«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
30.08.2018
Закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», прийнятий Верховною Радою 12 липня є у зв’язку з цим важливим і актуальним. Його унікальність полягає в тому, що ухвалення цього закону відбулось власне під час збройного конфлікту в Україні, а не після його завершення, як це було в абсолютній більшості випадків в інших державах.
Закон спрямований на імплементацію норм міжнародного гуманітарного права в національне законодавство в частині реалізації права бути поінформованим про долю зниклих рідних та близьких та відповідно створення національного механізму розшуку осіб, зниклих безвісти. У Законі знайшли відображення і були враховані пропозиції експертів Української Гельсінської спілки з прав людини. Зокрема, він враховує важливу інформацію про визначення та функції пошукових груп, а також зміни до Закону «Про Національну поліцію», яка зобов’язана інформувати спеціальну комісію про хід досудового розслідування та вжиття заходів для розшуку осіб, що зникли безвісти.
Закон містить низку позитивних характеристик. У ньому чітко визначаються статус та права осіб, що зникли безвісти, а також їхніх родичів. В законі визначаються також зобов’язання держави щодо цих осіб. Безумовно, надзвичайно важливим є створення Комісії з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та спеціального Єдиного реєстру.
Втім, УГСПЛ висловлює кілька застережень до цього вкрай важливого та в цілому позитивного Закону. Це, наприклад, призначення пенсії для родичів зниклих осіб, яку, на нашу думку, правильніше було б замінити спеціальними соціальними виплатами. Існує також проблема із точним тлумаченням кола осіб, на яких розповсюджується дія розділів ІІІ та IV Закону, зокрема, постає питання чи йдеться тільки про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, чи також і про осіб, які були зникли безвісти за інших обставин.
УГСПЛ переконана в тому, що дотримання цього Закону допоможе врятувати людські життя, хоча б частково зарадити чиїйсь непоправній втраті та відновити історичну справедливість, яка є ключовою складовою правосуддя перехідного періоду, якого очікує Україна. УГСПЛ докладається до цього, працюючи над інтерактивною Мапою пам’яті, яка містить інформацію про ідентифікованих загиблих під час збройного конфлікту, в т.ч. осіб зниклих безвісти.
До інформації. Зі зведеного звіту Міністерства юстиції за ІІ квартал 2018 року: на сьогодні розшукується більше 2 тисяч безвісти зниклих осіб. Розшукано живими 3 252 особи, які вважалися безвісно зниклими у зоні проведення АТО/ООС.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024
Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права у питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян,...
31 July 2024
22 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України...
29 July 2024