Оформити пенсію кримчанам стане простіше: юристи про зміни до законодавства
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024
11 лютого Південний окружний військовий суд (м. Ростов-на-Дону) оголосив вирок кримськотатарським політв’язням Зекір’ї Муратову та Вадиму Бектемірову, засудивши їх відповідно до 11,5 та 11 років позбавлення волі за нібито членство у терористичній організації (судді Тимур Машуков та Олексій Магомадов).
Зекір’я Муратов та Вадим Бектеміров були заарештовані під час чергової хвилі обшуків, яку 7 липня 2020 р. російські силовики провели в окупованому Криму. Під час обшуків силовики підкинули заборонену літературу, яку згодом вилучили в якості “доказу” причетності до “Хізб ут-Тахрір” (ісламської політичної організації, яка легально діє на території України та більшості держав світу, однак визнана терористичною організацією рішенням Верховного Суду РФ).
За три місяці до арешту співробітник ФСБ Олександр Компанійцев намагався завербувати Зекір’ю Муратову для співробітництва. Однак Муратов відмовився, після чого співробітник ФСБ пригрозив йому кримінальним переслідуванням. Примітно, що кримінальну справу проти Зекір’ї Муратова порушив Віталій Власов – слідчий ФСБ, який веде чимало політично вмотивованих справ проти Нарімана Джеляла та братів Ахтемових, фрілансера Радіо Свобода Владислав Єсипенка, Свідків Єгови Олександра Дубовенка та Олександра Литвинюка, а також Алуштинської групи “справи Хізб ут-Тахрір”.
64-річний Зекір’я Муратов є найстаршим серед кримськотатарських політичних в’язнів. Він має III групу інвалідності, переніс гіпертонічний криз під час перебування у СІЗО. Його подальше ув’язнення несе загрозу для його життя.
Під час оголошення вироку російська влада затримала трьох громадських журналістів Алі Сулейманова, Амара Абдулгазієва та Рустема Усеїнова, які зібралися біля так званого “Кримського гарнізонного військового суду”, де здійснювалася відеотрансляція вироку. Протягом 1.5 годин до них не допускали адвоката. Адвоката допустили лише тоді, коли приїхала мати Амара Адбулгазієва, який є неповнолітнім. Затриманих громадянських журналістів протримали близько 2 годин, після чого їх відпустили без складання адміністративного протоколу.
Незаконне ув’язнення Зекір’ї Муратова та Вадима Бектемірова є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, які забороняють поширювати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (ст. 7 (1)(h).
На даний момент, 93 кримських татар перебувають у місцях несвободи в рамках політично вмотивованого кримінального переслідування, а 83 з них звинувачені за сфабрикованими справами у нібито причетності до терористичної організації. За аналогічними сфабрикованими звинуваченнями рівно 6 року тому були заарештовані кримський правозахисник Емір-Усеїн Куку та ще троє мусульман, а 2 дні тому список політв’язнів поповнився ще 4 громадянами України.
Ми, представники правозахисних організацій, рішуче засуджуємо вирок Зекір’ї Муратову та Вадиму Бектемірову та іншим кримськотатарським активістам у тимчасово окупованому Криму за політично мотивованими справами та вимагаємо від влади РФ як держави – окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:
Звертаємося до іноземних держав, міжнародних організацій, зокрема учасників Кримської платформи, з проханням:
Закликаємо Президента України, Верховну Раду України, Міністерство закордонних справ України, Прокуратуру АРК та міста Севастополя:
КримSOS
Центр Прав Людини ZMINA
Національна спілка журналістів України
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Центр Громадянських Свобод
ГО ЦГП “Альменда”
Харківська правозахисна група
Кримська правозахисна група
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024
Протягом останніх семи місяців стан здоров’я засудженого до 12 років у колонії суворого режиму кримського...
23 July 2024
З 2014 року Росія як держава-окупант проводить системну політику, спрямовану на зміну демографічного складу населення...
28 June 2024
З 2014 року Росія як держава-окупант проводить системну політику, спрямовану на зміну демографічного складу населення...
28 June 2024