Публікація

Про серйозні порушення прав людини придністровському регіоні Молдови заявляє Міжнародна Гельсінська федерація з прав людини та Молдовський Гельсінський комітет.

Міжнародна Гельсінська федерація з прав людини та Молдовський Гельсінський комітет виражають свою стурбованість недостатнім захистом прав людини в самопроголошеній „Придністровський Молдавській Республіці (ПМР)”. Придністровський конфлікт знову загострився в липні, коли влада ПМР вирішили закрили вісім приватних шкіл з Молдовською/румунською мовою викладання, які використовують латиницю. Державні школи в регіоні повинні навчати використовуючи кирилицю. Право на використання латиниці не тільки сприймається як важлива ознака права на самоідентифікацію, але також як важливу передумову для успішного навчання в закладах вищої освіти з Молдовською/румунською мовою.

15 липня озброєні міліціонери та офіцери так званого „Міністерства національної безпеки ПМР” силою проникли в вісім шкіл та конфіскували чи зіпсували навчальні матеріали та іншу власність без документування вилучення. Працівники шкіл та батьки не були повідомлені про заходи. Ці школи стали приватними за наполяганням лідерів ПМР і вони повинні платити арендну плату за свої приміщення вищу ніж ринкова ціна за подібний заклад чи бізнес.

Ситуація загострилася сильніше 26 липня після того як міліція ПМР захопила Молдовський дитячий будинок в Бендерах, в місті розташованому на лівому березі Дністра, але яке знаходиться під контролем як Республіки Молдова та і влади ПМР. Багато дітей не змогли потрапити додому та змушені були провести ніч просто неба.

Батьки, вчителя та школярі проводили захисні чергування у будівлях школи для запобігання можливих насильницьких захоплень та закриття шкіл.

„Ці дії порушують право на отримання освіти, культурні права та права дітей. Крім того, спосіб, в який діє влада показує ігнорування основоположного дотримання верховенства права,” – заявив Аарон Родес, виконавчий директор Міжнародної Гельсінської федерації. „Нещодавні інциденти в ПМР знову свідчать про повну неповагу сепаратистських лідерів Придністров’я до європейських стандартів з прав людини”.

Рішення про закриття восьми шкіл, які пропонують освіту на латиниці було одним з серії заходів по придушенню опозиції ПМР та сприймається більшістю населення як ще одна політична та етнічна чистка. ПМР, яка невизнана міжнародним співтовариством, має історію суттєвих порушень міжнародних стандартів з прав людини та демократичної практики. З початку Придністровського конфлікту в 1990 році сепаратистський режим не проводив демократичних виборів і систематично порушував більшість прав людини, включаючи право на об’єднання, право на справедливий суд, свободу від катувань та свободу пересування. Крім того, ПМР заборонила діяльність незалежних правозахисних організацій, спаплюжила добре ім’я їх членів та застосувала фізичне насильство проти них.

Нещодавно, влада ПМР оголосила про мобілізацію своєї армії по причині зростаючої загрози нападу зі сторони Республіки Молдова. Істерика війни, почата урядом Молдови щоб накласти економічні санкції проти ПМР, спричинила реакцію ПМР у вигляді проголошення блокади залізниці, яка веде в Молдову.

Влада Придністров’я ясно показує намір зробити життя Молдовських сіл на лівому березі важким. Перед наказом закрити школи з викладанням латиницею, багато з них було переміщено в місця проживання, що змусило 3.000-5.000 школярів подорожувати додаткові 20-30 кілометрів щоб отримати освіту латиницею.

Інші репресивні заходи застосовані владою ПМР включають блокування телефонного зв’язку та доріг між лівим та правим берегом Дністра та використання сильного генератора електронного поля (позиченого в 14-й армії Російської Федерації), який впливає не тільки на мобільний зв’язок та електронні мас-медіа, але також місцеве населення побоюється, що він шкідливий для здоров’я. Крім того, влітку 2003 року влада ПМР вимкнула постачання газу та електроенергії в міста Костніца, Кошієр та Моловата, в результаті чого 15.000 мешканців були неспроможні займатися щоденною рутиною такою як приготування їжі, зберігання продуктів та ліків та отримання медичного забезпечення. 4 серпня інші 5 сіл на лівому березі та декілька сіл на правому березі Дністра пережили теж саме. Два роки тому влада ПМР відрізала постачання води, електрики та опалення в Молдовську тюремну лікарню OSCH 29/8, спричинивши серйозні проблеми здоров’ю 465 ув’язнених в ній. Блокада продовжується до сьогодні.

Молдовських Гельсінський комітет та Міжнародна федерація з прав людини закликає міжнародні та регіональні організації, особливо ООН, Раду Європи, ОБСЄ та Європейський Союз зробити все можливе для розв’язання затяжного конфлікту та розробити скоординовані дії для запобігання будь-яким діям лідерів ПМР, які порушують міжнародно гарантовані права та свободи. Будь-які міжнародні перемови повинні чітко вказувати що жодна відкрита чи таємна підтримка таким діям зі сторони ПМР не є прийнятною. Дві організації також закликають Російську Федерацію та Україну до повної співпраці в будь-якому процесі розв’язання конфлікту.

Молдовський Гельсінський комітет та Міжнародна Гельсінська федерація неодноразово озвучували свою стурбованість щодо порушень прав людини, яке відбувається в ПМР включаючи проблеми в галузі освіти. Інформація щодо цих питань розміщена на www.humanrights.md та www.ihf-hr.org.

РУПОР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: