Публікація

Як отримати статус учасника бойових дій після 24 лютого: роз’яснення юриста (оновлено)

21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України вніс зміни у законодавство щодо отримання статусу УБД. Хто тепер має на це право, і які документи для цього потрібні роз’яснення до нових змін надав юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Леонід Сітченко. 

Хто може отримати УБД?   

Леонід Сітченко

Раніше статус учасника бойових дій могли отримати лише захисники і захисниці, які боронили Україну у зоні проведення Операції об’єднаних сил. 21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови № 413 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення» (далі — Порядок). Цими змінами Уряд поширив дію Порядку на всіх хто боронить українську державу від військової агресії Російської Федерації. Тобто на всіх, хто встав до зброї після 24 лютого 2022 року. Постановою було уточнено, що статус учасника бойових дій може надаватись також і добровольцям Сил територіальної оборони

Як отримати УБД? 

За отриманням статусу УБД можуть звертатись громадяни, які брали безпосередню участь у заходах забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів. Зокрема й ті, хто отримали поранення, контузії, каліцтва.

Захисники і захисниці, що звертаються за отримання статусу УБД мають надати комісії щонайменше один витяг (копію) з наступних документів: 

  • бойове донесення, 
  • журнал бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), 
  • вахтових журналів, 
  • польотних листів, 
  • матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом отримання поранень, контузій, каліцтв. 

До цих документів можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання бойових (службових) завдань. 

Військовослужбовці або їх командири мають звернутись до комісії за отриманням статусу УБД протягом місяця з дня участі у виконанні бойових завдань або проведенні розвідувальних заходів чи отримання поранення, контузії, каліцтва та надати наступні документи:

  • один з документів вказаних вище;
  • довідку про безпосередню участь у забезпечення оборони, яка була затвердження Постановою Кабміну №413. 

Куди подавати документи?

Наразі комісії, що надають статус УБД створені при Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, Офісі Генерального прокурора, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДФС, Мінветеранів. 

Скільки чекати на рішення?

Після надходження документів комісії їх вивчають, заслуховують пояснення осіб, свідків та у місячний строк мають прийняти рішення. У разі відсутності підстав для надання статусу УБД комісія повертає документи до військових частин підприємств, установ та організацій для доопрацювання. 

Що не так зі змінами? 

(Оновлено) Ці зміни до Порядку мають суттєвий недолік. Вони не передбачають можливості звертатись до комісій за отриманням статусу УБД по завершенню місячного строку після виконання бойового (службового) завдання, розвідувальних заходів. Також отримати статус УБД не зможуть ті, хто виконував такі завдання та заходи у період з 24 лютого та до 21 вересня і не будуть залучені до бойових завдань та розвідувальних заходів після цього. Тож рекомендуємо Кабінету Міністрів України врахувати цей недолік та виправити його у найкоротші строки. 

Оновлення : 29 грудня 2022 року УГСПЛ отримала роз’яснення від Міністерства оборони щодо твердження в останньому абзаці матеріалу.  

Пропуск місячного строку до комісії не має створювати підстав для відмови у наданні статусу УБД. Та у разі, якщо командир військовослужбовця не звернеться до комісії за отриманням статусу УБД військовослужбовці можуть це зробити самостійно.

«Відповідну норму запроваджено з метою уникнення фактів зволікань командирами (начальниками) військових частин (органів, підрозділів) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій при оформленні документів таких осіб та своєчасного подання Їх до комісій.

Відповідно до 8 Порядку у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів необхідних для надання статусу учасника бойових дій, відповідні особи можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
 
Слід зазначити, що Порядком не встановлено терміни особистої участі відповідних осіб у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», – йдеться у роз’ясненні на запит УГСПЛ.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: