Заява правозахисних організацій щодо незаконно утримуваних білоруських студентів
20.01.2021
Українські правозахисні організації закликають міжнародну спільноту стати на захист студентів та студенток, незаконно утримуваних білоруською владою
Білоруські силовики продовжують утримувати студентів та студенток, затриманих ще 12 листопада 2020 року, у так званий “чорний четвер”, за обвинуваченням в організації і підготовці дій, що порушують громадський порядок, або участі в таких діях.
12 січня дев’ятьом студентам під час закритих судових засідань був продовжений строк тримання під вартою. Марія Каленик, Ксенія Сиромолот, Кася Будько, Яна Оробейко, Єгор Канецький, Гліб Фіцнер, Ілля Трахтенберг, Вікторія Грановська та Анастасія Булибенко є активістами та активістками студентського самоврядування. Як зазначають студенти, яким вдалося уникнути затримання завдяки виїзду за кордон, силовики вираховували учасників через злам чатів. Під “порушенням громадського порядку” білоруська влада розуміє триваючі протести проти результатів виборів і проголошення Олександром Лукашенком себе президентом.
За інформацією ЗМІ, силові органи, що затримували студентів, часто не контактували з їхніми рідними, не повідомляли про місцезнаходження та умови утримання молодих людей, не допускали до них адвокатів. Таким чином, на думку українських правозахисних організацій, затримання студентів білоруськими правоохоронцями чи людьми, що діяли від їхнього імені, можна кваліфікувати як насильницькі зникнення згідно зі ст. 2 Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень.
До того ж, за інформацією видання “Медуза”, умови утримання арештованих є неналежними. Зокрема, батьки утримуваної Ксенії Будько заявляють, що її не виводять на прогулянки, недостатня освітленість у камері призводить до суттєвого погіршення зору дівчини. Інформація про умови утримання деяких студентів взагалі відсутня.
Крім того, через закритий судовий розгляд арешту активістів правозахисники не можуть оцінити вмотивованість пред’явлених їм обвинувачень, але з великою долею впевненості це дозволяє нам стверджувати, що переслідування студентів та студенток носить політичний характер.
Дані, опубліковані Міжнародним комітетом з розслідування катувань в Білорусі у грудні 2020 року про масове застосування катувань і негуманне поводження із затриманими у період з вересня до листопада 2020 року, викликають у нас серйозні занепокоєння щодо того, що відбувається з молодими людьми у місцях утримання.
Заяви Верховного комісара ООН з прав людини щодо відсутності даних про перебіг розслідування масових повідомлень про катування та жорстоке поводження із затриманими протестувальниками, на нашу думку, не знайшли належного реагування міжнародної спільноти, зокрема політиків та чиновників Європейського Союзу, та з боку української влади, що, в свою чергу, призводить до потурання безкарності режиму Лукашенка та погіршенню ситуації із правами людини в Білорусі.
Ми вважаємо, що консолідація зусиль міжнародної спільноти навколо визволення невинних студентів, утримуваних режимом Лукашенка, змогла б зрушити з місця і загальну ситуацію щодо дотримання прав людини в Білорусі та зупинити репресивні дії режиму.
Закликаємо уряди Європейського Союзу, українську владу, міжурядові та міжнародні правозахисні організації вжити всіх заходів задля звільнення молодих людей, унеможливлення подальших незаконних затримань у Білорусі та повернути затриманих під захист закону, який, на нашу думку, брутально порушується в Білорусі.
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Центр прав людини ZMINA
Центр громадянських свобод
Харківська правозахисна група
Восток SOS
Освітній дім прав людини
Асоціація УМДПЛ
Медійна ініціатива за права людини
ЦГП “Альменда”
ГО Truth Hounds
ГО “Докудейз”
БО “Фонд милосердя та здоров’я”
Проєкт “Без кордонів”
ГО “Вектор прав людини”
Фото «Радіо Свобода»
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.