиться одна справа про звільнення військовослужбовця з остеохондрозом і пов’язаним з ним функціональним ураженням внутрішніх органів, радикулітом, гіпертонічною хворобою, вадами зору і сну з високомобільних десантних військ. Наразі Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії військової частини у вигляді відмови у звільненні за станом здоров’я і зобов’язав командування ВЧ повторно розглянути рапорт про звільнення з урахуванням висновків суду.

Правозахисна група «СІЧ»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: