Публікація

Житлові сертифікати: хто їх може отримати та як оформити

Громадяни, чиє житло було зруйноване або значно постраждало внаслідок обстрілів, можуть отримати житловий сертифікат. Він підтверджує гарантії на фінансування придбання нерухомості державою. Хто має право отримати такий сертифікат та як це зробити — пояснили юристи Чернігівської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини, яка діє на базі ГО «МАРТ». 

Що таке житловий сертифікат?

Житловий сертифікат на придбання об’єкта житлової нерухомості — електронний документ, що підтверджує гарантії держави щодо забезпечення фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) в обсязі, що дорівнює грошовій сумі, зазначеній у такому документі.

Зруйнований будинок. Фото: Національна поліція

Хто має право на отримання житлового сертифіката?

Будь-який громадянин України, який втратив житло внаслідок війни, має право на отримання житлового сертифіката. Це стосується як тих, чиє житло було повністю зруйноване, так і тих, чиє житло було пошкоджене до стану, що не підлягає відновленню. Житловий сертифікат може бути використаний лише його власником або його спадкоємцем та не може бути відчужений третім особам. Отримувач компенсації не має права відчужувати (продавати/дарувати) квартиру, будинок, інше житлове приміщення, придбані (у тому числі проінвестовані/профінансовані) ним з використанням житлового сертифіката, протягом п’яти років.

Якщо фактична вартість житла буде більшою, ніж вартість, яка вказана в житловому сертифікаті, отримувач компенсації самостійно сплачує таку різницю.

Як використати житловий сертифікат?

1️. Обрати житло

  • Житло можна обрати будь-де (окрім окупованих територій України та територій, де ведуться бойові дії);
  • Якщо у Вас була квартира — за житловий сертифікат можна купити будинок і навпаки; 
  • ЖС можна використати як інвестицію в об’єкт, що будується. 

2️. Забронювати кошти

  • Подати заявку на бронювання коштів можна через Дію, ЦНАП або нотаріуса;
  • Виконавець програми (АТ «Укрпошта») в порядку черги автоматично розглядає таку заяву та резервує кошти;
  • При успішній резервації коштів в «Дії» змінюється статус сертифіката із «Сертифікат видано» на «Кошти заброньовано»; 
  • Протягом 30 днів після отримання підтвердження про резерв коштів потрібно укласти угоду про купівлю нерухомості;
  • Інформація про бронювання коштів прийде в «Дію» або якщо її особа не використовує – ЦНАП або нотаріус має про це повідомити особу за наданими нею контактними даними 
Ілюстративне зображення. Джерело: Міністерство цифрової трансформації

3️. Припинити право власності на зруйноване житло

  • Заява про припинення права власності подається не раніше прийняття рішення комісії про надання компенсації і до моменту укладення договору у нотаріуса. Підстава припинення – виключно знищення майна.
  • Припинити право власності можна через нотаріуса або у ЦНАПі (за місцем розташування нерухомого майна); 
  • В разі припинення права власності на знищений індивідуальний будинок, земельна ділянка залишається у власності.

4️. Провести оцінку нерухомості

Починаючи з 19.01.2024 року вартість об’єкта нерухомості, що купується за житловим сертифікатом визначається виключно за результатами офіційної оцінки (раніше — сторони могли самостійно визначити вартість). Таку оцінку можна зробити самостійно і безоплатно через Е-ресурс Фонду держмайна України або залучити сертифікованого експерта. Звіт про оцінку майна долучається нотаріусом до матеріалів угоди. Вартість нерухомого майна, визначена у звіті про оцінку, є підставою для нарахування податків та інших платежів за наслідками угоди.

5️. Укласти угоду купівлі-продажу нерухомості у нотаріуса

Нотаріус має вчинити наступні дії:

  • Перевірити, чи об’єкт, який ви купуєте відповідає вимогам програми;
  • Перевірити чинність житлового сертифікату, відомості про те, чи припинене право власності на зруйноване майно;
  • Внести в Реєстр пошкодженого та знищеного майна банківські реквізити продавця та інформацію про угоду;
  • Здійснити перевірку сплати податків;
  • Посвідчити нотаріальний договір, зареєструвати право власності;
  • Накласти обтяження у вигляді заборони відчуження житла строком на 5 років. 

6. Проведення розрахунку за житло

Продавець отримує кошти впродовж п’яти робочих днів з дати укладення договору (технічно за цей етап відповідальна АТ «Укрпошта»). На практиці кошти надходять на наступний робочий день після укладення договору, якщо рахунок продавця відкритий у Ощадбанку. Єдиним варіантом, коли Продавець не отримує кошти – помилки в банківських реквізитах. В такому разі сертифікат повертається без виконання і потрібно повторно проходити процедуру резервування коштів. Статус ЖС змінюється з «Передано на виплату» на «Погашено».

Витрати покупця при укладенні угоди

  • 1% від вартості об’єкта — Збір до пенсійного фонду
  • 1% від вартості об’єкта — Держмито
  • Адмінзбір за реєстрацію обтяжень (150 гривень)
  • Адмінзбір за припинення ПВ за зруйнований об’єкт та реєстрацію нового права власності (Звільнення від сплати за операціями за ЖС).

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube | Viber


Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: