«Крок, який Україна мала б зробити давно» – Павліченко про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Змінити якість роботи медико-соціальних експертних комісій та спростити процедуру отримання інвалідності реально вже сьогодні. У цьому переконані експерти з громадського сектору. Відтак, громадська спілка «Ліга сильних» спільно з Правозахисним центром для військовослужбовців «Принцип», Українською Гельсінською спілкою з прав людини та громадською організацією «Разом проти корупції» звернулись до Міністерства охорони здоров’я з відповідними пропозиціями. Вони стосуються унормування терміну проведення огляду, осучаснення роботи МСЕК, цифровізації медико-соціальної експертизи, усунення корупціогенних факторів в роботі комісій та приведення актів у відповідність до чинного законодавства.
«Ми спільно проаналізували проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності”. У цілому, ми підтримуємо потребу впорядкування переліку документів, необхідних для проходження медико-соціальної експертної комісії. Але розуміємо, що на часі внесення й інших змін до урядових рішень. Тому ми напрацювали пропозиції, які спрямовані на покращення доступу людей до медико-соціальної експертизи, осучаснення діяльності медико-соціальних експертних комісій та приведення окремих нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України у відповідність до законів», – пояснює виконавча директорка «Ліги сильних» Дар’я Сидоренко.
Які саме зміни пропонують внести?
Як це вплине на процес для людей?
Цього можна досягти запровадженням огляду особи мультидисциплінарною реабілітаційною командою. Це також дасть змогу людині не доводити самостійно наявність в неї тих чи інших функціональних обмежень.
Визначення чіткого терміну для проведення огляду медико-соціальною експертною комісією та усунення непорозумінь у чинному положенні допоможе людям швидше пройти медико-соціальну експертизу. Відповідно до пропозицій – цей термін складає 5 робочих днів.
Впровадження цифрових технології означатиме полегшений та швидший процес проходження медико-соціальної експертизи. За допомогою цифрових систем обмін документами між лікарнями та комісіями буде більш ефективним. Введення електронних черг зробить процес запису на експертизу більш зручним та прозорим. Людина також зможе перевіряти статус та дотримання термінів огляду, що допоможе отримати необхідну інформацію швидше та зменшить час очікування на результати медико-соціальної експертизи.
На сьогодні члени МСЕК не несуть скільки-небудь відчутної відповідальності за незаконні та необгрунтовані рішення, зокрема за безпідставне встановлення та чи відмову від встановлення/продовження/підтвердження інвалідності, визначення групи інвалідності та відсотка втрати працездатності.
Можливість членів МСЕК свавільно приймати будь-які рішення має бути обмежена вичерпним переліком грубих порушень, за вчинення яких члени МСЕКів позбавляються членства в комісіях усіх рівнів та права виконувати функції у сфері визначення інвалідності.
Люди з інвалідністю не можуть бути обмежені в праві на медичну інформацію щодо себе, а також на оскарження рішень МСЕК. З цих причин вважаємо необхідним скасувати заборону видавати особі на руки виписки з акта огляду МСЕК. Без цього документа особа знає про прийняте рішення, але не має вичерпної інформації про його причини та аргументацію, що ускладнює його оскарження.
Запровадження принципу, що не заборонено, то дозволено, збільшить шанси людини знайти роботу. Адже вона буде користуватись передбаченими законодавством пільгами щодо працевлаштування і, водночас, зможе виконувати роботу на рівні з іншими працівниками.
Замість «пустого листка» реабілітації – якісні рекомендації щодо реабілітації та допоміжних засобів реабілітації. Вони мають бути розроблені відповідно до потреб особи в рамках стратегії компенсації здоровʼя на основі рекомендацій мультидисциплінарних реабілітаційних команд.
Йдеться про те, щоб передбачити чіткі терміни для різних нозологій та станів, на які встановлюється інвалідність. Завдяки цим змінам людина зможе точно знати, на який період часу встановлюється інвалідність відповідно до їхнього захворювання чи травми.
Аналітичну роботу для напрацювання пропозицій «Ліга сильних» здійснювала за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Документ представляє позицію авторів звернення і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт № 11484 про ратифікацію Римського статуту Міжнародного...
16 August 2024
Оновлений навчально-методичний посібник «Вивчаючи міжнародне гуманітарне право» вже у доступі для використання! Зміст посібника оновлено...
12 August 2024
Родина Марії (ім’я змінене) з Маріуполя була на обліку у місцевих соцслужбах як така, що...
08 August 2024
Ще влітку минулого року житель Одещини звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із...
07 August 2024