«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
22.01.2018
Президенту України
Порошенку П.О.
Адміністрація Президента України
вулиця Банкова, 11, Київ, Україна, 01220
Шановний Петре Олексійовичу!
Звертаємося до вас від імені громади кримчан – вимушених переселенців, кримських засобів масової інформації, правозахисних та громадських організацій України. Майже чотири роки, поки Автономна Республіка Крим та місто Севастополь окуповані Росією, там продовжуються кримінальні переслідування та репресії стосовно людей, які чинять мирний спротив окупації. Незважаючи на жорстокість репресивної машини Росії, рух опору на півострові продовжується силами окремих людей, які публічно підтримують Україну і таким чином спростовують твердження російської пропаганди, що «усі кримчани добровільно пішли в Росію» і що «на півострові всі – за Росію», а також дають надію українським громадянам Криму на повернення півострову під контроль України.
Одним з таких українців є кримський фермер, мешканець села Серебрянка Роздольненського району Володимир Балух, який вже четвертий рік, практично сам-на-сам, бореться з російською репресивною системою у Криму, жертвою якої він став саме через свою публічну українську позицію.
У 2014 році Володимир Балух відмовився визнати російську юрисдикцію у Криму, піднявши над своїм будинком український державний прапор. Наприкінці 2016 року він прикріпив на стіну свого будинку табличку «Вулиця Героїв Небесної Сотні» (в пам’ять про загиблих цивільних учасників протестів на Майдані Незалежності у Києві у лютому 2014 року).
Саме через відкриту підтримку України в Криму Балуха почали переслідувати представники ФСБ Росії. Спочатку у нього провели два обшуки, вимагаючи зняти прапор. Але після того, як Володимир Балух відмовився, його спочатку відправили під адміністративний арешт, а у грудні 2016 року «раптом» знайшли у його будинку патрони та сфабрикували проти нього кримінальну справу за зберігання боєприпасів.
Протягом року Володимир Балух був незаконно позбавлений волі та утримувався у СІЗО Сімферополя, де піддавався моральним знущанням та катуванням, через які підірвав своє здоров’я. Проте він відмовляється від пропозицій з боку слідства визнати свою “провину” в обмін на полегшення покарання.
У залі суду він пояснив це так: «Я не хочу, щоб колись мої нащадки, діти всієї України, дорікнули мені у тому, що я виявив слабкість».
16 січня 2018 року “суддя” Олена Тедеєва незаконно засудила Володимира Балуха до 3 років та 7 місяців позбавлення волі, а також його зобов’язали сплатити штраф у розмірі 10 тисяч рублів. Наразі стосовно нього відкрито ще одну кримінальну справу за «дезорганізацію роботи виправних закладів». Насправді ж, начальник ізолятора у Роздольному Валерій Ткаченко скоїв напад на активіста, але справу сфабрикували проти Балуха, за якою з нього зробили “нападника”. При цьому Володимир зазначає, що керівництво слідчого ізолятора, в якому його тримали, неодноразово ображало його принизливими словами, акцентуючи саме на його належності до української нації.
Зараз Володимир Балух незаконно перебуває у СІЗО Сімферополя, його чекає ще один незаконний вирок окупаційної влади та декілька років у колонії.
Авторитетні правозахисні та міжнародні організації визнали переслідування Володимира Балуха політично мотивованим.
Ми вважаємо, що позиція та дії Володимира Балуха є прикладом жертовності заради підтримки України на території, яка контролюється ворогом – у надзвичайно небезпечних умовах, що відповідає критерію «геройський вчинок заради становлення та розвитку незалежної України», згідно з указом Президента України «Про звання Герой України».
Тому ми звертаємося до Вас з проханням присвоїти Володимиру Балуху звання «Герой України». Це найменше, що сьогодні може зробити держава, аби підтримати свого патріота, який ціною власної свободи відстоює незалежність України та цінності Українського народу у найскладніші часи її історії.
За роки попередньої влади звання «Герой України» було дещо дискредитоване, оскільки його надавали, як правило, за ознакою політичної лояльності – наближеності до влади, родинних або дружніх зв’язків тощо. Таким чином «Героями України» в Криму стала низка людей, які у 2014 році перейшли на бік Росії, зрадивши Україну.
Тому, на наш погляд, настав момент наповнити це звання позитивним сенсом – віддячити тим людям, які, ризикуючи власним життям, підтримують Україну заради її незалежного європейського майбутнього.
З моменту російської окупації Криму звання «Герой України» було присвоєне лише двом громадянам України з Криму, яких вже нема серед живих: Решату Аметову та Сергію Кемському – посмертно. Ми вважаємо, що Володимир Балух – гідний цього звання за життя. Цю ідею сьогодні також поділяють та підтримують українські журналісти, правозахисники, громадські діячі та інші громадяни України.
З повагою,
Архієпископ Сімферопольський і Кримський Української Православної Церкви Київського Патріархату Климент
Голова ГО “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український Дім” Сергій Ковальський
Голова Кримської філії Наукового товариства імені Тараса Шевченка Петро Вольвач
Генеральний директор ДП “Національне видавництво” Андрій Щекун
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник
Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко
Голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик
Головний редактор ІА “Центр журналістських розслідувань” Валентина Самар
Головний редактор газети “Кримська світлиця” Віктор Мержвинський
Головний редактор ІА “Голос Криму” Людмила Щекун
Координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець
Програмний директор ДП “Кримський дім” Алім Алієв
Голова ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля” Ігор Котелянець
Журналіст з Криму Сергій Мокрушин
Журналіст з Криму Тетяна Курманова
Журналіст з Криму Наталя Кокоріна
Виконавчий директор ГО “Союз вимушених переселенців” Володимир Ляшенко
Голова ГО “Українська громада Криму” Владислав Хмеловський
Голова ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова
Офіцер, учасник АТО Вельдар Шукурджиєв
Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв
Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук
Голова правління Кримського інституту стратегічних досліджень Арсен Жумаділов
Голова правління ГО “КримSOS” Таміла Ташева
Директор інформаційного агентства QHA Гаяна Юксель
Голова ГО “Регіональний центр прав людини” Анастасія Мартиновська
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024