Публікація

Правозахисники закликають сусідні з Україною держави відкрити кордони для громадян усіх країн, які змушені рятуватися від війни

Ситуація на українсько-польському кордоні останніми днями залишається вкрай важкою для всіх, хто намагається його перетнути, незалежно від громадянства. Причиною цієї кризи є обстріли міст по всій Україні, а також наземне вторгнення, перестрілки та теракти з боку російської армії в містах на півночі, сході та півдні України.

Україна робить усе можливе, щоб подолати цю кризу, зокрема запущено додаткові гуманітарні потяги та відкрито чотири додаткові пункти пропуску. Державні органи та громадські організації створюють додаткову інфраструктуру для забезпечення основних потреб громадян різних країн поблизу прикордонних пунктів.

Україна обмежила можливість виїзду з України лише для громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років через воєнний стан та вимоги мобілізації. Водночас жодних обмежень не встановлено для іноземних громадян: з України можуть виїжджати як жінки, так і чоловіки, і українська сторона в цю справу не втручається.

Через складну ситуацію на кордоні наразі немає окремого “зеленого коридору” для іноземців, які залишають країну. Вони приєднуються до загальної черги жінок та дітей. Кількість людей, які змушені виїжджати, настільки велика, що інфраструктура перетину кордону ледве справляється з навантаженням, і людям, незважаючи на національність, іноді доводиться цілими днями сидіти в чергах.

Ми отримали декілька повідомлень про людей, яким завадили сісти на евакуаційні потяги або приєднатися до черги належним чином. Така ситуація справді може виникнути в умовах військової евакуації, складної гуманітарної ситуації, загального стресу та страху серед багатьох евакуйованих, але це не має жодного стосунку до офіційних правил чи політики української влади.

Нам також відомо про проблеми, що виникають з боку сусідніх країн ЄС, які відмовляються приймати людей, що евакуюються і мають неукраїнське та неєвропейське громадянство і не мають віз до країн ЄС. Це призводить до поширення паніки та розпачу серед громадян країн, що не входять до ЄС, на кордоні, що своєю чергою провокує конфлікти на пунктах пропуску.

Ми закликаємо сусідні з Україною країни відкрити кордони для громадян усіх країн, які змушені залишити Україну через вторгнення Росії.

Ми закликаємо всі країни, громадяни яких зараз перебувають в Україні, повідомити керівництву ЄС та державам-членам про необхідність своєчасного та безвізового в’їзду, щоб усі іноземці, які бажають виїхати з України, мали можливість це зробити.

Ми закликаємо всі залучені сторони, як державні органи, так і владу на місцях, протидіяти будь-яким випадкам особистісної чи інституційної дискримінації, ксенофобії чи расизму в умовах цієї кризи, надаючи підтримку представникам не досить представлених або історично маргіналізованих груп, які зараз перебувають в Україні.

Ми надзвичайно вдячні всім волонтерам та гуманітарним організаціям по обидва боки кордону за підтримку людям, які потрапили в біду. Ваша робота життєво важлива і безцінна. Ми закликаємо вас продовжувати та, наскільки це можливо, розширювати свою підтримку та звертати увагу на можливі особливі потреби всіх потребуючих, зокрема іноземних громадян, які зараз змушені покинути Україну через дії російських окупантів.

Центр прав людини ZMINA

Проєкт “Без кордонів”

Центр “Соціальна Дія”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр громадянських свобод

Українська правова консультативна група

Регіональний центр з прав людини

Рух “Чесно”

Медійна ініціатива за права людини

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

RDFYjolf, RDFYjolf, 5 March 2022, 22:58
RDFYjolf, RDFYjolf, 5 March 2022, 22:57

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: